HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
8 Aralık 2020 Salı Saat: 09:10

On altı Yıldız On altı Türk Devleti

Yaşar KARADUMAN
On altı Yıldız On altı Türk Devleti

Bugün sizlerle hiç bilmediğiniz ve benim de çok bilmediğim tartışmalı bir konu yazacağım

Cumhurbaşkanlığı forsunda bulunan bir büyük ve onaltı küçük yıldız ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ilk defa gördüğümüz ve on altı Türk devletini temsil eden askerler.

Forsun ortasındaki büyük yıldız Türkiye Cumhuriyetini çevresindeki on altı küçük yıldız ise bugüne kadar kurulmuş ona altı Türk devletini temsil etmektedir.

Tarihçi yazarlar bu konuda anlaşamıyorlar. Üç yaygın görüş var, hangisinin doğru olduğunu anlamak zor. Biraz araştırınca ortaya hiç bilmediğimiz şeyler çıktı, isterseniz siz de bir göz atın bakalım çözebilecek misiniz?

 

Birinci Görüş

Cumhurbaşkanlığı armasındaki  güneşi çevreleyen ve tarihte kurulmuş Türk devletlerini temsil ettiği söylenen yıldızların bir uydurma olduğu, geçmişte tarihçi Murat Belge ve Türk tarihi Uzmanı Nihal Atsız tarafından bir kere daha dile getirilmiş..

Yıldızların sadece bir süs olarak konulduğunu birisinin buna böyle bir anlam yüklediğini, tarihte kurulan Türk devletlerinin on altıdan çok fazla olduğunu, ayrıca bu on altı devlet içinde Türk olduğu tartışmalı devletler ile Türk olup ta on altı içine alınmayan devletlerin olduğu ileri sürülmüştür.

 

İkinci görüş

Yıldızların kesin Türk devletlerini temsil ettiği yönündedir.

 

Üçüncü görüş

Farklı bir görüştür, on altı yıldızın 9'unun Orta Asya'daki Türklerin sancaklarında kullandığı 9 tuğu, 7 yıldızın ise Anadolu Türklerinin sancaklarında kullandıkları 7 tuğu temsil ettiğidir.

 

Güneş ve On altı yıldız

Her ülkenin olduğu gibi bizimde Cumhurbaşkanlığının bir forsu bir arması var. Fors, cumhurbaşkanının ikametgahında ve ziyareti süresince bulunduğu yerlerde bayrak direğine çekilir. Makam odasında, çalışma masasının sol gerisine konur, içerisinde bulunduğu arabanın sol tarafında bir direğe takılır.

 

Cumhurbaşkanlığı arması ortada bir güneş ve çevresindeki 16 yıldızdan oluşur. Armanın ortasında güneşin Türkiye Cumhuriyeti'ni, 16 yıldızın ise tarihteki kurulmuş bağımsız 16 Türk Devletini simgelediği söylenir.

 

 

Bu devletler:

Büyük Hun İmparatorluğu, Batı Hun İmparatorluğu, Avrupa Hun İmparatorluğu, Ak Hun İmparatorluğu, Avar Kağanlığı, Hazar Kağanlığı, Uygur Kağanlığı,  Karahanlı Devleti, Gazne Devleti, Büyük Selçuklu Devleti, Harzemşahlar Devleti, Altınordu Devleti, Timur İmparatorluğu, Babür İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu..        

Günümüzde kullanılan bu forsun ve armanın kökeni, ilk kez ne zaman kullanılmaya başlanıldığı ve neye dayanarak kabul edildiğine dair resmi bir belge yoktur, bu sayıyı kim bulmuştur, devletler nasıl seçilmiştir bilinmiyor.

 

Bütün Bunlar Doğru mu, Değil mi?

Tarinçi yazar Murat Belge, Radikal gazetesinde bu konuyu 10 yıl önce gündeme getirmiş.

Murat Belge o yazısında, Prof. Dr. Coşkun Üçok'un "16 Türk devletinin bir efsane olduğu" şeklindeki tespitine yer vermişti.

"Cumhurbaşkanlığı forsunda bulunan güneşi çevreleyen 16 yıldızın her kimse, 16 Türk devletini simgelediğini söylemiş ve sonra da tutmuş her yıldıza bir devlet münasip görmüş.

Ancak Türk tarihi hakkında, yeterli bilgisi olmadığı için hata yapılmıştır. Bunların içinde Türk oldukları kuşkulu olanlar vardır, buna karşılık kurucusu Öz be öz Türk Afşar, Safevi, Akkoyunlu, Karakoyunlu, Anadolu Selçukluları, Türgiş, Tabgaç gibi Mısır'daki Memluk Devleti ile ilk Müslüman Türk devleti diye bilinen Samanoğulları Devleti listede yoktur, ama Türk oldukları tartışılan Avarlar, Gazneliler, Timur ve Hunlar yer almıştır. “

 

On altı bir masal mı?

Orta Asya Uzmanı Türkçü Yazar H. Nihal ATSIZ'ın yorumu ise şöyledir:

Onaltı Türk devleti efsanesini, sayın Tekin Ererin Ocak 1969`da kendi sütununda yazdığı “Türklüğün 16 Avizesi” başlıklı makaleden öğrendim.

Bu makalede sayılan 16 devlet arasında Türk olmayan devletler bulunduğu gibi Akkoyunlular, Karakoyunlular, Safeviler, Mısır Kölemenleri gibi büyük ve muhteşem Türk devletlerinden bahsedilmeyişi, hele cihan tarihinin en büyük imparatorluğu olan Çengiz devletinin anılmayışı konuyu daha başlangıçta sakat hale getirmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti gökten zembille inmemiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun devamıdır. Osmanlı İmparatorluğu, İlhanlı Devleti”nin uç beyliğinden doğmuştur; demek ki onun devamıdır. İlhanlı Devleti Anadolu'daki Selçuklu devletinin devamıdır. Anadolu'daki Selçuklu devleti ile Batı Türkistan ve Büyük Selçuklu Devletinin devamıdır. Büyük Selçuklu devleti Karahanlıların, Karahanlılar Uygurların, Uygurlar Gök Türklerin devamıdır. Kaynak: Nihal ATSIZ, Ötüken, 65. sayı, 1969

 

Tablo Noksan

İncelendiği zaman gerçekten tablonun çok eksik olduğu anlaşılmaktadır. Tarihte, imparatorluk, devlet kuran Türk devleti sayısı bir yoruma göre 120, bir yoruma göre 150 civarındadır.

Ayrıca bu listede yer alan Batı Hun ve Avrupa Hun İmparatorluklarının aynı devlet olduğu konusunda da bilimsel itirazlar bulunmaktadır. Cengiz Han neden yoktur?. Avrupa Hun İmparatorluğu Türk'se Macaristan kim? Adamların devletinin adı bile HUNGARİYA... Batılı tarihçilerin hiçbiri, Hunları Türk saymamaktadır.

 

Son Olarak

Cumhurbaşkanlığı forsundaki güneş ve yıldızların ne anlama geldiğini,  açıklayan doğru bir belge ve metin yok. Tarihçiler Türk Devleti sayısının on altıdan çok olduğunu iddia ediyorlar yıldızların da süs olarak konulduğunu söylüyorlar. Yine Uzman tarihçilerin ifadelerine göre bayraklar ve kıyafetlerde yanlış ve hatalı.

Biz bilgileri, yorumları topladık yazdık, bundan ne çıkar siz karar verin..

 

Kaynaklar:

Tarih ve Kültür Dergisi

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı

Cumhurbaşkanlığı Forsu tarihçesi

Bu haber toplam 1.386 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : On, altı, Yıldız, Türk, Devleti

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler