HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat
13 Kasım 2020 Cuma Saat: 08:48

Mevsim Balıkları Palamut Pelamide-Palamita

Canik Dergisi
Mevsim  Balıkları Palamut Pelamide-Palamita

Palamut Uskumru, torik ve orkinos familyasındandır. Sürüler halinde yaşayan pulsuz siyah etli bir göçmen balıktır, sırtı çizgili, karnı gümüş rengindedir, uzunluğu bir metreye kadar varır

 

Latince adı Sarda Sarda olan palamut Yunanca pelamidi’dir, bi

zdeki palamut adı buradan gelmektedir, Almanca adı Bonito, İngilizce Bonito Fransızlar Pelamide, İtalyanlar Tonno Palamita, İspanyol Bonito

derler. Norveçte yakalanan cinsi ki kışın bizde de satılır buzlu dondurulmuş geldiği için yerli halk ona buzbalığı der, adı Makrelendir

 

Palamut Uskumru, torik ve orkinos familyasındandır. Sürüler halinde yaşayan pulsuz siyah etli bir göçmen balıktır, sırtı çizgili, karnı gümüş rengindedir, uzunluğu bir metreye kadar varır. Bu familyanın çeşitleri bütün denizlerimizde görülmekle birlikte en lezzetlileri Karadeniz ve Marmara da avlanılan tipleridir.

Karadeniz ve Marmara Palamut’unda baştan kuyruğa doğru muntazam çizgiler halinde giden, dördü koyu, üçü açık menevişli 7 adet bant bulunur. Egede yaşayan, tombik, benekli orkinos ve yazılı orkinos isimleri alan yakın akrabasında ise sırttan karına doğru dalgalar halinde yine en az 16 adet alacalı bant ile karın civarında en az üç adet siyah benek bulunur.

Bu cinsin etinin tadı hakiki Palamut’a nazaran hiç güzel değildir. Ama çok kişi bu özelliği bilmeyip palamut diye aldanır ve sonra palamuttan soğur. Palamut avı ağustos ayında başlar. Önce Karadeniz’de sürüler halinde vanoz ve çingene palamut’u, eylülden itibaren de palamut gelmeye başlar. En lezzetli zamanı da eylül başından şubat ortalarına kadar olan zamandır. Bu mevsimde çok yağlı olduğundan tavası biraz ağır kaçar. Bu nedenle ızgarası ve fırını tavsiye edilir. Aynı mevsimde yahnisi de harika olur. Diğer mevsimlerde tavası yapılabilir. Palamut siyah etli bir balık olduğundan buğulaması ve çorbası tavsiye edilmez. Palamut’un boylarına göre isimleri şöyledir..

1-20 cm ye kadar palamut vanozu, .20-30 cm arası çingene palamutu, 31-40 cm arası palamut, 40-50 cm arası kestane palamutu, 51-60 cm arası torik, 61-65 arası sivri, 65-70 cm arası altıparmak, 70 cm den büyük zindan delen.

Torik ve toriğin büyük boyları palamuttan daha çok yağlıdır bu nedenle tuzlama ve lakerdası tercih edilir.

Palamut avı, lüfer balığı avına biraz benzer. Yakalaması zor olan palamut özellikle yağlandıktan sonra daha da lezzetli hale gelir. Kıyıdan palamut avının yanı sıra, tekneden palamut avı da keyifli ve yorucudur. Bunların dışında tekneden ağ ile palamut yakalamak çok kolaydır. Sabah hava aydınlanmadan ağları denize bırakıp, 3-4 saat bekledikten sonra gün aydınlanmaya başladığı zaman ağ toplanmalıdır. Palamut ağı toplandığında çok sayıda palamut balığını ağda görmek mümkündür. Palamut balığının büyük boyuna torik denilir. Torik genellikle, sonbahar sonu, kış ayları başında Karadeniz ve Marmara denizinde yakalanır. Karadeniz’de Ağustos aylarında palamut amatör balıkçılar tarafından tutulmaya başlar. Av yasağının bitmesi ile Karadeniz’den çok sayıda palamut yakalanıp tezgahlarda yerini alır..

 

Palamut balığının bol olacağını anlamak için eski balıkçılar Vonoz denilen palamut yavrularının nerede ve ne zaman tutulduğuna bakarlar.

Ağustos ayının 10'unda Karadeniz'den Gündoğusu eserek gelen gelen soğuk su balıkçılara göre korkulacak bir olaydır. Çünkü bu cam gibi berrak su Sinop'tan başlayıp boğaza kadar girdiğinde balık yumurtadan yeni çıkmışsa kısa zamanda ölür.

Son zamanlarda palamut  sayısı iyice azaldı. Av yasakları bitip Eylül ayı gelince İstanbul Boğazı çıkışında irili ufaklı birçok tekne "Vira Bismillah" diyerek gece elektrikle suyun üstünde mola etmek için balık arıyor. Zarganalara rastlanıyor ama palamut çoğu zaman çıkmıyor.

 

Palamut balığı

Palamut, harika bir fizik yapısına sahip çok uyanık ve zeki vede çok hızlı hareket edebilen bir deniz balığıdır. Trol ağlarımız ile kesinlikle yakalanamayan bu balığın ne denli zeki ve akıllı olduğu ortadadır.

Marmara denizi'nin ve Karadeniz'in en ünlü balıklarından bir tanesi olan palamutun ekonomi değeri de çok yüksektir. Bahar aylarında beslenmek için Karadeniz'e çıkan bu harika formatlı balık, sonbahardan itibaren kışı geçirmek üzere Marmara Denizi'ne, Çanakkale'ye kadar gider. Göç balığı olduğundan çanakkale'den Ege ve Akdeniz'e ve oradanda okyanusa açıldığı ispatlanmıştır.

Karadeniz'de Gırgır balıkçı gemileri ve Uzatma ağları ile (bilhassa gece ) Aralık ayına kadar avlanır ve ardından kendisini Marmara Denizi'ne çaktırmadan sokar, bu bakımdan çok uyanık bir balıktır. Marmara denizinde de Mart ayına kadar avlanan bu balığın besin değeri de yüksek olan bu göç balığı iyi yüzücü ve çok süratlidirler. Sürü halinde yaşadıkları gibi, yine sürüler halinde yaşayan Uskumru, Kolyoz, Hamsi, İstavrit, Sardalya gibi balıklara saldırarak beslenirler.

Palamut göç eden balık türlerinden birisidir. Göç güzergahı üstünde Türkiye denizlerinin yer ediniyor olmasından ötürü her sene en fazla tutulan balıklar içinde başı sırada bulunmaktadır . En bol balıklardan birisi olduğundan ötürü da palamut balığı en pahalı olmayan balıklar aralarında bulunmaya devam etmektedir .

Palamut hayat sahası bulması başka bir deyişle tutulmaması halinde tahmini olarak 65 santimetre büyüklüğüne civarı ulaşabilen bir balık türüdür.

Palamut balığı etinde yetkin seviyede fosfor, sülfür ve vanadyum bulunmaktadır. Bu maddeler bilhassa uzunca vakitten beri kapanmayan yaraların kapanmasını sağlamaktadır.
Palamut içinde barındırdığı protein yardımıyla diş etlerinin gelişip kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Bilhassa diş eti kanaması hayatını sürdüren bireylerin palamut yemelerinde yarar var.
Hücre yenileme özelliği ortaya gelen palamut balığı yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir. Cildinizde sarkmalar ve derin kırışıklıklar ortaya geldiyse itinalı olarak palamut yiyiniz.
Saç dökülmelerini engelleyici ortaya gelen palamut üstünde çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Saç dökülmesini engelleyen pek çok ürün içine palamut yağı koyulmaktadır. Kaynak Mercan Haber

 

Bu haber toplam 1.425 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Mevsim, Balıkları, Palamut, Pelamide-Palamita

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler