HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Mayıs 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat
24 Aralık 2020 Perşembe Saat: 17:22

Paşabahçe Yazlık Sineması Ve Dönerçeşme (2)

Betonu Ziraat Bankası inşaatında görmüştüm. Şimdiki Deniz oteli yerindeki eski ahşap binayı hatırlıyorum. Baba Lütfü'nün ilk evi burada idi. Bu binanın Hükümet Caddesi cephesindeki bir dükkândan camdan çok renkli pıtıklar aldı

 Cumhuriyet meydanına bakan geniş cephesinin hükümet caddesine bakan cephenin köşesine Selahattin Cücür’ün kırtasiye dükkânı sonra spor toto bayii oldu. Birinci kat Şehir kulübü üst kat otel görevi gördü. Meşhur Deniz Otelin Belediye Caddesine bakan köşesinde elektrikçi Hacı ve Lütfü Küçükoğlu’nun dükkânı vardı.

 

Şimdiki Hükümet Konağından önceki yıkılan eski binanın temellerine makine ile çakılan kızılağaçtan kazıkları uzun uzun seyrederdim. Öğleden sonra boş sefertası ile Zeytinlik Sokaktaki evimize dönerken en büyük eğlencem bu hummalı çalışmayı izlemekti. Hükümet binası bitişiğinde zelzelede üst katı yıkılan Anafarta İlkokulu vardı. Köşede Fatalis Ahmet’in evi, altında Yeni Sinemada makinistlik de yapan Nihat amcanın dükkânı vardı. Karşısında Şah Muratların kırtasiye ve bakkaliyesi vardı. Ben ilkokul da okurken Yaşar Çepoğlu buraya ortaktı. Bir zamanlar Ünye’nin en iyi bakkaliyelerinden olan Şah Muratların kırtasiye ve bakkaliyesi çok uzun seneler hizmet vermeye devam etti Ünye’ye. Bitişiğindeki dükkânlara Hasan Öztürk (Bardi Hasan), eski Mal Müdürü ve özgürlük savaşçısı Mali Müşavir Vahap Helvacıoğlu, Berber Osman Babuçoğlu, bakkal Şimşek ve adını hatırlayamadığım hemşehrilerim iş icra ettiler.

 

Devamında Karabıyıkların lokantası vardı. Hatırladığım kadarı ile bitişiğinde fındık alım yeri Karabıyık ve ortağına aitti. Oğulları Aydın Karabıyık benim yaşıtımdı. Lokantanın yerinde bakkal daha sonra da kolanyacı dükkânı olarak faaliyet gösterdi. Bitişiğindeki dükkânda da Şahin Atik amcanın dükkanı oldu sonraları. Bu iki mekan Rauf Başoğlu, İsmail ve Mustafa Keskin’e ait konfeksiyon satan mağazaya dönüştürüldü. Köşe başında bayanın işlettiği tuhafiye dükkânı vardı. Sokak içine doğru berber Mehmet (Yetim Mehmet Tepeli) ve bitişiğinde eskici Eminin dükkânı vardı. Şimdiki Cinbaşların dükkânın olduğu yer iki katlı yapıydı. Üst katında Gümrük Muhafaza Müdürlüğü vardı. Cemil dayım o zamanlar Gümrük Muhafaza Memuru idi. Sait dayım ile birlikte Cemil dayıma temiz çamaşırlar götürdüğümüzü biliyorum. Nöbetçi olduklarında burada yatıyorlardı.

 

Köşe başından İş Bankasına kadar olan kısım Enver Gündüz’ün kiralık üç tekerlekli bisikletlerine binilen boş arsa idi. İş Bankası şimdiki Fikret Gün’ün pastanesinin olduğu yerdi. Sonraları Emlak Kredi Bankası ve daha sonrada Sümerbank oldu. Bitişiğinde Fikret Gün’ün şekerci dükkânı, bitişiğinde Rıfat Ilgaz’ın Sarı Yazma romanın da bahsettiği okumak için kitaplar aldığı fırıncı amcası Mustafa Gün’ün fırını vardı. Şimdiki Haznedar Hanın olduğu yer boş alandı. Giresun, Trabzon ve Rize’ye geçen şehirlerarası otobüsler burada mola verirdi. Sonraları taksi durağı olarak, daha sonralarda Ünye Ekspresin yazıhanesi olarak kullanıldı. Belediye Caddesinin Atlantik lokantası tarafında Çınar ağacının altı serin ve gölgelikti. Günümüzde kolları dalları budanmış kendine yer bulmaya çalışıyor.

 

Hükümet Caddesi’nden devam edelim: Sol köşedeki arsaya sonradan Emlak Kredi Bankası binası yapıldı. Bu boş arsanın Belediye Caddesi tarafına ayakkabı boyacıları sıralanmıştı. Boyacı Sabri, Dingal, Mehmet ve diğerleri, köşede Muhtar Cinbaş'ın tekel bayisi vardı. Hükümet Caddesi cephesinde köfteci tezgâhı ile Sivas'ın Adıs nahiyesinden gelen hamalların yük taşımaya mahsus el arabaları vardı. Onlar karşı boş arsayı da kullanıyorlardı.

 

Köşede berber Yalçın Keleşoğlu’nun berber dükkânı kulübesi vardı. Bitişik bina her iki caddeye de kapısı olan Oflu Osman dedenin, zemin katta Trabzon lokantası, birinci ve ikinci katlarda Trabzon Oteli vardı. Bitişiğinde daha sonraki yıllarda Ahmet Dokgöz’ün bakkal dükkânı olan Ahçı Salih ve Salih Ustanın lokantası faaliyet gösteriyordu. Onun bitişiği Cavit Ekmekci'nin fıçılar içinde çeşit çeşit Zeytinyağı satılan dükkânı vardı. Fikret Gün'den öğrendiğim burada önceleri Karslı Ahmet Efendi denen kişinin bakkal dükkânın olduğu.

 

Zaman zaman Isparta'dan gelen halı tüccarlarına da hizmet veriyordu. Onun bitişiğindeki dükkan Ünye'mizin güzel bakkal dükkanlarından Kaşif Temizyürek ve kardeşlerine ait Temizyürek bakkaliyesi idi. Onun bitişiği Mithat Kısacıkoğlu'nun Şatıroğlu ile ortak tekel maddeleri satan dükkanı sonraları Şerif Öztürk’ün terzi dükkanı, daha sonraları Hasan ve Kemal’in Lüks berber dükkanı oldu.

 

İngiliz Faruk da burada mekân tuttu. Köşe başından bir önceki dükkân dedem Mehmet Dokgöz’ün oğlu için açtığı bakkal dükkânı adı Gürsel bakkaliyesi. Bitişiğinde Ömer amcanın bakkal dükkânı. Üst katının terzi Hasan Pilgir ve Dr. İsmet Ereren'e, Fotoğrafçı Osman Kirman'a mekânlık yaptı. Hasan amcanın diktiği kısa pantolonlu ince fitilli açık kahve kadife takımını hiç unutamadım.

 

Köşede kokulu Hafız dedenin dükkânı vardı. Ne ararsan bulunurdu kokulu Hafız’ın dükkânında. Benim için gizemli bir dükkândı. Bitişiğinde Garipoğlu’nun hırdavat dükkânı vardı. Onun bitişiği o zaman boş arsaydı. Boş arsanın bitişiğinde Lüleci Hafız'ın dükkânını ben hatırlayamıyorum günümüzde Hafız dedenin torunları zücaciye ticareti yapıyor. İhsan Tokatlı ve Hasan Tokatlı’nın dükkânın öncelerini bilemiyorum.

 

Buraya kadar Hükümet Caddesi sol tarafından döner çeşme meydanına kadar geldik.

Tekrar Cumhuriyet Meydanına dönerek Hükümet Caddesinin sağ tarafını yazalım.

Fatalis Ahmet’in Şah Muratlarında karşı köşesidir. Daha sonraki yıllarda Belediye Caddesinde şimdiki Akbank’ın yerinde olan yeni sinemanın makinistliğini de yapan Nihat amcanın dükkânı Anafarta İlkokulu tarafındaki köşede. Katlanır kepenkli dükkânda tuz, çay, sabun, sakız, yağ satıldığını hatırlıyorum.

 

Yanında Mahmut Arın’ın fırını var. Pandispanyaları ile ünlü, kızı Emine sınıf arkadaşım. Onun yanında yine sınıf arkadaşımız İsmet Aydın’ın babasının kırtasiye dükkânı var. Sonraki yıllarda eşimin akrabaları da olan Şimşek kardeşlerin manifatura dükkânı olarak hizmet verdi uzun yıllar. Onun yanındaki dükkân kel Cemalin oğlu Cezmi Sider'in bakkal dükkânı aynı zamanda av malzemesi de satıyordu. Çok uzun yıllar aynı işlerde kaldı. Köşe dükkân berber dükkânı idi. Burada babamın teyzesinin beyi Kürt Mehmet enişte ile birlikte Burunucu mahallesi camii müezzini çalışıyordu.

Devamı yarın

 

Bu haber toplam 2.268 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Paşabahçe, Yazlık, Sineması, Ve, Dönerçeşme, (2)

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler