HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
5 Eylül 2020 Cumartesi Saat: 10:44

Aşure Ayına saklanan Allahın On Mucizesi

Yaşar KARADUMAN
Aşure  Ayına saklanan Allahın On Mucizesi

Aşure’nin hikâyesi

Bu yıl Aşure günü 29 Ağustos Cumartesi gününe rast gelmektedir.

 Âşûre adlı tatlının çıkış noktası daha çok  Hz. Nûh`un gemisinin bugün tufandan kurtulup Cudi dağının tepesine oturduğunu anlatan söylentilerdir.. 

Gemidekiler o günkü yemeği geminin ambarında arta kalan erzaktan karıştırıp bir çorba pişirmişler. İşte aşûre pişirme âdeti buradan doğmuştur.

Aşure gününde Aşure Çorbası pişirmek bir yükümlülük ve ibadet değildir, o gün oruçta tutulur, Sünnilikte Muharrem Orucu sünnettir..

Peygamberimiz Muharrem ayının 9 ve 10 cu günleri yani aşure günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiş ve bu orucun Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç olduğunu söylemiştir.

Alevilerde ise bu oruç oniki gündür, amaç, İmam Hüseyin'in ve Kerbela Şehitleri'nin çektikleri acıyı ve zorlukları beyninde, kalbinde ve gönlünde duymaktır.

 Aşure- Aşara-On

Arapça bir kelime olan Muharrem Hicri takvime göre yılın birinci ayıdır. Muharrem “Haram” sözcüğünden, Aşure ise “on” anlamına gelen “aşara” sözcüğünden türemiş Arapça kelimelerdir.

Muharrem’in sözlük karşılığı haram olan, yasaklanan anlamına gelmektedir. Allah bu ve peşinden gelen birkaç ayda savaşmayı yasaklamıştır.

Bu aya Aşure ayı da denilmiştir.  Bu ayın onuncu günü Aşure adında bir çorba yapılır ve dağıtılır.

Bu günde birçok önemli olayın meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet verilir “Allah, gökleri, yeri, dağları, denizleri, yıldızları, melekleri, Hz. Ademi Aşure Günü yaratmıştır. Hz. İbrahim bugün dünyaya gelmiş,  oğlunun yerine kesmek için, koç bugün gönderilmiştir.

Bîr hadiste şöyle denir:: "Her kim Aşura Günü’nde ailesine, akraba, yetimler, kimsesizler ve komşularına ikramda bulunursa, Allah onların rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.

 Muharrem Ayı’nın

Onuncu günü olan

Aşure Günü’nde Neler Oldu.

 Peygamberin torunu Hz. Ali’nin oğlu Hüseyin ve beraberindeki 72 kişi Hicri 61'de Muharrem'in onuncu gününde (10 Ekim, 680) bugün Irak sınırları içinde bulunan Kerbelâ'da Hz Ailen sonra İslamın başına geçen Muaviye’nin oğlu Yezid'in ordusunca susuz ve aç bırakılarak katledilmiştir.

Hz. Âdem'in işlediği günâhtan sonra tövbesi bugün kabul edilmiştir.

Hz. Nuh'un gemisinin tufandan bugün kurtulmuştur,

Hz. İbrahim bugün doğmuştur

Hz İbrahime kesmesi için oğlunun yerine koç bugün gönderilmiştir.

Ateşe bugün atılan Hz. İbrahim'in ateşte yanmamıştır

Hz. Yakup oğlu Yusuf'a bugün kavuşmuştur

Hz. Eyyub’un hastalıkları bugün iyileşmiştir,

Hz. Musa’nın Kızıldeniz'i  bugün yararak kavmini firavun'dan bugün kurtarmıştır,

Hz. Yunus balığın karnından bugün çıkmıştır

Hz. İsa bugün doğmuş ve ölümden kurtarılıp göğe bugün yükseltilmiştir.

 O nedenle Muharrem ayı ve  onuncu günü olan Aşure Günü bütün Müslümanlar için önemli bir gün sayılmaktadır. Ogün bütün bu olaylara atfen Aşure isimli bir çorba yapılır. Aslında Aşure çorbasının çıkışı Nuh Tufanı’nın sona ermesi olayıdır.

 Hicri Takvim ve Hicri Yılbaşı

Bizim de 1924 ‘e kadar kullandığımız Hicri Takvimin ilk ayı olan

Muharrem ayı, İslam ülkelerinin kullandığı Hicri takvimin ilk ayıdır. Hicrî Takvim’in başlangıcı, yani sıfır yılı Hz. Muhammed’ in Mekke’den Medine’ye göç edişi ile başlar, o zaman diğer takvim olan Miladi takvimde yıl 622 dir.

Biz Hicri takvimi 1924 yılında bıraktık ve bütün dünyanın kullandığı Miladi Takvime geçtik.

Miladi Takvim’in başlangıcı,ise yani sıfır yılı Hz İsanın doğduğu yıldır.

Hz. Ömer devrine gelinceye kadar Arapların bir takvimi yoktu. Hz. Peygamber’in Medine’ye hicret ettiği yıl İslâmî takvimin başlangıç o zaman kabul edildi. Hicri Takvimin diğer ayları ise şöyledir:  1. Muharrem, 2 Safer, 3 Rebiülevvel, 4 Rebiülahir, 5 Cemaziyelevvel, 6 Cemaziyelahir, 7Recep, 8 Şaban, 9 Ramazan,10 Şevval, 11 Zilkade, 12 Zilhicce

 Alevi inancında Aşûre Günü

Kerbela Olayı

ve Muharrem Mâtemi

Muharrem ayının onuncu günü İslam Tarihinde bir  facia yaşanmıştır.

Hz. Muhammed'in 632 yılında vefat etmesinden sonra Müslümanlar Ebu Bekir'in halifeliğini kabul ettiler. Ebu Bekir'den sonra sırasıyla Ömer, Osman ve Ali, Aliden sonra Muaviye halife oldu, Muaviye ölünce oğlu Yezid başa geçti. Yezid Hz Alinin oğlu Hüseyin’e kendisine itaat etmesini, aksi takdirde bunu canıyla ödeyeceğini bildirdi.  Hüseyin bu teklifleri ciddiye almadı ve  

Kerbelâ'da Yezid'in  adamları işle  meydana gelen savaşta, Hicret 61 yılında Muharrem'in 10 cu günü bizim takvim ile 10 Ekim 680 yılında Hz Hüseyin 55 yaşında iken  şehit edildi.

Bu nedenle 10 Muharrem, Müslümanlarca yas günü sayılmıştır.

Aleviler bu günü daha farklı yaşarlar, Hüseyin'in Kerbelâ'daki acısını anmak ve anlamak için Muharrem Mâtemi tutarlar. .

Matem süresince bıçağa ve kesici aletlere el sürülmez, kurban kesilmez ve et yenmez, hiçbir canlıya eziyet edilmez, kalp kırmamak, kimseyi incitmemek, dedikodu yapmamak Matem Orucu'nun temel ilkesidir, sağlıklı  olanlar oruç tutarlar.

Matemden amaç anmak ve unutmamaktır, matem, 12 gün orucun ardından Aşûre Günü ile sona erer, aşûre yenilir ve dağıtılır.

  Kaynak:

  Prof. Dr. Süleyman Ateş

 Halil ALTUNTAŞ

 Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi

 Milliyet, Hürriyet

 İslamiyet.gen.tr

Bu haber toplam 1.726 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Aşure, Ayına, saklanan, Allahın, On, Mucizesi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler