HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
22 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: 08:36

Ünyelilerin Çok sevdiği bir balık Tirsi–Thirissa

Canik Dergisi
Ünyelilerin  Çok sevdiği bir balık Tirsi–Thirissa

Tirsi eski Ünyelilerin çok sevdiği bir balıktır. Eskiden Ünye ve çevresinde çok miktarda yakalanırdı. Çok yağlı olması nedeniyle daha çok ızgarası yapılan bir balıktır. Bugün yine balık tezgahlarında bu aylarda görülür

Tirsi, Yunanca bir isimdir aslı “Thrissa” dır. Bize bu isim burada yaşamış Rumlardan kalmıştır.

Tirsi hamsi ile akraba bir balıktır. Küçüğüne Papalina orta boyuna Sardalya ve büyük boyuna da tirsi veya Sardalya azmanı da derler. Bir Karadeniz balığıdır. Sürü halinde kıyılara yakın yaşar. Çok kılçıklı yağlı bir balıktır.  Ünyelilerin zevkle yedikleri bir balık türüdür. Ünye ve açıklarında bol miktarda yakalan tirsi eskiden çömlek kaplarda tuzlanırdı.

 


Ünye Tirsisi-Alosafinta
Tirsi balığının Ünye ve yöresinde yakalan türünün Latince adı Alosafinta’dır. Norveç’ten başlayan ve Akdeniz'den geçerek Karadeniz'e kadar uzanan bölgede bulunur. Bilimsel adı Alosa Alosa’dır. Ünye ve civarında yakalananların boyları 30 cm. yi geçmez.
Tirsi balıkları denizlerin ılıman ve az soğuk bölgelerinin nehir ağızlarına yakın sahalarında yaşarlar. Orta sularda büyük sürüler halinde gezerler. Sürüdeki balıklar eşit aralıklarla ve aynı hızla, adeta askeri bir düzenle ilerlerler. Akdeniz ve Marmara’da Gelibolu ve Çanakkale’de sardalya, Karadeniz’e geçince büyürler tirsi olurlar.


Gövdesi yassı olan tirsi balığı elips şeklindedir. Kafası ve gözleri biraz irice, ağzı ufaktır.  Solungaç kapaklarında etrafa ışın gibi yayılan hafifçe kabarık çizgiler görülür. Sırtı koyu mavi ve yeşilimtırak, yanları gümüşümsüdür.  Gövdesi gümüşümsü pullarla kaplıdır.
Tirsi planktonla beslenir. Boğazındaki besini ayırmak için ilginç bir süzgece sahiptir. Solungaç yapraklarının çok miktarda bulunması bunların küçük planktonları ayırmasını sağlar, suyu tülbentten geçirircesine süzer.  Küçük balıkları da kolayca kapar.
Tirsi balıklarının üreme mevsimi ilkbahardır. Sürüler halinde toplanır ve yumurta dökmek için nehirlere girerler.  Kılçıklı olmasına rağmen çok lezzetli bir balıktır. Izgarası nefis olur. Ayrıca tuzlanır. Iğrıp, manyat, gırgır,  ve sade ağlarla yakalandığı gibi çapariyle de avlanır.  
Tirsi balıkları denizlerin ılıman ve az soğuk bölgelerinin nehir ağızlarına yakın sahalarında yaşarlar. Orta sularda büyük sürüler halinde gezerler. Sürüdeki balıklar eşit aralıklarla ve aynı hızla, adeta askeri bir düzenle ilerlerler.

Sardalyalar ile yakın akraba olan tirsi bir Karadeniz balığıdır ama İstanbul boğazı'nda Marmara denizi'nde ve Akdeniz'de de bulunabilmektedir. Sürü halinde kıyılara yakın yaşar. Üreme zamanı olan ilkbaharda yumurtlamak için nehirlere de girer. Tüketicilerin sevdiği ve taze, tuzlama ya da tütsülü olarak yedikleri, ekonomik değeri olan bir balıktır.

Ünye Canik Dergisi

Bu haber toplam 1.280 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler