HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Ekim 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
26 Ağustos 2020 Çarşamba Saat: 09:05

Ünye aşığı Fransız Madam Puset Polvan Ve Prof. Dr. Necmettin Polvan

Yaşar KARADUMAN
Ünye aşığı Fransız Madam Puset Polvan Ve Prof. Dr. Necmettin Polvan

Ünye’ye kendi adlarına birer okul

yaptıran bu insanlar kimdi?

Ünye sevgileri nerden geliyordu?

 

Bu çalışmada Ünye’ye biri Çamurlu Mahallesi tepe mevkiinde, eski hapishanenin yerine, biri Bayramca Mahallesine birer ilköğretim okulu yaptıran Polvanların kim olduklarını Ünye ile ilgilerinin ne olduğunu ve şu anda nerelerde olduklarını bulacaksınız..

 

Ünye’nin unutulmuş birçok değerinden biri olan Prof. Dr. Necmettin Polvan ve eşini bu okullar yapılana kadar çok kimse bilmiyordu. Çocuk yaşlarda Ünye’den ayrılan ve dalında bir otorite olan Prof. Dr. Necmettin Polvan, bıranşında bir değer idi. Ünye ile ilgisini hiçbir zaman kesmedi, yoğun işlerinden fırsat bulduğunda Ünye’ye geldi. Ünye’ye geldiğinde de boş durmadı, bulduğu her yerde hasta baktı. Eşi zarif bir Fransız olan Puset Polvan da (gerçek adı Reymond Monik Moro, o kendisine Puset denilmesini istiyordu) birlikte Ünye’ye gelerek burada çok güzel dostluklar edindi. Eşi ve kendi adına Ünye’ye bir vefa borcu olarak iki ilköğretim okulu yaptırdı. Bu okullar da bugün yüzlerce çocuğumuz eğitim görmektedir.

 

Ben bunu yazmaya karar verdiğimde Bayramca’daki Puset Polvan ilköğretim okulu daha inşaat halindeydi. Puset Polvan’ın daha önce de eşi Prof. Dr. Necmettin Polvan adına Çamurlu Mahallesi Tepe Mevkiinde eski cezaevinin yerine bir ilkokul yaptırdığını biliyordum. Okulun yerinde eskiden bir hapishane vardı. Okulun bahçe duvarında söyle bir yazı vardı. “Bir okul bin hapishane kapattır.” Çok anlamlı gelmişti bana.

Eski hapishanenin yerine eşi adına bir ilköğretim okulu yaptıran Fransız asıllı Puset Polvan kimdi. Ünye ile ne ilgileri neydi, bir okul yaptıracak kadar Ünye sevgileri nereden geliyordu?

Bu isimlerin arkasında ilginç insanların ve ilginç hayat hikâyelerinin olduğunu seziyordum. Orhun Güven’den rica ettim bana bu hikâyeleri anlat diye Orhun Abi ”Onu bizim Emine daha iyi biliyor” dedi. Emine Güven Çavuşoğlu’a söyledim, kırmadı bir gün çiftliğinde dört saat bunları anlattı,  gerekli fotokopileri verdi, fotoğraflar için de söz verdi.

Yüzlerce araştırma, hikâye ve köşe yazısı yazmış olan ben bir çocuk kadar sevindim, bunları yazarken ilk hikâyemi yazdığım gündeki gibi acemi ve heyecanlıydım. Emine Güven Çavuşoğlu ve Orhun Güven’e Ünye kültürüne bu önemli katkısından dolayı teşekkür ederim.

 

“Bir okul bin hapishane kapattırır”

Norolojik bilimler, biyolojik psikiyatri ve psikofarmakolloji dalında büyük yenilikler getiren Prof. Dr. Necmettin Polvan Nöro Psikiyatri’nin unutulmaz isimlerinden biridir. Yıllarca bu uğurda emek vermiş ve binlerce öğrenci yetiştirmiştir. Bugün Tıp Fakültelerindeki Nöropsikiyatri hocalarının hocasıdır.

Ünyede okuduğu İdadi Okulu (Lise ayarı bir okul)  kapanınca başka bir şehirde okuma şansı olmayan küçük Necmettin bir gün limanda demirli gemiye yüzerek çıkar oradan gizlice İstanbul’a gider ve askeri okula yatılı girer. Bunu uzun biyografisinde kendi anlatır. Bu biyografiyi Emine Güven Çavuşoğlu bana İstanbul’dan bularak getirdi.

Onun için Puset Hanım’ın Çamurlu Mahallesi tepe mevkiinde eski hapishanenin yerine yaptırdığı okul anlamlıdır: İnşallah duvarında yazdığı gibi bu okul “bin hapishane kapattırır.”

Necmettin Hoca İstanbul’da Halıcıoğlu’nda kabul edildiği askeri okulu bitirerek Harbiyede Tibbiyeye girer Tıp Fakültesinden 1932 yılında mezun olur, bir müddet sonra sivil üniversiteye geçer uzun hizmet yıllarından sonra akciğer kanserinden 1981 yılında vefat eder. Mezarı İstanbul Zincirlikuyu mezarlığındadır.

 

Puset Polvan

Eşi Puset Polvan gerçek adıyla Raymond Monik Moro İstanbul’a Fransa’dan Notre Dam de Sion Fransız Kız Lisesine öğretmen olarak gelen Mösyö Moro ve  Şarlotte’nin  kızıdır. Kendisi de bu lisede okumuştur.  Prof. Dr. Necmettin Bey’le tanışmış ve evlenmişlerdir, çocukları olmamıştır. Çok güzel ve alımlı bir bayan olan Puset Hanımla çok mutlu olan Necmettin Bey yakalandığı akciğer kanseri hastalığından kurtulamayarak 81 yılında 74 yaşında ölmüştür.

Necmettin Polvan Puset Hanımla defalarca Ünye’ye gelmiş ve burada Karadeniz Eczanesinin üstünde ücretsiz hasta muayene etmiştir. O yıllarda Ünye’de bir Noroji Profesörünün ücretsiz hasta bakması takdirle karşılanmıştır. Doğduğu toprakların insanlarına bu yardım profesörü çok mutlu etmiştir. Çocukluğundaki gibi Fener altında Fokfokta denize girmiş horoz dövüştürdüğü mahallesini ziyaret etmiştir

 Puset Polvan eşinin çok sevdiği memleketine kendi adına da bir okul yaptırmak istemiş yer olarak ta Bayramca’yı seçmiştir.

Her iki okulun da açılışını görmek bahtiyarlığına erişen Puset Hanım’ı en çok mutlu eden şey Ünye’den kendi adını taşıyan okulun öğrencilerinin gönderdiği kartlar ve bayram tebrikleri olmuştur. Ne yazık ki bu hayırsever iyi insan bugün alzhimer (alshaymır) hastasıdır.

Not bu hikayenin yazıldığından birkaç yıl sonra Pust Polvan hayata gözlerini yummuştur.

 

 

Necmettin Polvan

Ünyeli bir aile olan Pehlivanoğullarındandır. Polvan adı da Pehlivanoğlu kelimesinden bozmadır. Muhtelemelen Osmanlıca okuması zayıf olan bir nüfus memurunun Pehlivan’ı Polvan olarak okuması ile oluşmuştur. Babası o doğduğu zaman görev gereği Sinop’ta subaydır. Kendisi biyografisinde şöyle yazar:

 

“1907 yılında Sinop’ta doğdum. Babam ben doğduğum zaman o güne kadar alamadığı 17 aylık maaşını almış ve bana uğurlu çocuk demişti. Ünye’ye döndüğümüzde idadi mektebi açılmıştı, ona devam ettim. Bir sene sonra okul kapandı, başka bir memlekette ve civar şehirlerde maddi bakımdan okuma şansım yoktu, bunun üzerine İstanbul’a geldim. Halıcıoğlu Askeri Lisesine müsabaka ile girdim ve dokuzuncu sınıfa üçüncü olarak kaydedildim.

Sonra Harbiye’ye gittim. Harbiye’de Tıbbiyeye ayrılmak için dört dersten tam numara almak lazımdı. Fizik, kimya, Fransızca ve felsefe. Benim numaram tamdı fakat tam numarası olan 32 kişi çıktı. Dokuz kişi alınacaktı. Kura çektirdiler ve Tıbbiyeyi çektim. 24 saat içinde kurayı değişme hakkımız vardı bana 450 lira verdiler değişmedim.

Altı senede tıbbiyeden 1932 yılında mezun oldum. 1938 yılında asabiye imtihanına girerek doçent oldum. 1950 yılında nöroloji profesörü oldum. Ordinaryüs Profesör Fahrettin Kerim Gökay hocamdı.

 

Bu iki iyi insanın adlarını taşıyan okullar; Necemttin Polvan, Çamurlu Mahallesi tepe mevkiinde eski hapishanenin yerinde, eşi Ünye aşığı zarif Fransız Puset Polvan’ın adını taşıyan okul Bayramca Mahallesindedir.

Her iki okulun yeri de Puset Hanım tarafından özel olarak seçilmiştir. Puset Polvan her iki okulun açılışını da görmek mutluluğuna erişmiştir. Özellikle kendi adını taşıyan okul bulunduğu çevreye bir sosyal değişim getirmiştir.  

Bu araştırmanın yazılması sırasında mahallelerde yaptığımız çalışmalarda okulların bu mahallelerin sosyal yaşamına yaptığı olumlu katkıları gördük. Puset Polvan’da bunu istemişti.

Puset Polvan İlköğretim okulunun aktivitelerine katıldım, çocukları gözlemleme fırsatım oldu ben de buraların seçilmesinde  ne kadar isabetli bir karar verildiğini görerek mutlu oldum.

 

 (Bu çalışmanın tüm hakları yazarına aittir. İzinsiz başka bir yerde yayınlanamaz. YAŞAR KARADUMAN)

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2.497 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, aşığı, Fransız, Madam, Puset, Polvan, Ve, Prof., Dr., Necmettin

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler