HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Eylül 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
16 Eylül 2020 Çarşamba Saat: 09:45

Ertuğrul Faciasında Ünyeliler ve Ertuğrul Şehitleri Anıtı

Yaşar KARADUMAN
Ertuğrul Faciasında  Ünyeliler ve Ertuğrul Şehitleri  Anıtı

 

Japon adasının güneyine doğru ilerleyen Ertuğrul Fırkateyni tayfunun sert, rüzgarlı ve yağmurla karışık bölgesine girdi.16 Eylül 1890 saat 21.30 civarında Ertuğrul Fırkateyni, Kuşimoto yakınlarındaki kayalara çarpıp battı.

Bugün 130 cı yıldönümü

 

 

 

 

Topyanı

Bu araştırma tarihimize Ertuğrul faciası olarak geçen bir deniz kazasını ve bu kazanın Ünye’yi ilgilendiren yönü ile  Ünye’de yapılan bir anıtın hikayesini anlatmaktadır.

Ünye’de Fenere doğru yürürken Dikiltaş’tan önce sağda beyaz bir direk üzerinde kırmızı top olan bir anıt göreceksiniz yanında  anıtın bir parçası olan kubbenin altında, üzerinde şehit isimleri yazan bir kaide ve özerinde yine mermer bir top vardır.

Anıtın ismi Ertuğrul Şehitleri Anıtıdır. Bu anıt ve kırmızı toplar ne anlatıyor’a geçmeden önce anıtın yapıldığı bu yer hakkında biraz bilgi verelim.

Buranın adı Topyanı’dır.

Burada onsekizinci yüz yılda gülle yapan bir atölyenin olduğu söylenir. Birinci Dünya Savaşında olası bir düşman saldırına karşı hazırlanmış siperler vardır, burası Ünye Türk Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri Derneği’ ne verilmiştir. Prof. Dr Sait Kapıcıoğlu önderliğinde dernekçe buraya bir anıt yapılmış olup, çevre düzenlemesi yapılmaktadır.

Profesör Dr. Sait Kapıcıoğlu, Edip Adalı, Av. Ersoy Sağlam, Yazar Yaşar Karaduman, Rasim Öndersev ve İlker Helvacıoğlu’ndan kurulu Ünye Ertuğrul Fırkateyni ve  Türk Japon Dostluğu  Derneği yönetimi bu yeri, bir tarih ve kültür parkı haline getirerek Ünye’ye hediye etmek için giriştikleri işte sona gelmişler ve  burayı  atıl bir yer olmaktan kurtarmışlardır..

 

Anıta ilham veren Ertuğrul Faciasında Ünyeliler araştırması benim yıllar önce İstanbul’da yaptığım bir çalışmadır. Sayın Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu bu gerçek hikayeden çok etkilenmiş ve buraya böyle bir anıtın yapılmasına öncülük etmiştir.. İlk yapılan anıt, anıtlar yüksek kurulu tarafından izinler noksan olduğu için yıktırılmıştır. Daha sonra tüm yasal izinler alınarak yeniden yapılmış ve Ertuğrul Şehitleri ve tüm Ünyeli deniz şehitlerine ithaf edilmiştir, buradaki kırmızı top Japon bayrağındaki güneşi beyaz direk ise bayrağın beyaz zemini anlatmaktadır. Türbe formunda olan Kubbenin altındaki kaidede Japonya’da  batan Ertuğrul Fırkateyni adlı savaş gemisinde şehit olanların isimleri ve bunların içindeki Ünyeliler yazılıdır.Anıtın diğer tarafındaki mitolojik figürler  Ünye’de geçmiş  mitolojik bir hikayenin anlatımıdır..

 

Ertuğrul Faciası Nedir?

Ertuğrul Faciasında Ünyeliler

İkinci Abdülhamit, 1890 yılında Japonya’ya bir savaş gemisi ile iade-i ziyaret yapılmasını ister. Bu ziyaret için Ertuğrul Fırkateyni seçilir. Fırkateyn, hem yelken hem de makine ile hareket eden bir savaş gemisidir üç direkli gemi tahtadan yapılmıştır.

Gemide özel olarak seçilen 56 sı subay toplam 607 kişi Japon imparatoruna nişan ve hediyeler götürecekti. 14 Temmuz 1889da İstanbul’dan yola çıkılır, 11 ay sonra Japonya’ya ulaşılır. Japonya’nın Yokohama Limanına varıldığında tarih 7 Haziran 1890 dır. Japon İmparatoru, Türk amiralini ve heyetini çok görkemli bir şekilde karşılar.

 

Dönüş ve Facia

Ertuğrul Firkateyni, 3 aylık Japonya ziyaretini tamamlayıp 16 Eylül 1890da Yokohama Limanından ayrıldı. Fırtına uyarısına rağmen yola çıkan gemi, Oşima Adası Kuşimoto İlçesi, açıklarında yakalandığı fırtınada kayalıklara çarparak parçalandı ve battı  587 denizcimiz hayatını kaybetti.

 Yöre halkı, 69 kişi kurtardılar boğulanları denizden toplayarak kazanın geçtiği burna gömdüler ve kazada ölenlerin anısına 1891de bir anıt diktiler,1937de Türkiye tarafından restore edildi. Bugün Kushimato’da bir de müze var.

Oshima adası açıklarında Kushimato köyü kayalıklarında 16 Eylül 1890 yılında parçalanıp sulara gömülen Ertuğrul Fırkateyni Türk denizcilik tarihine “Ertuğrul Faciası” olarak geçti.  Fırkateynin battığı köyün sakinleri 69 Türkü kurtardılar kurtulanlar iki savaş gemisi ile İstanbul’a gönderildi.  Oşima Adası halkının gayreti ile toplanabilen 260 şehidimiz Japonlar tarafından yapılmış anıtın bulunduğu tepeye gömüldü.

 

 

Gemideki Ünyeliler

Ertuğrul Fırkateyni'nde biri çavuş, ikisi bando-mızıkacı sekiz Ünyeli bulunmakta idi. Bu sekiz kişi  bu faciada boğularak şehit oldular ve kazanın geçtiği tepedeki mezarlığa gömüldüler, bir Ünyeli de faciadan sağ olarak kurtuldu ve Ünyeye köyüe döndü.

Bunların isimleri şöyledir:

Dedeoğullarından Mustafa Oğlu Hasan (Bando-Mızıka), Abazaoğullarından Ali Oğlu Emin, Müftüoğularından Ali Oğlu Hüseyin, Kerimoğullarından Sadık Oğlu İsak, Kocamanoğullarından Mustafa oğlu İsmail, Balcıimamoğullarından Raşid oğlu Mehmet. Uzunvelioğollarından Veli Oğlu Mehmet, Atikoğullarından Yusuf Oğlu Mehmet, Aşçıoğullarından Mehmet Oğlu Mustafa...

Ahmet Çavuş isimli bir Ünyeli de  Japon köylüler tarafından  ağır yaralı olarak kurtarılmış ve köyde uzun zaman misafir edilip iyileştikten sonra bir gün aniden  köyüne çıkagelmiştir. 

 

120 Yıl Sonra

Ertuğrul şehitlerinin hatıralarını anmak şehit ve kurtulanların yakınları ile tanışmak için 2010 yılında İstanbul’da yapılan bir konferansa Ünye adına konuşmacı olarak ben de katıldım. Bu çalışmalarımdan dolayı bana Ertuğrul gemisinin cam bir maketini ödül olarak verdiler.

Bu faciada bir hemşehrimiz de sağ olarak kurtarılmış ve Ünye'ye köyüne dönmüştür. Kurtulan Ahmet Çavuş ile şehit olan Kocamanoğlu İsmail aynı köyden birlikte askere gitmişlerdi. Yüz yirmi yıl önce geçmiş bir olayı yazmak ve araştırmak çok zor işti ancak bir tanesinin Kocamanoğlu İsmail’,in torunlarını bulabildim diğerlerinin yerlerini ve köylerini tespit ettim ama benim emekli aylığım bunlarla yapılacak çalışmayı finanse etmeye yetmedi ve yarım kaldı. Tarihe meraklı bir  sponsor çıkarsa geri kalanları da tamamlayacağım

Bu çalışmalarımın geçen yıl Japon Televizyonu tarafından Ünye’de  ve Kocamanoğlu İsmailin köyünde belgesel olarak çekildi, ekip köye kadar giderek Japonya’da  son bulan bir hikayenin  başladığı yerleri görüntülediler.

Anıt Ertuğrul Fırkateyninin dönüş yolunda fırtınaya yakalanarak battığı 16 Eylül günü açılacaktır.

Bu araştırmanın tüm yasal hakları yazarı Yaşar Karaduman’a aittir. İzin alınmadan, bir başka yerde tekrar yayınlanamaz, kısmen ve tamamen kopye edilemez, kaynak gösterilemez, alıntı yapılamaz..

Kaynak: Erol Mütercimler, Ertuğrul Faciası
Murat COSGUNER
Osman Öndeş Gazeteci_Yazar Referans Gazetesi

Bu haber toplam 1.138 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler