HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
20 Kasım 2020 Cuma Saat: 08:40

Filistin’i Kurtarmak için esir düştüler ve Savaştan kör döndüler İngilizler Birinci Dünya Savaşında Mısır’da Esir tuttukları 15.000 askerimizi kör ettiler

Yaşar KARADUMAN
Filistin’i Kurtarmak için esir düştüler ve  Savaştan kör döndüler İngilizler Birinci Dünya Savaşında Mısır’da  Esir tuttukları 15.000 askerimizi kör ettiler

Birinci Dünya Savaşını bütün cephelerde kaybettik. İngilizler esir aldıkları 15.000 Türk askerini kör ettiler. Birinci Dünya savaşında geçen bu vahşeti çoğumuz bilmiyoruz, tarih kitapları bunları bize anlatmadı.

 

Birinci dünya savaşı'nda İngilizlere 150 bin askerimiz esir düşmüştür, bunlar Filistin cephesinde Filistini kurtarmak için  esir edilmiş ve Mısır'ın İskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare kampına hapsedilmişlerdi.

Kampın tam adı Seydibeşir Osmanlı Useray- i Harbiye kampı idi. Bu kamptan savaş sonrasında esir düşen Türklerden binlercesinin kör döndükleri görüldü. Günümüzde Seydibeşir esir kampı bölgesinde İskenderiye şehitliği adı verilen bir şehitliğimiz mevcut.

 

Seydibeşir Esir Kampı

Seydibeşir Esir Kampı Birinci Dünya Harbi içinde ve sonunda İngilizlerin Türklere en kötü muamele ettikleri esir kampı, olarak tarihe geçti. Burası aslında tek kamp değildi daha pek çok kamp vardı. Bu kamplarda Osmanlı esir sayısının 150 bine kadar çıktığını belirten kaynaklar var..

19 Eylül 1334 (1918) tarihinde Filistin Cephesinde Kefer Til Dümdar muharebesinde esir düşen 16cı Tümenin 48ci Alayına bağlı Osmanlı askerleri Seydibeşir'e getirildiler ve 12 Haziran 1920'ye kadar esir kalırlar. Vefat eden tutsakların yattığı bir şehitlik ve yere batırılmış süngü biçiminde bir abide hâlâ o günlerin hatırasını taşıyor.

 

1918 Birinci Dünya Savaşı

Osmanlı askerleri bu esir kapında 12 Haziran 1920′ye kadar iki yıl boyunca her türlü işkence, eziyet, ağır hakaretler ve aşağılamaya maruz kaldılar. İnsanlık dışı muamelenin nedeni ise Ermeniler idi. Kamptaki, Türkçe bilen Ermeni tercümanların yalan yanlış çevirileri ve kışkırtmaları nedeniyle, kampların İngiliz komutanları, azılı Osmanlı düşmanı haline gelmişlerdi.

Savaş bitmişti, ancak, kamptaki ağır koşullar nedeniyle ölenler dışındaki askerleri teslim etmek, İngilizlerin işine gelmiyordu. Çünkü olası yeni bir savaşta, bu askerlerin yeniden karşılarına çıkabilecekleri, Ermeniler tarafından, İngilizlerin beyinlerine işlenmişti.

 

Çözüm toplu katliamdı.

Askerlerimiz, mikrop kırma bahanesiyle, süngü zoruyla dezenfekte havuzlarına sokuldu. Ancak, suya normalin çok üzerinde ‘krizol’ maddesi katılmıştı.. Mehmetçik, suya daha ayağını soktuğunda, aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyordu.

Ancak, İngiliz Askerleri, dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarına izin vermiyorlardı. Mehmetçikler, bellerine kadar gelen suya başlarını sokmak istemediler. Bu kez İngilizler havaya başlarının üzerine ateş etmeye başladı. Askerlerimiz, ölmemek için, çömelerek başlarını suya soktular. Ancak, başını sudan kaldıran artık göremiyordu. Çünkü gözleri yanmıştı.

Dışarı çıkanların halini gören sıradaki askerlerimizin direnişleri de fayda etmedi ve 15 000 (15 bin) askerimiz kör oldu. Bu vahşet, 25 Mayıs 1921 tarihinde TBMM’ de görüşüldü. Milletvekilleri Faik ve Şeref Beyler bir önerge vererek, Mısır’da esirlerin Krizol banyosuna sokularak, 15 bin vatan evladının gözlerinin kör edildiğini, bunun faili olan İngiliz Doktor, Garnizon Komutanı ve Askerlerin cezalandırılması için, TBMM’ nin teşebbüse geçmesini istediler. Ancak, Yeni kurulan devletin bin türlü derdi vardı, ağır sorunlarla uğraşan TBMM’ de bu hesap sorma işi unutuldu gitti....

 

İngilizler Tarafından

Kör Edilen Mehmetçikler

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Mehmetçiğe yapılan vahşetin sır perdesi tam olarak aydınlatılamadı. Konu 1921 yılında TBMM’de görüşüldü ancak o yıllardan bu yana hiç gündeme gelmedi.

Yakın zamanda konuyu gündeme getiren, konuyla ilgili bazı çalışmalar yaşanan bu acı dramı gündeme taşıdı.

Araştırmacılar bu vahşetin nasıl yapıldığına yönelik bilgi ve belgelere henüz daha ulaşılamadığını ifade ediyorlar. Fakat bazı belgelerin Genelkurmay arşivlerinde bulunduğunu iddia ederek, Genelkurmay arşivlerin halka açılmasını istiyorlar.

Askerlerimizin kör olmasına neden olan Krizol metilfenol ingilizce Cresol bugün tuvaletlerde dezenfekte edici olarak kullanılmaktadır.

1500 askerimizin kör edilmesi olayına o günlerde Konya'da halk büyük tepki gösterir. Konya'da yayınlanan Öğüt gazetesi, bu olayı sarsıcı ve çarpıcı başlıklarla halka duyurur...

Bunun üzerine Anadolu'nun diğer yerlerinde de, İngilizlere karşı bir husumet gelişir.

Çok geçmeden, İstanbul'daki İtilaf devletleri komutanlarından İngiliz Generali Milne'nin emriyle, Konya'daki Öğüt gazetesinin kör edilen esirler konusundaki yayınları durdurulur ve gazete kapatılır.

Bunun üzerine olayla bizzat Mustafa Kemal Paşa ilgilenir. Mustafa Kemal paşa Ankara'ya yeni gelmiştir. Burada Milli Mücadele'yi örgütleme çalışmalarına devam etmektedir. Öğüt gazetesinin kapatılma olayını ve sebebini öğrenir öğrenmez Konya valiliğine, Heyet-i Temsiliye adına bir telgraf çeker. (Kaynak Cemalettin TAŞKIRAN:-I Birinci Dünya Savaşı'nda Türk Esirleri, Ana Ben Ölmedim S:143-147

Bu akıl almaz vahşet, 25 Mayıs 1921 tarihinde TBMM’de görüşüldü, fakat yeni kurulan Türk Devletinin bin türlü sorunu vardı. Bu hesap sorma işi de zamanla unutuldu gitti.

 

KRİZOL NEDİR?

Krizol bir kimya terimidir. Krizol (Cresol) ençok Lysol isimli markayla bugün tuvaletlerde dezenfekte edici olarak kullanılan keskin kokulu temizlik maddesinin kimyasal ismidir.

Kaynak: https://www.yasambu.com/forum/konu/krizol-cresol-nedir.59388/

 

KAYNAKLAR:

Cemalettin TAŞKIRAN-Ici.Dünya Savaşı'nda Türk Esirleri, Ana Ben Ölmedim S:143-147

Gonul Soğulcaklı/Tarihimizden Notlar

www.askeribilgi.com/haber.php?haber_id=42

Kaynaklardan alıntı yapılmıştır.

 

 

Bu haber toplam 1.807 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler