HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Mart 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
15 Şubat 2021 Pazartesi Saat: 11:12

Pontus Krallığı Ünye’deki başkent Midrebolu

Pontus Krallığı Ünye’yi de içine alan Orta Karadeniz bölgesinde MÖ. 310 yılında kurulmuş, MÖ. 63) yıkılmıştır..

İskender’in MÖ 322 yılında ölümü  ve İmparatorluğun dağılması ile generalleri arasında Anadolu’yu paylaşma kavgası başlamıştır.

Bu kargaşada, Amaseia(Amasya) başkent olarak Samsun, Ünye, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane ve Tokat’ı çevreleyen bölgede Mitridat Kristes adında bir general tarafından Milattan sonra 310 yılında Pontus Devleti ‘ni kurulmuştur.

Pontus Krallığının Kralları genellikle Mitridat olarak adlandırılmıştır, en önemli kralı VI. Mithridat’tır. Krallığı içinde 20’den fazla farklı kültür barındırdığı için 20’den fazla lisan öğrenmiştir
Dünyada Pontus adında bir millet olmamıştır. Pontus’un halkları çeşitli uluslardandır, dili antik Yunancanın (Gerekçe) Pontika lehçesidir. Bugün kaybolmuş ve Ünye’de de konuşulmuş lehçeye ve müziğine de Pontika denirdi.

Pontusun başkenti Amasya idi. Bir ara Sinop oldu. Pontus kıralı Altıncı Mitridat Ünye’yi başkent yapmak istiyordu.. Bunun için Ünye’nin doğusunda  bir şehir inşa etmeye başladı.  Biz buraya bugün Midrebolu diyoruz. Midrebolu, Mitrapolis, Mitridatın şehri demektir. Bu isim bize  Pontus’tan kalan tek belge ve tek mirastır.
Pontus Yunanca "deniz" anlamına gelen ve coğrafi bir terimdir. O dönemde bu topraklarda yaşayanlar ve Pontus kıyısında doğan kişiler için Pontuslu anlamına gelen Pontikos terimi ve konuşulan lehçeye de Pontika denilmiştir...

Pontus’ta Altıncı

Mitridat dönemi

Beşinci Mitridat öldüğünde, oğulları Krestus ve  Altıncı Mitridat henüz çocuktular. Eşi Laodice, veliaht olarak Krestus'u tercih edince, Altıncı Mitridat dağlara kaçtı. Zehirlenme şüphesi nedeniyle, o dönemin bilinen zehirlerine karşı panzehir yapımını öğrendi. Zehirlenme olasılığını önlemek için benzer zehirlerden az miktarlarda alarak kendini zehirlere bağışık kıldığı da iddia edilir. MÖ 113'de geri döndü, kardeşini öldürüp annesini hapse attırdı. Altıncı Mitridat, Pontus kralı olarak Anadolu'da MÖ 113-63 yılları arasında hüküm sürdü, krallık onun zamanında en geniş sınırlarına ulaşmıştır.

Yıkılışı

Romalı general Pompei  MÖ 63 yılında VI. Mitridat'ı yenerek

Pontus'un batısını Roma topraklarına kattı, doğusu ise tamamen ortadan kaldırıldığı MS 64 yılına kadar Roma'ya yarı bağımlı olarak kaldı.

Krallığın en büyük kenti, aynı zamanda ilk başkenti olan Amasya idi. Kraliyet saray ve mezarları burada bulunurdu. Krallık Pontus Dağları ile kıyı ve iç olmak üzere iki büyük bölgeye ayrılıyordu. Kıyı bölgeler kerestecilik, balıkçılık ve zeytin ticaretine elverişliydi.

Pontus kültürü, Yunan, Antik Anadolu ve Pers unsurlarının bir karışımıdır.  Krallığın en çok Helenleşmiş bölümleri zaten Yunanlıların ağırlıkta olduğu kıyı bölgelerdir. Yunanca, VI. Mitridat zamanında krallığın resmi dili olur, ama Anadolu dilleri özellikle iç bölgelerde konuşulmaya devam etmektedir. Kaynak: Vikipedia

Pontos Krallığı, Romalılar tarafındanM.Ö. 63 de ortadan kaldırıldı ve Karadeniz’in güney kıyıları Bithynia-Pontos eyaleti olarak Roma İmparatorluğuna bağlandı. Kaynak: Karadeniz Arkeolojini Araştırma Merkezi
250 yıl yaşamış olan Pontus Krallığında “Midridat” adında altı tane kral gelmiştir. En önemlileri ilk kurucusu Birinci Midridat ve sonuncusu Altıncı Mitridat’tır. Birinci Mitridat’ın mezarı Amasya’da Altıncı Mitridat’ın mezarı Sinoptadır.
Pontos Krallığı’nın ve Mitridatların Ünye ile ilgileri Beşinci Mitridat’ın Ünye’yi başkent yapmak istemesidir. Hatta Ünye’de şehri kurmaya başlamış ömrü yetmemiştir. Bugün Ünye’de “Midrebolu” adı ile anılan yer Mitridat’ın kurmaya çalıştığı “Mitrapolis” şehridir. 
Hatta bazı tarihçiler şehrin bir bölümümün bugün denizin içinde olduğunu iddia ederler. Pontos’tan günümüze sadece “Midrebolu” ismi ve denizin dibinde var olduğu söylenen kalıntılar kalmıştır.

Pontus Ne Demektir?
"Pontus" veya "Pontos" kelimesi, coğrafi" bir isimdir. Yunanca’da "Deniz" anlamında olup, Orta Karadeniz’den Bartın’a kadar uzanan bölgeye verilen isimdi.

İskender MÖ. 323 yılında ölünce Ege’de Bergama, Marmara’da Bitinya, Orta Karadeniz’de Pontus Krallığı ve Nemrut dağında Kommagene gibi birçok krallık oluştu.
Kral Altıncı Mitridates'ten sonra askeri ve sosyal gücünü iyice yitiren Pontus Krallığı M.Ö. 63'te Roma İmparatorluğu tarafından ortadan kaldırılmıştır.
Pontus Krallığı'nın son kral hariç diğer bütün kralları da Amasya’da gömülmüştür. Mezarlarını kentin ortasında bulunan Harşena Dağı'nın yamaçlarına öldükten sonra doğacaklarına inandıkları ve bedenlerinin sağlam kalması için kayaları oymak suretiyle yapmışlardır.
Son olarak Hocam İrfan Işık, Pontos devleti ve onun son kralı adlı eserinde:
“Günümüzde Yunanlılarının, Pontos devletini gizli gizli canlandırma girişimleri, hiç kendilerinin olmamış bir karma ulusu, kendilerinin saymaları, sadece Türk ulusuna besledikleri düşmanlıklarındandır” der.
Pontos Krallığında altısı Mitridat adında dokuz kral gelmiştir.

 

 

Kaynaklar:
Dr.T. Baykara, Anadolu'nun İdari Taksimatı, 
Prof. Dr.A.M. Mansel, Ege ve Yunan Tarihi,
İrfan Işık, Pontos Devleti ve Onun Son Kralı

 


Bu haber toplam 1.599 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler