HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Mart 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
5 Şubat 2021 Cuma Saat: 16:23

TARİHİN SIR PERDESİ

Ünye kilisesi ve Topal Osman Ağa

Tarihin bu sır perdesini, Topal Osman’ı ve Ünye ile ilgisini çok kimse bilmez. Topal Osman Ağa Karadeniz’de Türkiye’nin işgal yıllarında Kurtuluş Savaşının temelini teşkil eden Giresun’dan Samsun’a kadar olan bölgede Rum ve Ermenilere göz açtırmamış milli direniş hareketini ilk başlatan kişidir.

 

Yaşar KARADUMAN

 

Daha sonra Sakarya savaşındaki başarılarından dolayı yarbay rütbesine kadar yükselmiş, Atatürk Ankara’ya gelince emrindeki Karadeniz uşakları ile birlikte onun muhafızı olmuş ve giydikleri yerel bir kıyafetten dolayı onlara “Kara zıpkınlılar” denilmiştir.

 

Topal Osman Ağa Ünye’ye de sık gelirdi.

 Eski Ortaokulun karşısında bir akrabasında kalırdı. Burada bir kilise vardı sabahları çan seslerinden rahatsız olan Osman Ağa bir gece halatı takmış kilisenin çan kulesini aşağıya almıştı.

Mustafa Kemal, Bandırma vapuru ile Samsun’a geldikten sonra 29 Mayıs 1919’da Osman Ağa ile Havza’da gizlice buluşmuş ve öyle tanışmıştır. Bu tarihten yaklaşık 1,5 yıl sonra da Mustafa Kemal, Topal Osman Ağadan Giresun Laz uşaklarından oluşan ve kendisinin korumasında görev alacak bir muhafız birliği oluşturmasını istemiş, Ankara’ya getirilmesini rica etmiştir.
Osman Ağa Samsuna Giresun’dan Ünye isimli bir motorla Samsuna gitti ve görüştü

Topal Osman Ağa Ankara’da bir silahlı çatışma da öldü. Naaşı, Atatürk'ün verdiği emir üzerine 1925 yılında kalenin en yüksek tepesinde yaptırılan anıt mezara nakledildi.

 Çorum-Merzifon-Tokat ve Samsun havalisinde Rum ve Ermeni çetelerini tamamen kaldıran Osman Ağa, komutasındaki Gönüllü Alayı ile birlikte Sakarya savaşına katılmıştır.

1912 Ekim’inde 65 gönüllü arkadaşıyla birlikte Balkan Harbine katıldı. Sağ dizinden yaralandı. Bu olaydan sonra “Ağa” lakabının yanına “Topal” lakabı da eklenmiş oldu.

Yakın tarihimizin en çok gündeme gelen, en çok tartışılan şahsiyetlerinden biri hiç şüphesiz Osman Ağa’dır. Hakkında, lehte- aleyhte sayısız kitap, anı, makale, araştırma, inceleme kaleme alınmış; opera bestelenmiş; romanı yazılıp çizilmiş; filmi yapılmış olmasına rağmen, üstat merhum Murat Sertoğlu’nun tabiriyle “Hayatı hep sisler arasında kalmış” olan biridir.

 

Osman Ağa kimdir?

 

Topal Osman 1883 yılında Giresun'da doğdu. Gönüllü olarak Balkan savaşına katıldı. Bu savaşta yaralandı ve bacağı sakat kaldı. I. Dünya Savaşında gönüllülerden oluşan bir birliğin başında Kafkas Cephesindeki çarpışmalara katıldı.

 

İzmir'in 15 Mayıs 1919'da Yunanlılarca işgal edilmesinin hemen ardından gönüllü birliklerle Karadeniz bölgesindeki Rum çetelerine karşı mücadele etti. Giresun Belediye Başkanlığı ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Giresun Şubesi Başkanlığını yaptı. Daha sonra Mustafa Kemal tarafından Kasım 1920'de Muhafız Kıtası komutanlığına getirildi. Koçgiri ayaklanmasının bastırılmasında önemli rol oynadı.

 

47. Alay komutanı olarak katıldığı Sakarya Savaşında yararlılık gösterdi. TBMM'de II. Grup olarak bilinen muhalefet grubunun önderlerinden Trabzon milletvekili Ali Şükrü Beyi, Mustafa Kemal'e karşı sert muhalefet izlediği gerekçesiyle 27 Mart 1923'de öldürdü. Güvenlik kuvvetlerine teslim olmayan Topal Osman, Ankara Ayrancı bağlarındaki evinde girdiği çatışmada yaralı olarak ele geçirildi. Kısa süre sonra 4 Nisan 1923 öldü.

 

Osman Ağa ve Mustafa Kemal’in muhafız birliğini oluşturacak “Kara Zıpkalılar” Ankara’ya 10 Kasım 1920’de gelirler. Onları Mustafa Kemal’in başyaveri Salih Bozok karşılar. Konukları, Taşhan Otel’e yerleştirir. Muhafızların başında, Osman Ağa ile birlikte; oğlu İsmail Bey ve Kaymakam zade Asım Bey vardır. Muhafızları oluşturacak kafileyi ise şu isimler oluşturur: 

2 Nisan sabahının ilk saatlerinde çatışma başlar. Yarım saate yakın bir çatışmadan sonra Osman Ağa kasığından yaralı olarak ele geçer. Sedyeye konur, yolda giderken kan kaybından ölür. Çatışma sırasında 12 çete mensubu da öldürülür, birkaçı da yaralanır. 

Topal Osman Ağa, Sakarya Savaşı’ndan sonra mevcudu takviye edilen 47. Alay’ın komutanı olarak Büyük Taarruz’a katıldı. Zaferden sonra yarbay rütbesi ve İstiklal Madalyası ile onurlandırıldı. 21 Aralık 1922’de döndüğü memleketi Giresun’da büyük bir coşku ile karşılandı.

Büyük Zafer’den sonra Ankara’da Ayrancı civarında kendisine tahsis edilen “Papaz'ın Bağı” denilen yerde yaşamını sürdürdü. Özel Muhafız Alayı'nın komutanı olarak görevine devam etti.

Canik Dergisi sayı 18

Kaynaklar:

Şener, CEMAL. “Topal Osman Olayı - I ve II”. Yeni Gün Yayıncılık. İstanbul.2001. 
Kandemir, “Cumhuriyet Devrinde Siyasi Cinayetler” . Ekicigil Yayınları –tarih serisi, No:4. İstanbul.1955. 
Aydemir,Ş.SÜREYYA.. “Tek Adam”. Remzi Kitabevi. İstanbul. 1966. 

------------------------------------------------------------------------------

Bu haber toplam 2.283 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : TARİHİN, SIR, PERDESİ

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler