HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat
11 Ocak 2021 Pazartesi Saat: 19:22

Ünyeli Müsteşar Mazhar Kısacıkoğlu..

Hazırlayanlar: Aziz Melemen - Gümrük eski Müdür Yardımcısı / Gazeteci - Yazar Musa Özgür Kıroğlu

Ünye’nin yetiştirdiği değerlerden Gümrük ve Tekel Bakanlığı Müsteşarı Mithat Kısacıkoğlu yeni nesil Ünyeliler çok bilmez, tanımazlar.

Ancak, bu değerimizin; sadece Ünye için değil ülke ve devlet için de seçkin bir ad ve önem arz eden bir değer olduğunu bir kez daha hatırlattıktan sonra kimdir Mazhar Kısacıkoğlu, kısaca anlatalım.

Çocuk yaşta Ünye’den ayrıldı

Asıl adı Osman Mazhar Kısacıkoğlu’dur. Ünye’nin eski, yerli ailelerinden Kısacıkoğullarındandır. Ünye 1931 doğumludur. İlkokulu, ortaokulu Ünye’de okuduktan sonra lise ve yükseköğrenim için Ünye’den ayrılmış, daha çocuk yaşta gurbet ellere çıkmıştır.

Mülkiye mezunu olarak devletteki görevine başladı

Zeki ve çalışkan bir öğrencilik sonrası Mülkiye’den mezun olmuş, devlet memuru olarak göreve başlamış. Uzmanlık alanı gümrük olmuş. Bu alandaki bilgi, tecrübeleri onu Gümrük Bakanlığı Müsteşarlığına kadar yükseltmiştir.

Çevresinde saygı uyandırmıştır

Mazhar Kısacıkoğlu, devlet kademelerinde görev yaptığı süre içinde işine gösterdiği ehemmiyet, milletine ve devletine duyduğu sevgi ve sadakatiyle örnek olmuş, seçkin bir devlet adamı olarak tanınınmış, bu özellikleriyle çevresinde saygı duyulan bir kişilik olmuştur.

Ünye ile olan gönül bağı hiç kopmadı

Ayrıca Ünye ile olan gönül bağını hiç eksik etmeyen Kısacıkoğlu, özellikle belediye hizmetlerinde önemli ölçüde destek ve yardım sağlamış… Ünyeli birçok genci iş sahibi yapmış, devletle işi olan Ünyelilerin hatta Ordu’nun neresinden giden olursa herkesin Ankara’daki ziyaret kapısı olmuştur.

Ünye eski belediye başkanlarından Mithat Kısacıkoğlu’nun amcazadesi

Ünye eski belediye başkanlarından rahmetli Mithat Kısacıkoğlu’nun amcazadesi olan Mazhar Kısacıkoğlu’nun Ünye’deki akrabaları; Mithat Kısacıkoğlu’nun oğulları merhum Ahmet Kısacıkoğlu, Turgut Kısacıkoğlu, Mustafa Kemal Kısacıkoğlu.. Yine merhum Selahattin Kısacıkoğlu ile amcazade oğulları Galip ve Canip Kısacikoğlu olarak sayabiliriz.

Merhum Osman Mazhar Kısacıkoğlu’nun birisi Amerika’da İnşaat Mühendisi olan birisi de İstanbul’da yaşayan iki oğlu var.

Mazhar Kısacıkoğlu; 11 Ocak 2000 yılında vefat etti, mezarı İstanbul Üsküdar-Nakkaştepe mezarlığındaki aile kabristanlığında bulunuyor.

Ünyeli devlet adamlarından Osman Mazhar Kısacıkoğlu, vefatının 21. yılı münasebetiyle Nakkaştepe’deki mezarı başında dualarla anıldı.

Mazhar Kısacıkoğlu’nu yakından tanıyan ve kendisini mezarı başında hayırla ve dualarla yad eden, Gümrük Bakanlığı mensupları kendisi hakkında neler söyledi?

Aziz Melemen: Nice devlet adamlarının yetişmesine vesile olmuş büyük bir değerdi

Gümrük eski müdür yardımcılarından Aziz Melemen, müsteşar Mazhar Kısacıkoğlu'nu şöyle anlattı:

“Hiçbir ülke yoktur ki zor zamanlardan geçmiş olmasın. İşte böyle zamanlarda ülkesi için hizmet etmiş devlet insanları, her zaman unutulmaz olmuştur. Sayın Osman Mazhar Kısacıkoğlu, ülkemizin siyasal ve ekonomik sıkıntılar yaşadığı dönemlerde, Türkiye Cumhuriyeti'nin menfaatleri ve bekası için hizmet etmiş, bu anlayışta nice yeni devlet insanları yetiştirmeye vesile olmuş, büyük bir devlet adamıdır. Kendisini sevgi ve rahmetle anıyorum.”

Davut Yürük: Ülkesini, devletini çok seven seçkin bir devlet adamıydı

Kısacıkoğlu'nun Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Müsteşarlığı döneminde Gümrük memuru olarak çalışan Davut Yürük de Kısacıkoğlunu şöyle anlattı:

“Ben Sayın müsteşarımızı 1980'li yıllarda tanıdım. Kendisi her yönüyle ülkesini, devletini çok seven seçkin bir devlet adamıydı. Yıllar sonra emekli olunca İstanbul'a yerleşti ve burada Karaköy Bankalar Caddesinde  bir ofis açtı.Zaman zaman burada kendisini ziyaret ederdim.

Tok sözlü tokgözlü bir devlet adamıydı

1991 yılında Hükümet kurulduğu zaman  kendisini ziyarete gitmiştim.Bu ziyaretimde  bana "Kendisine yeniden Gümrük Bakanlığı Müsteşarlığı görevinin teklif edildiğini, ayrıca Vakıflar Bankası yönetim kurulu üyeliği teklif edildiğini, ama bu yoğun işleri içerisinde bu görevleri yapamayacağını söyleyerek görevi kabul etmediğini anlatmıştı. O tok tok sözlü ve tok gözlü bir devlet adamıydı. Bunu yeni kuşakların da artık bu görevlere gelmesi gerektiğine inandığı için yaptığını biliyoruz.”

Fehmi Cerrahoğlu: Herkesin takdirini kazanmış değerli bir büyüğümüzdü

Dönemin bir başka Gümrük memuru Fehmi Cerrahoğlu da Kısacıkoğlu'ndan şöyle bahsetti:

“Ünye’mizin yetiştirmiş olduğu ve hizmetleriyle de herkesin takdirini kazanmış değerli büyüğümüz Mazhar Kısacıkoğlu'nu ölüm yıldönümünde rahmetle yad ediyor mekanının cennet bahçelerinden bir yer olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.”

 

 

Bu haber toplam 2.046 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünyeli, Müsteşar, Mazhar, Kısacıkoğlu..

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler