HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Eylül 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
5 Eylül 2020 Cumartesi Saat: 10:50

Ertuğrul Şehidinin Sakarya Gazisi Oğlu Yetim Mehmet

Yaşar KARADUMAN
Ertuğrul Şehidinin  Sakarya Gazisi Oğlu  Yetim Mehmet

1887 yılında, Japon İmparatorunun yeğeni Prens Akihito Komatsu,birAvrupa gezisi dönüsünde İstanbul’da  Abdülhamit'i ziyaret eder.Abdülhamit, İmparatorun yeğeninin ardından 1890 yılındaJaponya’ya savaş gemisi ile iade-iziyaret yapılmasını ister.

 Bu ziyaret için Ertuğrul Fırkateyni seçilir. Fırkateyn, hem yelken hem de makine ile hareket ediyordu, üç direkli geminin ana hareket noktası yelkendi. 600 beygir gücündeki makinesi de yardımcı bir itici kuvvet oluşturuyordu. 2 bin 400 ton ağırlığında, ahşap bir gemi olan Ertuğrul, 25 yaşındaydı.

(Fırkateyn,Osmanlı Döneminde buharın icadından evvel kullanılan harp gemilerindendir. Bu gemilerin üç direkleri vardı ve içindeki personel ve asker sayısı binbeşyüzü bulanlar vardı Ertuğrul Fırkateyni hem buharla hem de yelkenle hareket ederdi, faciada gemide 607 kişi vardı)

Kafile Başkanı Albay Osman Bey, gemi komutanı Yarbay Ali Bey’di. Gemide özel olarak seçilen 56’sı subay toplam 607 kişi vardı. O yıl Bahriye Okulunu bitiren genç teğmenlerin tamamı gemiye alınmıştı. Gemi, imparatora mücevherli imtiyaz nişanı ve hediyeler götürecekti.

Aynı zamanda Osmanlı Devletinin denizlerde bitmediği gösterilecekti. Geminin uğradığı ülkelerdeki Müslüman halkların da sahipsiz olmadığı vurgulanacaktı.

14 Temmuz 1889’da İstanbul’dan yola çıkan Ertuğrul Firkateyni, uğradığı ülkelerin halkları tarafından sevgi gösterileriyle karşılanıyordu. Gemiyi binlerce kişiden oluşan gruplar ziyaret ediyordu. Tam 11 ay sonra Japonya’ya ulaşıldı. Japonya’nın Yokohama Limanına varıldığında tarih 7 Haziran 1890’dı. Japon İmparatoru, Türk amiralini ve heyetini çok görkemli bir şekilde karşıladı.

 Facia

Sonunda ayrılık zamanı gelmişti. Ertuğrul Firkateyni, 3 aylık Japonya ziyaretini tamamlayıp 16 Eylül 1890’da Yokohama Limanından ayrıldı. Uyarıya rağmen yola çıkan gemi Yokohoma-Kushimoto açıklarında müthiş bir fırtınaya yakalandı ve kayalara çarparak gemi ahşap olduğu için parçalandı ve battı.

Amiral Osman Bey dâhil olmak üzere 587 denizcimiz hayatını kaybetti.

Yöre halkı, kazadan kurtulanlara büyük yardım ve yakınlık gösterdi.

Kazada ölenlerin anısına bölgede ilk anıt Japonlar tarafından 1891’de dikildi, 1929 yılında yine Japonlar tarafından genişletildi.  1937’de Türkiye tarafından restore edilen anıt önünde her yıl düzenli olarak anma törenleri yapılıyor.

Bugün Kushimato’da bir de müze var. 1974 yılında inşa edilen "Türk Müzesi"nde Ertuğrul Firkateyninin maketi ve gemideki asker ve komutanların fotoğraflarıyla, heykelleri bulunuyor.

 Oshima adası açıklarında Kushimo köyü kayalıklarında tayfuna yakalanarak 16 Eylül 1890 yılında parçalanıp sulara gömülen Ertuğrul Fırkateyni Türk denizcilik tarihine “Ertuğrul Faciası” olarak geçti. Bu faciadan yalnız 69 kişi sağ olarak kurtuldu. Fırkateynin açıklarında battığı köyün sakinleri 69 Türkü kurtardılar.

 Gemideki Ünyeliler

Ertuğrul Fırkateyni'nde biri çavuş, ikisi bando-mızıkacı sekiz Ünyeli bulunmakta idi. Bunların isimleri şöyledir:

Dedeoğullarından Mustafa Oğlu Hasan (Bando-Mızıka), Abazaoğullarından Ali Oğlu Emin, Müftüoğularından Ali Oğlu Hüseyin, Kerimoğullarından Sadık Oğlu İsak,  Kocamanoğullarından Mustafa oğlu İsmail, Balcıimamoğullarından Raşid oğlu Mehmet,  Uzunvelioğollarından Veli Oğlu Mehmet, Atikoğullarından Yusuf Oğlu Mehmet, Aşçıoğullarından Mehmet Oğlu Mustafa...

 Bu faciada yukarıda yazdığımız gibi şehit olan dokuz hemşerimiz bulunmaktadır. Bir hemşerimiz de sağ olarak kurtarılmış ve Ünye'ye köyüne dönmüştür.

Kurtularak köyüne dönen Ahmet Çavuş ile şehit olan Kocamanoğlu İsmail aynı köyden birlikte askere alınmışlardır. Faciada Ahmet Kurtulmuş, İsmail ise şehit olmuştur.  Bunlardan Kocamanoğlu İsmail’in torunu Nuri Kocaman ve Mustafa Kocaman’a ulaşabildik

 Kocamanoğlu İsmail’in hikâyesi

1887 yılında Ünye'nin Kuşçulu köyünden Kocamanoğlu İsmail ve Pembe'nin bir erkek evlatları dünyaya gelir, adını Mehmet Koyarlar. İsmail, Mehmet üç yaşındayken aynı köyden arkadaşı Çavuşların Ahmet ile denizci olarak askere alınırlar. İsmail genç karısı Pembe'yi ve oğlu Mehmet'i son defa kucaklayarak birliğine katılır. İkisi de Japonya'ya gidecek olan Ertuğrul Fırkateyni'ne verilirler. On bir ay süren yolculuktan sonra Japonya'ya varılır. Gemide sekiz Ünyeli er vardır... Japonya'da çeşitli şehirler ziyaret edildikten üç ay sonra gemi demir alarak Türkiye'ye doğru yola çıkar.

Fırtına uyarısına aldırmayan Ertuğrul Fırkateyni Oshima köyü açıklarında kayalıklara doğru sürüklenerek parçalanıp batar. Bu kazadan 69 kişi sağ olarak köylüler tarafından kurtarılır. Kurtarılanlar arasında Ünyeli Ahmet de vardır. İsmail ise boğularak şehit olmuştur. Ahmet uzun bir aradan sonra köyüne döner. Ondan önce ise İsmail’in haberi gelmiştir.

 Cephelerde on yıl

Pembe geri dönmeyen kocasının kahrına dayamaz genç yaşta ölür. Mehmet beş yaşındadır ve kimsesiz öksüz kalmıştır. İsmail'in faciadan  kurtularak dönen arkadaşı Ahmet, Mehmet'i büyütür, köde Mehmet’e Yetim Mehmet adını koyarlar 

Mehmet 1912 yılında Birinci Balkan Harbinde askere alınır, fakat köyüne ancak on yıl sonra gazi olarak döner. Mehmet'in cephelerde on yıl sürecek hayatından şu bilgilere ulaşabildik.

Önce Birinci Balkan harbi, peşinden Birinci Dünya Savası ve Kurtuluş Savaşı’nda Sakarya Meydan Muharebesi’nde beline isabet eden bir top mermisi ile ağır yaralanır. 

Mehmet 1923 Gazi olarak köye dener ve İstiklal Madalyası ile ödüllendirilir. Köyde evlenir ve Yaşar, Nurettin ve İsmail adında üç çocuğu olur ve1972 yılında 86 yaşında aramızdan ayrılır.

 Kaynaklar: Erol Mütercimler, Ertuğrul Faciası,

Murat COSGUNER,

Osman Öndeş Gazeteci-Yazar

Bu haber toplam 1.806 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ertuğrul, Şehidinin, Sakarya, Gazisi, Oğlu, Yetim, Mehmet

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler