HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Ağustos 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
28 Temmuz 2020 Salı Saat: 12:54

Ünye’nin Fındık Sepetleri

CANİK DERGİSİ
Ünye’nin Fındık  Sepetleri

Ünye’nin fındık sepetlerine İspanya talip oldu. İkizce İlçesi, ilçede üretilen fındık sepetlerinin İspanya’ya ihracatını yapacak.

İkizce Ziraat Odası Başkanı  "Sepetin, fındığın kalitesi ve pazara sunulmasında bir değer katacağına inanıyoruz, ziraat odası olarak üreticilerimizin sepetlerini İspanya'ya göndereceğiz" dedi. 

 

 

Fındık üretiminde 6 cı sırada yer alan İspanya'daki sepetleri alacak şirket, Madrid kentinde 100 yılı aşkın süredir fındık sepeti üretimi ve ticaretini yapıyor.

İspanyol şirket Hermanos Santiago sahibi Sr. Javier Santiago Herwandez,  "Sepetlerin Madrid bölgesinde üretilen sepetlerle benzer özelliklere sahip olduğunu gördük ve çok beğendik,İkizce ile sepet ticareti yapmak istiyoruz" diye konuştu.

 

İkizce Ziraat Odası’nın Antalya’da katıldığı tarım fuarında tanıtımını yaptığı sepetleri internet üzerinden gören İspanyol şirket, İkizce Ziraat Odası’yla irtibata geçti. Şirket sahibi Sr. Javier Santiago Herwandez, 1.5 yıllık görüşmenin ardından İkizce’ye gelerek Ziraat Odası’nı ziyaret etti, sepet yapan üreticilerle bir araya geldi.

İkizce Ziraat Odası Başkanı Hasan Çalık, gelinen noktada İspanya’ya sepet ihraç edilebilecek düzeye geldiklerini söyledi. Çalık, “İspanya’dan gelen misafirimiz kendi ülkelerinde sepet üretiminin azalması üzerine ‘dünyada nerelerde ve nasıl üretimi yapılıyor?’ diye araştırıyorlar” dedi.

 

İkizce’nin sepet işçiliği beğenildi

İkizce ilçesinde yapılan fındık sepetlerinde ki işçiliği İspanyol şirketin beğendiğini söyleyen Hasan Çalık: “Pazar arayışındaki İspanyol şirket önce Çin’le görüşüyor. Çin’den aldıkları ürünlerin doğal ürünlerle yapılmadığını, sentetik malzeme karıştırdıklarını görüyorlar.

Araştırma sonunda Ordu’yu buluyorlar. Antalya’daki yöresel ürünler fuarına katıldığımızda bizim  numuneleri internetten görüyorlar ve Ordu’da sepet üretimi olduğunu tespit ediyorlar.

Sonrasında  Madrid Konsolosluğu, İkizce Ziraat Odamıza ulaşarak Sr. Javier Santiago Herwandez’le iletişim kurmamız anlamında bize bir danışman sağladı. Danışman Beşir Sarpal  aramızdaki koordinasyonu kurdu, önce danışmanı İkizce’de ağırladık. Sr. Javier Santiago Herwandez’in bizden sepette istediği bazı ölçüler vardı, bu ölçülerde numune üretimi gerçekleştirdik. Şimdi de kendisini İkizce de ağırlıyoruz. Bu numuneleri kendileri gördü ve çok güzel  olduğunu, kendi yörelerindeki sepetlere benzediğini ve beğendiğini söyledi.”

 

İkizce Ziraat Odası şirket kurup

satışa başlayacak -

İkizce Ziraat Odası Başkanı  sepet satışı için önce şirket kuracaklarını belirterek, “Geldiğimiz aşamada bunun ticaretini nasıl yapabileceğimizi istişare edeceğiz. Gümrüklerle görüşeceğiz. Ziraat Odası olarak buna uygun bir şirket kuracağız. Karşımızdaki şirket, sepet üretimi ve ticareti konusunda profesyonel bir şirket, bu işi dünya çapında yapıyor. Biz de bu işi yaparak öğreneceğiz” diye konuştu.

 

Sepet yapımını yeniden canlandırmak istiyorlar

Yok olmaya yüz tutan sepet yapımı mesleğini yeniden ayağa kaldıracaklarını ifade eden Hasan Çalık, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Fındığın toplanması ve pazara sunulmasında sepetin büyük önemi var. Üreticilerimizin sepetlerini İspanya’ya göndereceğiz, şu anda anlaşmak üzereyiz. Böylelikle bitmiş olan bir mesleği tekrar ayağa kaldırmak istiyoruz.

 

Madrid’te sepet üretimi azaldı -

İspanya’da 100 yılı aşkın süredir sepet  üretimi ve ticareti yapan şirketin sahibi Sr. Javier Santiago Herwandez, Danışman Beşir Sarpal aracılığıyla dergimiz muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin çocukluktan bu yana sepet işinin içinde olduğunu, 14 yaşından bu yana sepet konusunda araştırmalar yaptığını söyledi.

Madrid’te bulundukları bölgede sepet üretiminin azalması üzerine 1.5 yıldır pazar arayışında olduklarını belirten Herwandez, “İnternet aracılığı ile fındık üretiminin Ordu bölgesinde yapıldığını gördüm. Sonrasında ise Madrid Konsolosluğu Ticaret Ateşesi’nden, görüşmeler için gidebileceğimiz kurum var mı diye yardım istedim. Konsolosluk bu anlamda bize bir Danışman sağladı. Danışmanımız ise 1 yılı aşkın süredir İkizce Ziraat Odası ile iletişimleri sürdürerek beni bilgilendirdi. Sonrasında da İkizce’ye bir ziyarette bulundu ve üretimin ne şekilde yapıldığını, nasıl olduğunu rapor ederek bana sundu.

İkizce’de üretilen sepetlerin kendi bölgelerinde üretilen sepetlerle benzer özelliklere sahip olduğunu, çok beğendiğini ifade eden  Sr. Javier Santiago Herwandez, “İkizce’de gördüğümüz  sepetlerin üretiminde  bizimkilere benzer bir tarz var. Çok hoşuma gitti. İşçiliği çok yüksek sepetler gördüm. dedi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’nin, Fındık, Sepetleri

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler