HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Kasım 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
24 Ekim 2020 Cumartesi Saat: 08:46

Ünye’de 32 köyde Kivi üretimi yapılıyor

CANİK DERGİSİ
Ünye’de 32 köyde  Kivi üretimi yapılıyor

Ünye’de 1996 yılında küçük alanlarda üretimi başlayan kivi, bugün toplamda 32 mahallede 80 dekarlık bir alana yayıldı.

Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre, ilçede yirmi bir yıldır kivi yetiştiriciliği üretimi yapıldığı belirtildi.

 

 

Kivi meyvesinin veriminin yüksek olduğu ve bölgemizde iyi geliştiğini gören üreticilerin kivi tüketiminin yaygınlaştırması ve pazar değerinin anlaşılması ile bugün Ünye’de 32 mahallede 80 dekar alanda kivi üretimi yapılmaktadır.

2016 yılında 360 ton kivi üretilmiş, ortalama verim ağaç başına 26 kg olmuştur. 2017 yılında ise  545 ton olarak tahmin edilmekte ve ortalama verim ağaç başına 42 kg verim alınacağı düşünülmektedir.

 

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden alınan bilgide, kivi yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticilere sulama imkânı varsa dağınık ve küçük alanlarda üretim yerine kapama bahçe tesis etmeleri önerilirken, kivi hasadına ilişkin de şu bilgiler verildi:

 

Kivi hasadı kasım ayında başlıyor

“Kivi genellikle bölgemizde kasım ayının birinci haftasından sonra hasat olgunluğuna gelmekle birlikte esas olarak hasat için refraktometre (suda çözülebilir kuru madde miktarını ölçen alet) kullanılmalıdır. Meyve olgunluğu suda çözülebilir kuru madde miktarı yüzde 7,5-9’a ulaştığında hasat yapılmalıdır. Bu oranlardan daha düşük olursa yeterince olgunlaşmamış demektir. Hasat elle, meyve sapları dalda kalacak şekilde koparılarak yapılmalıdır. Hasat sonrası boylama işlemi yapılarak satışa sunulur.”

 

Kivi Nedir?

Kivi asmaya benzeyen ancak daha odunsu bir yapıya sahip olan bir meyve türüdür. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olan kivi bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde son derece faydalıdır. Grip ve soğuk algınlığı gibi, üst solunum yolları hastalıklarına iyi gelir

Çıkış noktası Çin olan kivinin daha sonra Avrupa’ya yayılış tarihi 1847’dir. Çin üzümü ve Bektaşi üzümü gibi farklı isimleri de vardır. Türkiye’de doğal olarak kivi yetiştiriciliği henüz mümkün olmasa da, seralarda kivi yetiştirme çalışmaları yapılmaktadır. Üzüm gibi asma ağacı üzerinde yetişen kivinin ağacı her yıl düzenli olarak yapraklarını dökmektedir. Ekim aşamasında kivi tohumları yaklaşık beş metre aralıklı olacak şekilde ekilir.

Kivi asmaları gelişme aşamasında verimli bir toprağa ve bol sulanmaya ihtiyaç duyarlar. Genel olarak kivi ılıman iklim meyvesi olsa da, asmaların filizlenmesi için soğuk havaya da gereksinimi vardır.

Yaygınlaşması biraz zaman alan bir meyve olmasına karşın çok fazla sevilen bir meyve olmasından dolayı, uygun olan iklimlerde kivi yetiştiriciliği sıklıkla yapılmaktadır. Çeşitlilik bakımından oldukça zengin kapsama sahip olan kivi meyvesinin önemli cinsleri, ticaret bakımından büyük önem taşımaktadır.

Besin değeri açısından son derece kıymetli bir özelliğe sahip olan kivi, son yılların en çok tercih edilen meyveleri arasında yer almaktadır. Bir kivinin içinde yaklaşık bine yakın çekirdek bulunmaktadır. İlk hasat edildiğinde sert ve ekşimtırak bir tada sahip olan kivi, bir hafta beklettikten sonra gerçek olgunluğuna ulaşmakta ve tatlı bir lezzet kazanmaktadır. Meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra, kremalı pastalara en çok yakışan tropik meyveler arasındadır. Ağacı asma yaprağını andırsa da, kivi asmaları daha güçlü yapıdadır. Ayrıca mevsiminde verimli hasat elde edebilmek için ilkbaharın sert geçen rüzgarlarından kivi asmaları korunmalıdır.

Kivi içeriğindeki bileşenler nedeniyle küçük büyük herkes için faydalı olan bir meyvedir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklara mevsiminde kivi yedirilmesi, solunum yolları hastalıklarından korunmalarını sağlarken, ayrıca da bağışıklıklarının normalden daha güçlü olmasını sağlamaktadır. C vitamini bakımından değeri en yüksek meyvelerden biri olan kivi, yine aynı şekilde grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir. 

Pektin maddesi bakımından zengin içeriğe sahip olan kivi, düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kivi kan sulandırma özelliği ile kan basıncının dengede kalmasına ve bu sayede de tansiyonun dengede kalmasını sağlamaktadır. Son derece faydalı bir meyve olarak herkesin yeterince tüketmesi uzmanlar tarafından önerilirken, alerji sorunu olanların dikkatli olması gerektiği de ifade edilmektedir.

KİVİNİN ANA VATANI

Ana vatanı Çin olmasına rağmen ticari olarak Yeni Zelanda’da bolca üretilmektedir. Bugün ise daha birçok ülkede üretimi hız kazanmıştır. Ülkemizde de genellikle Marmara ve Karadeniz bölgelerinde üretimi uygun görülmüştür. Vitamin, mineral ve flavonoidler bakımından zengindir. Yüksek oranda C ve E vitaminleri içerir. Ayrıca beta karoten A ve potasyum açısından da zengindir. 

Kivinin ağaçta yetiştiğini birçok kişi bilmez. Kahverengi hafif kabuklarıyla ağaçta yetişirler. Kabukları soyulduğunda içinde yeşil kısım ve en ortasında ise siyah taneleri vardır. Bu taneler sebebiyle zirai anlamda üzümsü meyveler grubundadır.

Genellikle ılıman iklim bölgelerinde yetişir. Meyveler sert haldeyken hasat edilir, daha sonra yumuşayana kadar depoda bekletilir ve pazara sunulur.

 

 

 

Bu haber toplam 1.402 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, 32, köyde, Kivi, üretimi, yapılıyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler