HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Mayıs 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat
23 Aralık 2020 Çarşamba Saat: 16:29

Paşabahçe Yazlık Sineması Ve Dönerçeşme (1)

Saray hamamının yanı ve arkası Paşabahçesi olup geniş bir alana yayılmıştı. Paşabahçesi'nde enva-ı çeşit meyve ağaçları vardı. Daha sonraları saray hamamının tepe tarafına Paşabahçesi yazlık sineması yapıldı.

Çocukluğumu, gençliğimi, o hep özlem duyduğum, küçüklerin sevildiği, saygı duyulacak büyüklerin abide gibi ortalıkta olduğu günlerin Ünye'sini düşünerek, heyecan duymak, günümüzden kopup uzaklaşarak, ruhumuzu tarihin o günleri ile buluşturmak duyguların en güzeli.

 

İlkokula başlamadan önce (tepedeki) çamurlu mahallesi, Zeytinlik Sokaktaki evimizden sefertası ile dedem ve babama yemek getirdiğimde gidiş ve dönüşlerdeki izlenimlerimden başlayarak Paşabahçe yazlık sinemasından döner çeşme meydanına kadar olan bölümü aktarmaya çalışacağım.

 

Asarkaya eteklerindeki acı su kaynağından cazibe ile saray hamamı karşısındaki su deposuna gelen su, pompalar vasıtası ile tepedeki evimizin arkasındaki su deposuna gönderilirdi. Saray hamamı karşısındaki su deposu kapısında sandalyesinde otururdu sucu Ahmet amca. Hem babam ve dedemden hem de Burunucu Mahallesinden büyükbabamlardan dolayı biliyorum Ahmet amcayı. Yener, Şener ve Mustafa kardeşlerin babasıdır. Çalışan pompaların sesinden korkardım.

 

Su depo ve pompalama istasyonunun karşısında saray hamamının külhanı vardı. Yol kenarına gövdesi delik çok yaşlı gürgen, kestane ve meşe ağaçları kök ve gövdeleri ile dolu olurdu. Genellikle öğleden sonra hamam bayanlara açılırdı. Tellallık yapan er kişiler bayanlar hamamı sırasında hem külhanı yakar hem de bahsettiğim bu ağaçları külhanda yakılabilir hale getirirlerdi. Bu çok büyük emek, dikkat ve akıl isteyen bir işti. Kalın, ince, uzun, kısa demir kamalar ve büyük demir balyozların yanında ahşap kamalar kullanıyorlardı. Bahsedilen bütün bu aletler kullanılarak oldukça budaklı meşe ve kayın, kestane kütüklerin parçalanıp odun parçacıkları haline getirilişindeki ince hesaplamaları, azmi, yılmadan bıkmadan sürdürülen mücadeleyi bir kenarda seyrederdim. Mücadele sonucu kazanılan zaferi ben de yaşardım! Birden ya götüreceğim yemeğin geç kalmış olması, ya da eve geç kalmışlığın endişesi ile bu dünyanın dışına atlardım.

 

Hamam giriş kapısının hemen karşısında Baba Lütfü'nün evi yapıldı, yeşil boyalı. Her geçişimde tatlı dilli güler yüzlü Hatice teyze babaanneme, anneme hep selam söylerdi. Baba Lütfü’nün evinin bitişiğinde eski ama güzel bir ev vardı. Onun yanındaki ev Ocakçı Ahmet amcamın evi idi. Onun bitişiğinde Mahmut Us evi, onun da bitişiği domuzcu Kadirlerin evi (Hani biliisuz da aaau Bilgin varya, hani geçenlerde bacanı yapdudu ya, işte unun bubasının evi var. Aklıma gelmişken sölim İbrahim Çelik ilkokuldan sınıf arkadaşım, o da olmasa bu Bilgin var ya herifçioğlu biz burda top oyniiyuk diye yoldan geçürmicek beni. Onun için İbrahim'in hakkını yiyemem, bu Bilgin belasından o kurtarırdı beni.)

 

Saray hamamının yanı ve arkası Paşabahçesi olup geniş bir alana yayılmıştı. Paşabahçesi'nde enva-ı çeşit meyve ağaçları vardı. Daha sonraları saray hamamının tepe tarafına Paşabahçesi yazlık sineması yapıldı.

 

Burada Unutulmaz siyah beyaz sinema eserleri oynattılar Makinist Nihat ve kör gözüne rağmen Arap Anşa'nın biricik oğlu Memet. Soldan devam edelim bahçenin üst taraftaki evin altına yol kenarına bir ev daha yapıldı. Ünye'nin ilk bayan berberi Hasan ağabey dükkânını bu evin altına açtı.

 

Tahsin Hoca'nın (Gürsoy) dükkâna kadar uzanan duvar ve sonraları yapılan mavi ev ve iç taraftan Haznedarların evleri ile sınıf arkadaşım Duygu Aykaçların evi vardı. Bitişiğinde Gürsoyların iki geçeli büyük evleri vardı. Bu evin bir girişi Saray Caddesi üzerindeydi. Çınar ağacı tarafından bahçeye taş süslemeli taçlı kapıdan girilir güzel bir yol ile ev kapısına ulaşılırdı. Yolun sağı solu çiçeklerle süslü çok güzel bir bahçeydi. Bu büyük evin karşısında büyük bir bahçe içinde tek katlı taş binada ismini hatırlayamadığım "Doktor Muayenehanesi"ni biliyorum.

 

Eczacı Yusuf Alver'in ağabeyi Himi Alver’in arabası ile telaş içinde buraya gelişi ve bir şeyler alıp götürdükten sonra babalarının vefat haberinin duyurulduğuna şahit oluşum aklımda kalanlardan. Daha sonra buraya Bakırcılar arastasındaki yerinden fotoğrafçı Hacı Hüseyin Öndersev’in fotoğraf stüdyosu yerleşti. Bitişiğinde çiçekli bahçesi ve şık demirli merdiveni ile Zahiye hanımın evi yer alırdı.

 

Biz Ünyelilerin kavak dediği asırlık çınarı ile karşılıklı olan Saray Cami arka sokağında Ceylan Gülsüm’ün evi ve yanında tuvalet vardı. Saray camii bahçesi eski mezar taşları olan mezarlıktı. Cumhuriyet meydanının sağ tarafında Hükümet Binası, yanında Anafarta İlkokulu önünden geçiyordu. O zamanlar yol ile deniz arası Ünye parkıdır. Hani şu meşhur kameriyeli park…

 

Çiçeklik kenarları taranmış bakımlı saç gibi bombeli duruşlarıyla fotoğraflarımıza arka plan teşkil eden çim saçaklar ile çevrili idi. Kameriye ve park ile birlikte kordonu da ebediyen yok eden karayolu yapılması neticesi ebediyen ortadan kalktı.

İyi ki belleğimde kalmış zaman zaman projeksiyonunu seyrediyorum. Eski belediye binası parkın meydana bakan tarafındaydı.  Daha sonraları belediye binası adı üstünde Belediye Caddesinden İskender'lerin asmalı kahvesinin karşısına gitti. İtfaiye de bu bina ile meydan tarafındaki belediye ek binası arasındaydı. Meydana bakan ilk belediye binası ile şimdiki Ziraat Bankasının oturduğu yerin bir kısmında yazlık sinema vardı.

O zaman Paşabahçe yazlık sineması yoktu henüz, bu sinema da Turhan Feyzioğlu'nun bir filmini seyretmiştim. Arap Dede götürmüştü oğlu arkadaşım Hacıbey ile birlikte. Parkın Ziraat Bankası tarafındaki köşesinde Hilmi Kadıların kısa Atıf’ın Mobil benzinliği ve eski belediye tarafında Atatürk büstü vardı. İlkokul 3 sınıfta Tetanos sonucu kaybettiğimiz Arkadaşım İhsan'ın dedesiydi Atıf dede.

Devamı yarın

 

Bu haber toplam 1.949 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Paşabahçe, Yazlık, Sineması, Ve, Dönerçeşme, (1)

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler