HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
2 Mart 2021 Salı Saat: 10:52

Kimmerler - Kimeroi

Bugün Ünye’yi MÖ 700 yıllarında yurt edinmiş, burada yaşamış kavimlerden Kimmerler’e bakacağız. Türklerin ataları kabul edilen Kimmerler yazılı tarihin bize aktardığı Ünye ve çevresine yerleşmiş ikinci Türk topluluğudur.

İlk yerleşenler yine Türklerin ataları kabul edilen Kaşgalardır.

 

Ünye’yi kurdukları iddia edilen Yunan asıllı Miletlilerin Ünye’ye yerleşmeleri ile aynı dönemlerde Kafkasya ve Hazar Denizi arasındaki “Kimmeriya” denen bölgede yaşamakta olan Hazar ve Kıpçak Türklerinin ataları olan "Kimmerler" aynı soydan gelen İskitlerin istilasına uğradılar. İskit Türkleri M.Ö. 720 yılında Kimmerler’i Karadeniz’e doğru sürdüler.

Sarı saçlı, kumral, mavi gözlü Kuman tipinde olan Kimmerlerin Karadeniz boyuna yayılarak yerleşmeleriyle Ünye’yi de içerisine alan bölgeye ikinci kez Türkler gelmiş oldu. Yani o yıllarda Karadeniz’de yalnız Yunan asıllı halklar yoktu Türk ve Kafkas halkları da gelmişlerdi.

 

Gimiroi - Kimmeroi- Kimmerler

Hititlerin tarih sahnesinden çekilmesinden sonra Ünye Friglerin hakimiyetine girmişti, Frigleri geçen hafta yazdık, Frigler, ilk defa MÖ 750'de  Orta ve Güneydoğu Anadolu'da bir krallık düzeyine ulaşmışlardır.. Coğrafyacı Strabon'a göre Frigler, Avrupalı bir kavimdi ve Anadolu'ya gelmelerinden önce “Brigler” olarak anılıyorlardı..

Kafkaslar üzerinden gelen Kimmerler, Frigleri ortadan kaldırmışlar ve Ünye civarı Kimmerler’in hakimiyetine geçmiştir.. Prof. Dr. Taner Tarhan, "Kimmerler  Eskiçağ'daki "Türk Kültür Tarihi"nin, ilk temsilcileridir, adları günümüze kadar ulaşmış olan ilk Türkler ve ilk Türk devletidir” demektedir.  Antik Grek kaynakları onlara Kymmerioi veya Kymmerio demiştir..

 Kimmerler  Giresun- Amasra arası yerleştiler ve  Sinop’u başkent yaptılar. Daha sonra batı'da Heraklia Pontika (Karadeniz Ereğlisi), Doğu'da ise Amisos (Samsun) Onea (Ünye) Kotyora (Ordu) Krezus (Giresun) Trapezos'a (Trabzon) kadar kıyı bölgesinde yayıldılar. Bu aynı zamanda Egeli Yunanlı bir halk olan Miletlerin de gelerek buralarda yerleştikleri ve ticaret kolonileri kurduğu  yıllardır.

Kimmerler, korkusuz ve cesur savaşçılar olarak ün salmışlardır. Çok iyi kılıç kullanırlar, ok atma ve balta kullanma da ustaydılar. Düzenli bir devlet kuramadıkları için zaman içinde güçlerini yitirmeye başladılar. Önderleri Dugdamme’nin bir savaşta ölmesi, üzerine Lidya Kralı Alyattes tarafından M.Ö. 595’te büyük bir yenilgiye uğratılarak dağıldılar.

 

Kimmerler Türklerin Atası mı?

Asurluların Gimirai dediği ve Tevrat’da da Gimiraya, Antik Grek kaynaklarında Kymmerio olarak geçen Kimmerlerin Türk kökenli olduğu  iddialar arasındadır.

Hazar Türklerinin Hakanları da kendi atalarını sırasıyla “Nuh-Yafes-Kimmer-Togarma” şeklinde göstermişlerdir. Kimmer’ in oğlu Togarma ise bütün Türklerin atası sayılmaktadır. Kimmerlerin Karadeniz Bölgesindeki varlığını gösteren arkeolojik ve filolojik kanıtlar mevcuttur.

Ünye'de bulunan gümüş bir kap arkeolog Ord. Prof. Dr.Ekrem Akurgal tarafından  Kimmer sanatının son eserlerinden biri olarak nitelendirilmiştir.. (Kaynak Vikipedia)

Kimmerler, Tunç Çağının yaşandığı M.Ö. 3000 – 1000 Yılları arasında yaşamış,  derin kültürel miraslar bırakmış, günümüzde efsane ve masal karakterlerine konu olmuşlardır.. 

Tarihte Ünye ve Terme civarında yaşadıkları söylenen Amazon kadınlarının da Kimmerler olduğu artık bilinen bir gerçektir.

Amazon Kadınları, katıldıkları savaşlarda üç düşman öldürmeden evlenememekte, çok iyi ok kullanan bu savaşçılar daha iyi ok atabilmek için sağ göğüslerini keserlerdi.

 

Kimmerler’in Dili

Kimmerler İskitler'in diline yakın bir dil konuşmakta idiler, çünkü dil ve ırk olarak aynı kökenden gelmekte idiler. Ele geçen bilgilere göre fiiller Türkçe'dir, Türk lehçelerinde halen kullanılmaktadır. (anira onamak), (arat oturmak) (daldu doldurmak) (dut dutmak) (götürürmek götürmek) (kappika kapama) (katzavana kazımak) (kutta katmak); gibi

Kimmerlerin ölülerini ya kayalara oyulmuş mezarlara ya da tümülüslere gömerlerdi. Bir mezar odasının üstüne taş veya toprak yığılarak yapılan yapay tepeciklere kurgan veya tümülüs adı verilirdi. lk mezartaşı Kimmerler tarafından kullanılmıştır..

Kimmerler’den sonra Ünye’ye Lidyalılar hakim olmuş onların peşinden Persler, (İranlılar), Helenler (Yunanlılar) Pontus, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gelmişlerdir.

Türk Kimmerler

Kimmerler hakkında Türk Kimmerler / Kimmerya adlı bir kitap yazan Ahmet Haldun terzioğlu kitabının tanıtım bilgilerinde şunları yazmaktadır.

Kimmerler, tarihçilerin Proto-Türkler olarak tanımladıkları, Ural - Altay kökenli budunların, batı kolunu oluşturan Türklerdir. M.Ö. 2300 yıllarından itibaren yaşadıklarını gösteren, varlıklarını kanıtlayan bilgiler ve eserler bırakmışlardır.

Ulaştıkları medeniyet seviyesi ile bronz çağının aşılmasına, demir çağının başlamasına öncülük etmişlerdir. Kurdukları devletin adı Kırım’dı, Kırım adı, Kimmerlerden gelmektedir.

 

Arkeolog H. T. Okutan'a göre Kimmerler'e ait yapıtlara Şebinkarahisar'da rastlanmaktadır. Bazı yer adları Kimmerlerden kalmıştır. Tarih sahnesinden çekildikleri halde yüzyıllarca devam etmiş ve kullanılmıştır. Trabzon’daki Kimmerius Dağı  Batı Anadoludaki Kimmer Boğazı, Kimmeris ,Kimmerikum, Kimmerike  gibi.

 Amerikalı yazar Robert Ervin Howard tarafından yaratılmış  çizgi roman kahramanı olan Barbar Kimmeryalı Conan ‘ın serüvenleri tüm dünyada yayınlanmış ve insanlarda Kimmerler hakkında merak ve ilgi uyandırmıştır.

Belki Conan geçmişte Ünye’de yaşamış olabilir..

 

Kaynaklar:

İlhami DURMUŞ Anadolu’ da Kimmerler ve İskitler Türk Tarih Kurumu

Gökhan Tok, “Ölülerin Anlattığı Tarih”

 

Bu haber toplam 1.662 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kimmerler, -, Kimeroi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler