HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Mayıs 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat
25 Aralık 2020 Cuma Saat: 16:11

Paşabahçe Yazlık Sineması Ve Dönerçeşme

İnsanların yaşlandıkça duygusallaşması, eskiye özlem duymaları normal olmayan bir şey değil. Yeniden doğmak şansını verse Yüce Tanrım ve yer neresi olsun diye sorsa; O zamanki Ünye'yi, Zeytinlik Sokağı ve oradaki evimizi isterim y

Çocukluğumu, gençliğimi, o hep özlem duyduğum, küçüklerin sevildiği, saygı duyulacak büyüklerin abide gibi ortalıkta olduğu günlerin Ünye'sini düşünerek, heyecan duymak, günümüzden kopup uzaklaşarak, ruhumuzu tarihin o günleri ile buluşturmak duyguların en güzeli.

 

 

Ara sokakta Ahmet İskender'in lokantası ve ileriki senelerde avare Kadir’in bisikletçilik ve Ahmet Ustanın ayakkabıcı dükkânı karşı karşıydılar. Karşı köşe Enver Gündüz’ün dükkânı vardı. En yeni kiralık bisiklet, en güzel portakal, en güzel kurtsuz kestane, kelvinatör marka havuzlu buzdolabında soğuk Çataltepe gazozu, ayran, mersinin en güzel portakalları, şeftaliler Enver amcada olurdu. Enver amcanın dükkânı daha sonraki yıllarda Laz Ali Başoğlunun bakkal dükkanı olarak devam etti. Sonraları yıkılarak bugünkü halini aldı.

 

Bitişiğindeki bina şimdi Yapı Kredi Bankası olmadan önce uzun seneler Gazinin Yaşar (Yaşar Gazioğlu) Ofis Bank’ı, Ofis Bank’ın yeni binası olmadan önce’de Yaşar Ayyıldız (Çinçala ) ile Mahmut Yılmaz'ın (Guççalu Mahmut) fındık mağazası ondan öncede yıllar boyu Ziraat Bankası olarak hizmet sundu. Kalemen'lerin binasına yaslanmış küçük taş binanın üst katı müftülüktü.

 

Sonra arkadaşımız Aydın Aydınalp'in avukatlık bürosu oldu. Altında Yusuf Diktepe'nin tuzcu, sonraları da Hamdi Kuyumcu'nun bakkal dükkânı oldu. Beyaz saçlı, kravatlı, göbekli, pantolon askılı Ahmet amcanın muhteşem şekerci dükkanı tuzcunun bitişiği ..

 

Şekerler çok sık, pirinç kapaklı cam kavanozlarda satılıyordu. İlk kâğıttan oyuncak cambazı buradan satın almıştım. Uzun ve gevrek üzeri bol dövülmüş fındıklı pastasını ve un kurabiyelerini unutamadım. Bitişiğinde şekerci Niyazi Altuğ’un dükkânı vardı. Buranın un kurabiyeleri ile fındık pastanın tadı unutulacak gibi değildi. Buradan en çok EGE sakızı alırdım. Onun bitişiğindeki Karadeniz Eczanesi uzun yıllar Ünye'nin ilk Eczanesi olarak devam etti. Üst katında her derde deva hepimizin doktoru Şevket Bali'nin muayenehanesi vardı. Eczane'nin adı Karadeniz’di. Burayı Şevket Bal inin eşinden Almanya da Eczacılık okuyan Yusuf Alver devraldı.

 

Karadeniz Eczanesi daha sonraları Enver Gündüz’ün karşı köşesinde devam etti. Ünye Eczacılık tarihinin Amiral Gemisi Bayan tuhafiyeci ve eskici Emin in dükkânın olduğu yerde Ünye ye hizmet veriyor. Şevket Bali’nin Eczacı eşinin eczanesi yerine günümüzün Eczacılık Duayenlerinden Halise Çolakoğlu Kırımlı'nın Derman Eczanesini Döner Çeşme Meydanındaki Atıf Bayraktarın binasından buraya nakletti.

 

Aradaki sokağa komşu bina zemin + 2 kat taş bina idi. Devrin Başbakanı Adnan Menderes Ünye’ye geldiğinde Eski belediye önünden zevatı ve Ünyelileri de yanına alarak O zaman da meydan gibi meydan olan Cumhuriyet meydanını yürüyerek geçti şehir kulübüne kadar. Sırmabıyıkların binasının 1ci katındaki Şehir Kulübü balkonundan (Fransız balkon denilen) Ünyelilere hitap etti, babam dâhil Ünyeli hemşerilerimize burada el öptürdü.

 

Burası uzun yıllar Şehir Kulübü adı ile faaliyetini sürdürdü. Zemin katta Hamit Suyabatmaz’ın Ege lokantası vardı, ilk bildiğim. Köşede Hasan Sırmabıyık dedenin dükkânı yanında Rasim Sırmabıyık'ın dükkânı vardı. Bu adadaki Hasan ve Rasim Sırmabıyık dükkânları uzun seneler yerlerini muhafaza etti. Lokanta daha sonraları Faruk ve Tarık Sırmabıyık kardeşlerin tuhafiye dükkânı olarak hizmet verdi. Meydan tarafı köşe Recai Sırmalıyık’ın Elif pastanesi oldu.

 

Hükümet caddesinde devam ediyoruz, Tüfekçilerin Ahmet Baskan’ın binası altında köşede Borazan Ahmet’in kardeşi Nazım Biberci'nin fırını bu köşe hep fırın oldu bildim bileli. Şimdilerde köşe tarafı gözlükçü ama fırını hemen bitişikte devam ediyor. Hükümet Caddesi tarafında Şahinbaş’ın binasına bitişik Mithat Kısacıkoğlu'nun bakkaliyesi, Nihat Özalp’ın tuhafiye dükkânı, Ayhan Şatıroğlu'nun bakkalını ve sonraları da kumaşçıyı hatırlıyorum. Üst kat hep kulüp onun üzerinde hep otel oldu. Eski bina yıkılarak yerine betonarme bir bina yapıldı. Günümüzde zemin kat yine fırın, üst katlar otel sadece kulüp yok.

 

Haydar Şahinbaş'ın binası dış cephesinin taş işçiliği çok güzeldir. Görülmesini tavsiye ederim yıkılmadan görün. Hükümet caddesi cephesinde orta taraftan yola doğru bir hareket var tedbiri bugünden alınmalı. Burası uzun süre fındık kırma fabrikası olarak çalıştıktan sonra boş olarak tutuldu. Köşe dükkâna Aslan Cerrahoğlu terzi Cengiz Öztürk kısa sürelerde kiracı oldular. Köşenin yanına İstanbullu bir kimyager tarafından Eczane açıldı. Bu kapandıktan sonra burada Şerafettin Ereren Eczane açtı. Hatırladığım Ramis Çolakoğlunun babası buradaki fabrikanın makinistiydi. Ara Sokak Ortaçarşı ile Hükümet Caddesini arasındaki geçişi sağlıyordu. Köşedeki fırını benim bildiğim sırası ile Ethem Koçkan, terzi Şerif Öztürk, Osman Uyun (fısırık Ahmet in babası) ve Niyazi Baltacı-Emrullah Sağlam çalıştırdı.

 

En parlak dönemini Niyazi Baltacı ve Emrullah Sağlam zamanında yaşadı, Şafak fırını. Ramazan aylarında iftardan önceki son sıcak susamla ve çörekotlu pideyi ben alır üç dakikada Orta Çarşıdaki evimizin iftar sofrasına yetişirdim. Fırının bitişiği Faruk Özalp’in tuhafiye dükkânıydı. Faruk amca pilipis (Philips) radyo bayisiydi aynı zamanda. Faruk Özalp’in bitişiği Selahattin Dönmezin oto yedek parçacısıydı.

Bu dükkâna komşu kaza ve vilayetlerden çok müşteri gelirdi. Çeşidi çok boldu. En küçük oğlu Turan abi küçük çekiçleri tabanca gibi kullanarak oyun oynardı benimle. Selahattin amca titiz ve asabiydi. Faruk ve Selahattin amcanın dükkânları birleştirilerek Şaban ve Şahap Dilaver kardeşlerin tuhafiye dükkânı oldu. Şaban Dilaver Ömer ustanın damadıdır. Çataklıların binasına bitişik dükkân Zembek'li Hasan Mutlu’nun bakkal dükkânıydı. Fırından Çataklının binasına kadar yapı adası Fenerci Emin varisleri tarafından Şahinbaş Osman’a satıldı. Köşedeki mağaza Hüseyin Çataklı’nın manifatura ve terzi dükkânıydı. Üst katı Hüseyin Çataklı’nın eviydi. Bizler çok uzun seneler komşuluk yaptık Çataklı ailesi ile. Hadiye teyze, kızları İnci abla, Emine abla, oğulları İsmet abinin çok emekleri vardır bende. Ahmet ile Ayşe benden küçüktürler.

 

Korkmazların binasının köşesinde Mehmet Korkmaz’ın (Gözlüklü Memet) binbir çeşit dükkânı onun bitişiğinde Salih Babacan bakkal dükkânı işletiyordu. Onun bitişiği Ali Korkmaz’ın radyocu dükkânı vardı. Belli bir süre sonra bu üç dükkân birleştirilerek Hami Kormaz’ın Gima'sı oldu. Fikret Gün bu anlattıklarımdan da önce oranın tuz deposu olduğunu söylüyor. Bir dönem Turan Külünk'ün kuyumcu dükkânı orada idi sanki. Üst katı bir ara Ünye Spor ve Kulüp olarak çalıştı. Sonra Hami Korkmaz amcanın evi oldu. Bitişikteki bina da taş bir yapıdır. Günümüzde de ayakta duruyor. Turan Ekmekçi’nin binasının kuyumcu Yılmaz’ın kuyumcu dükkânı dışında hatırlayamıyorum.

 

Köşede Yalçın Taşçıoğlunun züccaciyesi, bitişiğinde Pişkinlerin şekerci dükkânları vardı. İki oğlu vardı güçlü kuvvetliydiler artist gibiydiler. Bu dükkânın ara sokağa bakan imalathanesinde tezgâh camın önündeydi. Yaz günlerinde pencereyi kaldırıp çalışırlardı. Şekerin kazanlarda kaynatılışını, içine katılan renk renk boyaları taş tezgâh üstünde yoğrularak şekillenmesini ve makas ile Akide haline getirilişini baştan sona seyrederdim. Bitişik bina Bayraktar Atıf ve Ahmet kardeşlerin binasıydı. Şimdiki Hakan Korkmaz’ın dükkânının olduğu yer ile köşe mağazanın yarısında Halise Çolakoğlunun eczanesi açıldı, köşe bir ara Hasan Fehmilerin Aygaz Bayii oldu. Karşı köşe İhsan ve Hasan Tokatlı kardeşlerin züccaciyesi onun bitişiğinde de Döner Çeşme Meydanı’nın meşhur Çolakoğlu fırını vardı. Hatırladıklarım bunlar, unuttuklarım çok, ancak yanlışları düzeltmek mümkün dostların uyarısı ile.

 

İnsanların yaşlandıkça duygusallaşması, eskiye özlem duymaları normal olmayan bir şey değil. Yeniden doğmak şansını verse Yüce Tanrım ve yer neresi olsun diye sorsa; O zamanki Ünye'yi, Zeytinlik Sokağı ve oradaki evimizi isterim yine.

 

Çocukluğumu, gençliğimi, o hep özlem duyduğum, küçüklerin sevildiği, saygı duyulacak büyüklerin abide gibi ortalıkta olduğu günlerin Ünye'sini düşünerek, heyecan duymak, günümüzden kopup uzaklaşarak, ruhumuzu tarihin o günleri ile buluşturmak duyguların en güzeli.

 

Hatırlatma: Yazımda ismi geçenlerden ebediyete intikal etmişlere Allah'tan rahmet diliyorum. Hayatta olanlara sağlıklı ve huzurlu yaşam diler saygılar sunarım. (Son)

 

Eren Tokgöz, Üsküdar/ İstanbul

 

Bu haber toplam 2.068 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Paşabahçe, Yazlık, Sineması, Ve, Dönerçeşme

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler