HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
6 Ağustos 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
27 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: 08:45

Osmanlı Padişahları Nasıl Öldüler?

Yaşar KARADUMAN
Osmanlı  Padişahları Nasıl Öldüler?

36 Osmanlı padişahının yirmi yedisi çeşitli hastalıklar sonucu vefat ederken, bir tanesi savaş meydanında şehit olmuş, dört tanesi öldürülmüş, biri zehirle intihar etmiş, bazılarının ise ölüm nedenleri hiç bilinmemiştir...

 

Amcasını ilk öldüren Osman Bey’dir, ilk kardeşini boğduran 1ci Murat, ilk evladını öldüren de yine 1ci Murat’tır. Öldürülme ya da boğulmayı ilk yasalaştıran da Fatih Kanunnamesi ile Fatih Sultan Mehmet’tir.

Savaşta yenildiği için tahttan indirilen ve zehirletilerek öldürülen (iddia edilen) ilk Padişah Yıldırım Beyazıt’tır.

Sadrazam öldüren ilk Padişah Fatih Sultan Mehmet, kardeş katli yasasını kaldıran ve kafes sistemini (Odada hapis) getiren 1ci Ahmet, ilk şeyhülislam öldüren Dördüncü Murat’tır.
Bu ve bunlar gibi pek çok ilk ve ilkler vardır. Zira 1299 da kurulan bir imparatorluk 622 yıl devam etmiş, bu süre içinde çok büyük ve önemli olaylar meydana gelmiştir.

 

Ölümleri Esrarlı Padişahlar

Osmanlı tarihinin en gizemli ölümü Fatih Sultan Mehmet’in ölümüdür. Fatih Sultan Mehmet, Mayıs 1481’de Mısır Memluk Devleti üzerine sefere çıktı. Gebze yakınlarında hastalanınca başhekimi Lari müdahale etti, ancak sultanı tedavi edemeyince eski başhekim Yakup Paşa, sultanı iyileştirmekle görevlendirildi.

Yakup Paşa, bazı ilaçlar vererek padişahın sancısını azaltmak istedi fakat ilaçların bir faydası olmadı. Fatih kısa bir komadan sonra 31 Mayıs 1481’de Gebze’de Hünkâr Çayırı (Tekfur Çayırı)’nda öldü. Fatih dönemi uzmanı Franz Babinger, sultanın zehirlenerek öldürüldüğünü iddia etti.

Bu görüş ilim çevrelerinde günümüze kadar süren tartışmalara sebep oldu. Bütün araştırmalara rağmen Fatih’in ölümündeki sır çözülemedi.

 

SULTAN ABDÜLAZİZ:

1861 ile 1876 yılları arasında Osmanlı tahtında bulunan Sultan Abdülaziz de Fatih’ten sonra ölümü en fazla tartışılan padişahtır. Tahttan indirildikten birkaç gün sonra 4 Haziran 1876’da Feriye Sarayı’nda bilekleri kesilmiş bir halde bulunan padişahın tahtan indirilmenin üzüntüsü ile intihar ettiği söylenir.  Ancak öldürülmüş olma ihtimali daha kuvvetlidir.

 

İlk İstanbul’da Ölen Padişah

Sultan İkinci Selim İstanbul’da ölen ilk Osmanlı Padişahıdır II Selim, 11 Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın oğludur. 15 Aralık 1574 tarihinde bir hamam âlemi sırasında cariyeleri kovalarken düşüp, yaralandı 1574′te göğüs boşluğunda meydana gelen kanama yüzünden öldü. Öldükten sonra Ayasofya’daki türbesine gömüldü

 

 I. MURAD

Doğum: 29 Haziran 1326, Ölüm: 28 Haziran 1389, Tahta çıktığı tarih: 1362

Harp sahasında şehit olan tek Osmanlı padişahıdır. 15 Haziran 1389´da Sırplar´ın büyük bir bozguna uğratıldığı Birinci Kosova Savaşı´nın sonunda, Sırp Kralı Lazar´ın damadı Miloş Obroneviç padişahın huzuruna çıktığı sırada göğsünde sakladığı hançeri Birinci Murad´a saplayarak sultanı şehit etti.

 

 

Nasıl Öldüler?

OSMAN GAZİ:

Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu olan Osman Gazi 1326′da kalp yetmezliğinden öldü.

ORHAN GAZİ:

82 yaşındayken felç yüzünden 1362′de öldü.

ÇELEBİ MEHMED:

1421′de yüksek tansiyon yüzünden beyin kanaması geçirdi ve kısa bir süre sonra öldü.

İKİNCİ MURAD:

Şiddetli bir baş ağrısı sebebiyle yatağa düştü ve üç gün sonra 3 Şubat 1451′de Osmanlıda En Son Ölen Padişah Kimdir Hakkında, Osmanlıda En Son Ölen Padişah Kimdir öldü. Ölüm sebebi beyin kanaması veya beyindeki bir tümördür.

YAVUZ SULTAN SELİM:

21 Eylülü 1520′yi 22 Eylüle bağlayan gece kanserden vefat etti.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN: 1566′da Sigetvar kuşatmasının son günü 6/7 Eylül gecesi beyin kanamasından öldü.

İKİNCİ SELİM: Bir hamam âlemi sırasında cariyeleri kovalarken düşüp, yaralandı. 1574′te göğüs boşluğunda meydana gelen kanama yüzünden öldü.

ÜÇÜNCÜ MURAD: 17 Ocak 1595′te prostat kanserinden öldü.

ÜÇÜNCÜ MEHMED: Bir gün saraya dönerken yolda karşılaştığı bir meczup, 56 gün sonra gelecek kazadan kurtulamazsın. Gafil olma padişahım demişti. Bu olay Üçüncü Mehmed’i derinden etkiledi. Padişah yemeden, içmeden kesildi ve 22 Aralık 1603′te kalp krizi geçirerek öldü.

BİRİNCİ AHMED: Çok gençken, 22 Kasım 1617′de 28 yaşında mide kanserinden öldü.

BİRİNCİ MUSTAFA: Osmanlı tarihinde tek Deli padişahı olan Sultan Mustafa 1623′te tahttan indirildikten sonra 20 Ocak 1639′da bir sara nöbeti sırasında öldü.

DÖRDÜNCÜ MURAD: Osmanlı İmparatorluğunu eski parlak günlerine döndüren Dördüncü Murad, gençlik döneminde çektiği sıkıntılar ve çevresinin de etkisiyle aşırı derece de içkiye düşkündü. 8 Şubat 1640 gecesi sirozdan öldü.

DÖRDÜNCÜ MEHMED: 1687′de tahttan indirildikten sonra dört yıl sonra 4 yıl hapis hayata yaşadı. Yakalandığı zatürreenin ilerlemesi sonucu 6 Ocak 1693′te öldü.

İKİNCİ SÜLEYMAN: 40 yıl sarayda hapis hayatı yaşadıktan sonra 1691′de tahta çıktı. Viyana bozgun yıllarında sıkıntılı geçen dört yıllık bir padişahlığın ardından 6 Şubat 1695′te böbrek yetmezliğinden öldü.

İKİNCİ AHMED: 6 Şubat 1695 yılında kalp yetmezliğinden veya ödemden öldü.

İKİNCİ MUSTAFA: 1703′te bir isyan sonucu tahttan indirildi Bu olayın üzüntüsünü üzerinden atamadan 29 Aralık 1703′te prostat kanserinden öldü.

ÜÇÜNCÜ AHMED: Eğlenceleriyle meşhur Lale Döneminin padişahı olan Üçüncü Ahmed, 1730′da Patrona isyanı sonucu tahttan indirildi. Yıllarca Topkapı Sarayında hapis hayatı yaşadıktan sonra, şeker hastalığının vücudunda meydana getirdiği tahribatın sonucunda 24 Haziran 1736′da öldü.

BİRİNCİ MAHMUD: 21 yıl padişahlık yaptıktan sonra, 13 Aralık 1754′te bir Cuma namazı dönüşünde saraya dönerken attan düşüp, beyin kanaması geçirip öldü.

ÜÇÜNCÜ OSMAN: Üç yıllık hükümdarlığını sonunda 1757′de veremden veya mide kanserinden 30 Ekim 1757′de öldü.

ÜÇÜNCÜ MUSTAFA: Yüksek tansiyon hastası olan padişah 21 Ocak 1774′te beyin kanamasından öldü.

BİRİNCİ ABDÜLHAMİD: 1787-1791 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Anapa Kalesinin Rusların eline geçtiği haberi üzerine beyin kanaması geçirdi ve bir süre sonra 7 Nisan 1789′da öldü.

İKİNCİ MAHMUD: Osmanlı modernleşmesinin başlatıcısı olan İkinci Mahmud aşırı derecede içki içerdi. 28 Haziran 1839′da veremden öldü.

ABDÜLMECİD: Tanzimat dönemini başlatan sultan 25 Haziran 1861′de babası İkinci Mahmud gibi veremden öldü.

BEŞİNCİ MURAD: Tahtta en kısa süre duran Osmanlı padişahıdır. Müzmin şeker hastası idi. Bu hastalığın vücudunda meydana getirdiği tahribatın neticesinde 29 Ağustos 1904′de öldü.

İKİNCİ ABDÜLHAMİD: Kızıl Sultan mı, Ulu Hakan mı diye Osmanlı tarihinin en çok tartışılan padişahı olan İkinci Abdülhamid, 10 Şubat 1918′de Beylerbeyi Sarayında 76 yaşındayken yakalandığı zatürreenin ilerlemesi sonucu veremden öldü.

BEŞİNCİ MEHMED REŞAD: Müzmin şeker hastası idi Şekerin vücudunda yaptığı tahribat sonucunda 3 Temmuz 1918′de öldü.

ALTINCI MEHMED VAHİDEDDİN: Son Osmanlı padişahı olan Vahdettin San- Remoda 16 Mayıs1926′da kalp krizinden öldü.

 

36 Osmanlı padişahının 27'si çeşitli hastalıklar sonucu vefat ederken, 1'i savaş meydanında şehit olmuş, 4'ü öldürülmüş, 1'i zehirle intihar etmiş... Bazılarının ise ölüm nedenleri hiç bilinmemiştir...

 

 

Bu haber toplam 410 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Osmanlı, Padişahları, Nasıl, Öldüler?

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler