HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Mart 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
15 Şubat 2021 Pazartesi Saat: 16:51

Tarih boyunca Ünye’de yaşamış kavim ve uluslar

Ölülerine ilk mezar taşı diken kavim Tarihçiler Kaşkalar’ın çok iyi ata binmeleri, savaşçı olmaları, deri ve kürklerden giysiler giymeleri nedeniyle Türk olduklarını yazmaktadır.

Milattan 15.000 yıl önce Taş devrinde insanlı yerleşimin başladığı Ünye’de, Milattan önce 2000 yıllarına gelindiğinde yazılı tarihin bize ulaştırdığı bilgilere göre Ünye’de yerleşen ilk kavim “Gaskalar” veya “Kaşkalar”dır.

 

Hititler'in başkenti Boğazköy'de bulunan tabletlerden öğrenildiğine göre MÖ 2000–1200 arası Son Tunç Çağı'nda bu bölgede yabani bir kavim olan Gaskalar'ın oturduğu belirtilmektedir.

Kaşkalar konargöçer yaşamaktadırlar, ilk yerleşik Ünye’yi Milattan önce Ege kıyılarından gelen Yunan asıllı Miletli koloniciler ticaret amacı ile kendilerine bir üs olarak kuracaklardır.

Tarihçiler Kaşka’ların çok iyi ata binmeleri, savaşçı olmaları, deri ve kürklerden giysiler giymeleri nedeniyle Türk olduklarını yazmaktadır. Bu isim onlara Hititler tarafından verilmiştir. Onların kendilerine ne dedikleri bilinmemektedir.

Gaşkalar’ın, ilk Türkler olduğu yönünde tarihçilerin büyük çoğunluğu ittifak içindedirler, onlara Gaşkalar, Kaşkalar veya Gaslar da denilmektedir.

MÖ. 2000–1200 de son Tunç Çağı yıllarında yaşamışlardır. Gaşkalar’dan sonra Ünye’de sırası ile Hititler, , Frigler, Kimmerler, İonlar, Lidyalılar, Persler, Helenler, Pontuslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar hüküm sürmüşlerdir. Ünye ve civarı 1402 ylında tamamamen Osmanlıların hakimiyetine geçmiş, bölgede bulanan Rumlar azınlık durumuna düşmüşlerdir.

Gaşkalar’dan sonra yöreye Hititler ve Firigler hakim olmuşlardır.

Firig’ler MÖ. 700 de Kimmer’ lerin hâkimiyetine altına girerler, Kimmerlere ise Lidyalılar son verir.

M.Ö.279 yılında tüm Orta Karadeniz’de Pontos Krallığı kurulur.

MÖ.73–72 de Romalılar, Pontus Krallığını yıkarak idareyi ele alır.

Bizans idaresi altında 900 yüzyıl gibi uzun bir zaman kalan Ünye, Danişment Melik Gazi’nin Samsun’dan Ordu’ya kadar olan bölgeyi Bizanslılardan alması ile Türklere geçer.

 

Kaşgalar-Gaşkalar

Ünye’de yazılı tarihin bize ulaştırdığı ilk bilinen yerleşik kavim “Gaşkalar” veya “Kaşkalar”dır.

Gas veya Gasgas ismi de verilen kavime ait günümüzde çok az bilgi bulunmaktadır. Kaynaklar, Gasgaslar, Etilerin Anadolu’da hüküm sürdükleri devirlerde, batıda Bolu ve Adapazarı, doğuda Samsun ve Ünye havalisinde yerleştiğini yazar.

Gaşkalar sadece Hitit dönemine ait kaynaklarda konu edilmiş ve Hitit döneminden sonra tarih sahnesinden çekilmişler, yaşamları boyunca konar-göçer bir hayat sürmüşlerdir.

Gaşkalarla ilgili tüm bilgiler, Hitit kaynaklarına dayanmaktadır. Hitit tabletleri bu bölgede, Kaşkalar adıyla anılan bir halkın oturduğunu yazar.

Cesur, haşin ve savaşçı insanlar olarak tasvir edilen Gaşkalar'ın ırklarını belirten bir kayıt bulunamamıştır. Hitit belgelerinde Gaşka dilinin Hitit diline yakın olduğu yazılıdır. Amasyalı tarihçi Strobon tarafından Gaşkalar'ın "Gasys" adlı bir dil konuştukları, bu dilde  birçok Türkçe kelime olduğu belirtilmiştir.

Kaşkalar yerleşik bir toplum değildir. Çadırlar halinde hayvanlarına otlaklar aramak için devamlı göçer haldedirler, av hayvanlarının etleri ile beslenirler, giysileri bu hayvanlardan elde ettikleri deri ve kürklerdir. Kendilerinden çok sonra Ortaasya’da ortaya çıkan Türkler gibi çok iyi at bindikleri ve başlarına deriden kürklü bir kalpak taktıkları için ön Türklerden oldukları varsayılmıştır.

Kaşkalar’a ait bütün bilgileri Hititlerden öğrendiğimiz gibi, kültürleri, dilleri, yaşam tarzları, ölü, mezar ve mezarlık gibi kültürlerini de aynı kaynaklardan öğrenmekteyiz.

 

Ölülerine ilk mezar taşı diken kavim

İlkel insanlarda henüz bizim bildiğimiz şekilde bir mezar kültürü oluşmamıştı. Mezar taşına ilk defa Kaşgalar’da ve Hititler’de rastlanır. Kaşgalar mezarlarına iri taşlar koyarlardı. Daha sonra oluşacak Balbal taşları kültürünün çıkış noktası bu taşlar sayılmaktadır. Bu tür mezar taşları Ünye ve civarındaki köylerdeki mezarlıklarda çok vardır. Toplu mezarlık kültürü ve mezar taşı yine bir Türk kavmi olan Kimmerler’de “ karşımıza çıkacaktır.

İlkel insanlar ölümle ruhun bedeni geçici olarak terk ettiğine inanırdı. Kaşgalar’da bazen ruh geri dönsün diye ceset gömülmez ıssız bir yere bırakılır ve orada çürürdü.

Kaşkalar’ın birçok adetleri kendilerinden bin yıl sonra ortaya çıkacak olan Orta Asya Türklerine çok benzemektedir. Çadır formunda ağaçlardan yapılan bir barınma şeklini ilk defa Kaşkalar bulmuştur. Konargöçer oldukları için bir daha aynı yere dönemeyeceklerinden evlerini de yanlarında götürmüş ve ölülerinin yanlarına su ve yemek bırakmışlardır. Bazen de, eti yakıp kemiği gömmüşler, hayvanlar kurban etmişler, ölüye yemek sunmuşlardır.

Bugüne kadar Ünye ve çevresinde bilinen bir Kaşka mezarı ve Kaşgalar’a ait bir iz tespit edilememiş fakat Samsun Tekkeköy’de Sinop’ta, Devrek’te, Gaşka mezarları bulunmuştur.

Bir internet sitesinde Kaşkalar hakkında şu bilgiler vardır:

Anadolu’ya nereden ve ne zaman geldikleri bilinmeyen Kaşkaların “İlk önce Sinop-Ordu arasında yerleşmiş iken sonraki yıllarda batıya doğru Karabük, Bolu, Kastamonu, Daday, Azdavay, Eflâni, Araç, civarlarına kadar ilerledikleri bilinmektedir.

Genel görüşe göre, Kaşkalar Türk kavmi olup Anadolu’ya Kafkasya üzerinden inerek bir süre “Mezopotamya’da kalmışlar Sümer’in kuzeyine ilerleyerek Gasi devletini kurmuşlardır.

M.Ö. 1660 yıllarında Hititler, Orta Anadolu’da (Çorum ve civarı), Kaşkalar da onların kuzeyinde yaşıyorlardı. Kaşkaların sık sık Hititlere yaptıkları saldırılar ile Hititlerin “yukarı ülke” dedikleri Kaşkaların yaşadığı bölgeye yaptıkları saldırıları ve savaşlar Hattuşa ve Boğazköy’de bulunan yazılı tabletlerde anlatılmaktadır..

Kaşkalar’dan sonra bölgeye Hititler gelecektir.

 

KAYNAKLAR

Adem Işık, Antik Kaynaklarda Karadeniz Bölgesi, TTK yay, Ankara 2001.

Nilgün Çıplak” Anadolu’da ölüm sonrası mezarlıklar çevresinde oluşan inanç ve pratikler”

Stroban, Antik Anadolu Coğrafyası, çev: Prof. Adnan Pekmen,

 

Bu haber toplam 1.741 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Tarih, boyunca, Ünye’de, yaşamış, kavim, ve, uluslar

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler