HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Ekim 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
25 Eylül 2020 Cuma Saat: 10:38

Ünye’de Kale içindeki Bizans Sarayı

Yaşar KARADUMAN
Ünye’de Kale içindeki  Bizans Sarayı

Ünye’de Malazgirt’ten önce gelen, Hristiyanlığı kabul etmiş ve Bizans ordusunda asker olan Türkler vardı. Bunlar Peçenek ve Kuman Türkleri idi. Peçenek Türkçesi ise Ünye’de konuşulan yerel dile çok benziyordu.

 Değerli okuyucular, bu çalışmada ise Malazgirt’ten önce Karadeniz ve Ünye’ye gelerek Hıristiyan olmuş ve Bizans ordusunda asker olan Peçenek, Kuman ve Uz Türklerine ve Ünye’de bir kale içinde gözetim altında yaşayan Andranikos Kommenos’un Bizans İmparatorluğuna uzanan serüveni ile tarihin bahsettiği Ünye’de kale içindeki Bizans Sarayı’na bakacağız

Malazgirt’ten sonra Niksar ve civarına yerleşen Oğuzların Danişmentli beyliği sahile Ünye’ye inmek için yaptığı savaşlarda Ünye civarında Peçenek Türklerinden oluşan Bizans askerleri ile karşılaştılar. Savaşa tutuştukları esnada aynı dili konuştuklarını anlayan Peçenek Türklerinden oluşan Bizans ordusu savaşmadan geri çekildi ve çekildikleri yerleri Danişmentlilere bıraktılar ve dillerini anladıkları ve tamamen birbirlerine benzeyen iki ordunun askerleri şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Benzeri olay Malazgirt Savaşında da olmuştu. Bizans tarafında savaşanTürk asıllı Bizans askerleri, (Peçenekler ve Kumanlar) Alparslan’ın tarafına geçince savaşın seyri değişmişti.

 Bizans ne demektir?

Alpaslan Malazgirt ovasındaki meydan savaşında Bizans İmparatoru Romen Diyojen ve ordusunu yenerek Türklerin Anadoluya akmalarını sağlamıştı. Alpaslan’ın yendiği kimdi? Bizans ne demekti?

Bizans ismi tarihçiler tarafından verilmiştir. Türkler onlara Rum, kendileri ise kendilerine Romeioi (Romalı) derlerdi. Rum, Doğu Roma İmparatorluğu halklarına verilen genel ad dı. M.Ö. 660'larda da Trak kökenli komutan “Bizas” önderliğinde Megaralıların bir kolu İstanbul’un bugünkü Sarayburnu mevkiinde bir kent kurdu. Megaralılar, kente komutanlarının adına izafeten "Bizantion " adını verdiler.

“Bizantion” Roma İmparatorluğu Doğu ve Batı diye ikiye ayrıldığında Doğu Roma’nın merkezi oldu. Ünye de Türklerin bölgeye gelişlerine kadar bin yıla yakın bir zaman bu İmparatorluğun sınırları içinde yer alacaktı. Bizans İmparatorluğu’nun özelliklerinden biri uzun ömrüdür. İlk İmparator Konstantinos 1,  (324-337), son imparator Konstantinos 11. Palaiologos ‘tur. (1425-1453)
Bizans,  stratejik ve jeopolotik önemi dolayısıyla tüm ulusların dikkatini çekmiş, fakat 1453'e kadar bu şehri almak,  mümkün olmamıştır.

Tourkoi, (Bizanslı Türkler)

"Bizans İmparatorluğu'nun bin yıllık tarihi içinde Türkler, çeşitli etnik kökene mensup halklar arasında büyük bir grup oluşturmaktaydı. İmparatorluğun bünyesinde V. yüzyılın ilk yarısından itibaren Hunlar, Avarlar, Oğuzlar, Peçenekler, Kumanlar gibi pek çok Türk bulunuyordu.  Bizans yazarları genelde Asya'dan gelen bu halk için Tourkoi terimini kullanmaktaydılar.

Bizans Devleti 6. yüzyılın başlarından itibaren Türkleri bir yandan Hıristiyanlaştırmaya, bir yandan da askerlik görevlerinde kullanarak Anadolu ve Karadeniz’e iskân etmeye başlamışlardır.  Bugün bu bölgede yaşayanların fizik ve ağız özellikleri tamamen Kıpçak ve Peçenek Türklerinin derin izlerini taşmaktadır.

Karadeniz Bölgesi'ne yerleşen Kuman-Kıpçaklar, Oğuz boylarından gelen "Çepniler"le kaynaşarak Müslümanlığı kabul etmişlerdir. Karadeniz ‘de bulunan "Borçka" ilçesinin adı bir Kuman oymağının adıdır.

Hükümdarlar, sarayda ve devlet idaresinde Türkleri tercih ederlerdi. 11. Yüzyılın ikinci yarısında Türk asıllı askerler ordunun asli unsuru haline geldi. Kendi komutanlarının idaresinde ayrı birlikler halinde savaşa katılan Bizans ordusundaki ücretli Türk askerler çoğunlukla öncü kuvvet olarak görev yapmışlardır. Ok kullanma konusunda usta olmaları dolayısıyla Bizans yönetimi onların bu maharetlerinden faydalanma yoluna gitmiştir.

 

Malazgirt Savaşı Öncesinde

Bizans Ordusundaki

Türk Kuvvetlerinin durumu

Bizans ordusunda görev yapan Türk asıllı Peçenek askerleri bu dönemde yalnızca kuzey sınırının muhafazasında değil aynı zamanda Anadolu’da Selçuklu Türklerine karşı da kullanılmışlardır. Ancak bu uygulama her zaman başarılı bir sonuç vermiyordu askerler Türklere karşı savaşmak istemiyorlardı.                                                    

Bizans yazarlarından Attaleiates, Malazgirt meydan savaşından önce bir gece Bizans ordugâhının etrafından dolanarak taciz okları atan Selçuklu askerleri ile Bizans ordugâhındaki Peçenek ve Uzların birbirlerine çok benzediklerini ve o karışıklık içerisinde Türklerin Bizans karargâhına girmeleri halinde kovalayan ile kovalananın birbirinden ayırt edilemediğini ifade etmektedir.

 

Bizans’tan kalanlar.

Bugün Anadolu’da Roma İmparatorluğundan kalma köprü gibi birçok eser halen

kullanılmaktadır. İstanbul’da ise Bizans’tan kalma çok daha fazla eser vardır. Bunlardan en önemlisi Ayasofya müzesi ve camiye çevrilmiş çok sayıda kilise vardır.

Ünye’de ise Bizans’a ait hiçbir eser günümüze ulaşmamıştır.

 

(Kaynaklar:

Bizans Tarihi Yazıları, Prof. Dr. Işın Demirkent

Yusuf Ayönü, (Batı Anadolu'da Bizanslı Yerel Hâkimlerin Bağımsızlık Hareketleri) 

Bu haber toplam 823 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, Kale, içindeki, Bizans, Sarayı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler