HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Ağustos 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
21 Temmuz 2020 Salı Saat: 08:41

Ordu’nun Ahisi Ünye’den Terzi Ahmet Mehel…

Canik Dergisi
Ordu’nun Ahisi Ünye’den  Terzi Ahmet Mehel…

Ahilik,Nedir?

 

 Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da  halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir.

Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir.

 

Ünye’de ilk defa kutlanan Ahilik Haftasında Ordu’nun ‘2016 yılı Ordu Ahisi’ seçilen 66 yıllık Ünyeli terzi Ahmet Mehel, seçildi.

 83 yaşındaki Ahi Ahmet Mehel İlerleyen yaşına rağmen mesleğini hala başarıyla sürdürüyor.

Fakirlik nedeniyle eğitimi

bırakarak terziliğe başladı -

Fakirlik dolayısıyla eğitimini çok küçük yaşlarda bırakarak terzilik mesleğine başladığını anlatan Mehel, dergimiz muhabirine yaptığı açıklamada,

“11 yaşına kadar köyde hayvan otlattım ve 11 yaşında ilkokula gittim. Mehmet Arif Bey vardı o zaman, “seni okula alamamé” dedi. Neden diye sorduğumda “okulda oturak, masa yok” demişti.

Babam oturağımı kendi yaptı, böylece 1940 yılında ilkokula kaydımı yaparak 5 sene okudum. İlkokul bitince bir sene ortaokula gittim, fakirlik dolayısıyla sonrasını okuyamadım. Terzi Fuat ustanın yanına 1950 yılında girdim, 5 yıl onun yanında kalarak zanaatı öğrendim. 1964 yılında Orta Çarşı’daki bu dükkanımı satın alarak uzun yıllardır mesleğimi burada devam ettiriyorum” diye konuştu.

 

Terzilik de teknolojiye direniyor

Günümüzde birçok el zanaatı gibi terzilik mesleğinin de gelişen teknoloji karşısında tükenme noktasına geldiğini ifade eden Mehel, şunları söyledi:

 “Terzilikte 1980’lere kadar işler çok yoğundu. O zamanlar hem paranın bereketi vardı, hem de işler yoğundu, her şey yolundaydı..

Terzilik bitti diye de çırak gelmiyor -

Mehel, terzilik zanaatının yok olmaya yüz tutması nedeniyle de çırak yetiştiremediklerini belirterek, “Çırak bulmakta da zorlanıyoruz.  Terzilik bitti diye artık çırak da gelmiyor” dedi.

 

Ünye’de terzilikle ilgili birçok yerde bulunmayan malzemelerin de bulunmasıyla tanınan Terzi Ahmet Mehel: “Terzilik mesleğine ilk başladığında elektriğin de olmadığını anlatan Ahmet Mehel, mesleğin gelişim sürecini şöyle anlattı:

“Mesleğe ilk başladığım yıllarda elektrik yoktu, löküs lambası vardı gaz yağıyla yanardı. Geceleyin löküs lambasıyla idare ederdik. Ütüyü kömürle yapardık, odun kömürüyle. Tabii biraz zordu.

 

Ünye’nin İlk Ahisi İle Röportaj

Ortaçarşı’da uzun yıllardır esnaflık yapan Mehel Ünye’nin Uğurlu Köyü’nden Ahmet Mehel’le   yılın ahisi seçilmesi nedeniyle bir söyleşi yaptık..

 

 

Merhaba öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Terzi Ahmet derler bana Ünye’nin Uğurlu köyünde 1933 yılında dünyaya gelmişim. 11 yaşına kadar köyde hayvan otlattım. 11 yaşında ilk okula gittim Mehmet Arif bey vardı o zaman “Ben seni okula alamam, okulda oturacak, masa yok” diyince babam oturağımı kendi yaptı. 1940 yılında tekrar kayıtımı yaparak 5 sene okudum. 5 sene sonra ilkokul bitti. Sonra bir sene ortaokula gittim. Fakirlik dolayısıyla sonrasını okuyamadım.  Evliyim. 4 çocuğum var.

 

Eskiden en fazla neler dikilirdi

Eskiden en fazla elbise dikilirdi bizden evvel abacılık sanatı vardı o bitti. Biz terzilik yapıyorduk terzilik uzun müddet devam etti sonra konfeksiyon çıktı.

Bu mesleği nasıl öğrendiniz?

Eskiden çarşı arası derlerdi orada Terzi Fuat usta vardı. Terzi Fuat usta ustalığı Ermenilerden öğrenmiş. Ben de Terzi Fuat ustanın yanına 1950 yılında girdim 5 yıl onun yanında kalarak zanaatı öğrendim.

Eskiden esnaflık nasıldı ? o zamanki esnaflığı günümüzdekiyle kıyaslar mısınız?

Ben bu zanaata başladığım günden 1980 senesine kadar işler çok yoğundu ful iş vardı. O zamanlar hem paranın bereketi vardı, hem de işler yoğundu, her şey yolundaydı. Ama şimdi konfeksiyon çıktı,  o nedenle pek işlerimiz randımanlı değil

Terzilik gibi zanaatlar günümüzde yok olmaya başladı. Çırak

bulmakta zorlanıyor musunuz?

Evet çırak bulmakta zorlanıyoruz.  Terzilik bitti diye artık çırak gelmiyor.

 

Daha önceleri yetiştirmiş olduğunuz çıraklar var mı?

15-20 tane çırak yetiştirdim mesela terzi Yakup var, idris var. Yetiştirdiğim çıraklar birkaç tenisi hariç diğerleri terziliği bıraktı.

 

Terzilikle ilgili bir çok yerde bulunmayan malzemeler sizde bulunuyor bu malzemeleri nasıl temin ediyorsunuz?

Ben aynı zamanda erkek ve kadınlara terzi malzemesi satarım İstanbul’dan Samsun’dan temin edip vatandaşın işini görüyoruz.

 

2016 yılı Ordu ahisi seçildiniz bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

 

Demek yaşıma bakmışlar, işime gücüme bakmışlar beni Ordu’nun ahisi seçmişler. 

Bu haber toplam 1.170 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ordu’nun, Ahisi, Ünye’den, Terzi, Ahmet, Mehel…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler