HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
3 Mart 2021 Çarşamba Saat: 09:30

Malazgirt Savaşı Öncesi Ünye ve Orta Karadeniz

1071 yılında Muş’un Malazgirt ovasında Bizans İmparatoru Romen Diyojen komutasındaki Bizans orduları ve Alparslan yönetiminde Selçuklu Türkleri ile yapılan Malazgirt Savaşının kazanılmasından sonra;

Türklerin akın akın Anadolu’ya geldiğini ve Anadolu’da beylikler kurduklarını hepimiz biliriz.

Bilmediğimiz şey Malazgirt Savaşı’ndan önce de Anadolu’da Türklerin olduğudur. 

Malazgirt Savaşı toplu halde gelişi anlatmaktadır, gelenler çoğunlukla Oğuz Türkleri  ve boylarıdır.  Bu boyların içinde başta Osmanlının içinden çıktığı Kayı Boyu ve Selçukluların çıktığı Kınık boyu çoğunluktadır.

Mlazgirt Savaşı’nın komutanlarından Melik Ahmet Danişmet Gazinin önce Sivasta kurduğu Danışmetli Beyliği daha çok oğuzların yirmi dört boyu ve  Çepni Boyundan oluşmakta idi. Niksar’dan Akkuş dağlarını aşarak 1150 yılında Ünye’ye inmişler ve Ünye’yi fethetmişlerdir. Ünye ve çevresi Çepni’lerin yerleşim yerelerididr, Çepni oymak ve boyları yerleştikleri yerlere boylarının ve komutanlarının adlarını verdiler bugün bu isimler halen yaşamaktadır. Ünye ve çevresindeki, Encürlü (İncirli), Kurna, Göbü, Ballık, Saylan, Balağuz, Hüsamlu,Yağbasan, Göbü, Bayramlu, Cinbis, Nadurlu adlı köyelerin adları buralara yerleşmiş Oğuz  Türklerinin oymak ve boylarının isimleridir.

 

Bu Oğuz Türklerinin Ünye’ye ilk gelişleridir.

Fakat geldiklerinde Ünye’de yüzlerce yıl önce gelmiş  Hristiyan Türklerle karşılaştılar  ve  savaştılar. Bir müddet sonra iki ordunun da Türkçe konuştuğunu fark ettiler ve hayretler içinde kaldılar. Buraya yüzyıllar önce gelen Kuman ve Kıpçak  Türkleri Bizans ordusunda asker olmuşlardı..

 

Onbinlerin Dönüşü

Milattan önce 401 yılında Ünye’den geçen daha sonra geri dönerek Ordu’dan deniz yolu ile Sinop’a giden ordunun başındaki,  Onbinlerin Dönüşü  adlı eserinde Ksephon Ünye’de bahsetmez ama burada Kalipler diye bir demirci halkın varlığını anlatır, Kalipler Ünye’de yaşamış ve kale civarında demircilikle uğraşmış bir kavimdir Türk olup olmadıkları bilinmez. Hatta bu nedenle Ünye’de yapılan otele de Kalibiya adı verilmiştir. Ünye’nin eski adlarından biri de Kalibiya’dır

Ünye ve civarında yerleşen tarihin bahsettiği iki Türk kavim vardır bunlardan bunlardan ilki Kaşkalar’dır.

Hititler'in başkenti Hattuşaş’ta bulunan tabletlerden öğrenildiğine üzere Son Tunç Çağı'nda M.Ö. 2000-1200 arası Hitit ülkesinin kuzeyinde yabani bir kavim olan Kaşkalar’ın oturduğu belirtilmektedir.

 

Kaşkalar.

Ünye’de, Milattan önce 2000 yıllarına gelindiğinde yazılı tarihin bize ulaştırdığı bilgilere göre Ünye’de yerleşen ilk kavim  “Kaşkalar”dır. 
Tarihçiler Kaşka’ların çok iyi ata binmeleri, savaşçı olmaları, deri ve kürklerden giysiler giymeleri nedeniyle Türk olduklarını yazmaktadır. Bu isim onlara Hititler tarafından verilmiştir. Onların kendilerine ne dedikleri bilinmemektedir.Gaşkalar’ın, ilk Türkler olduğu yönünde tarihçilerin büyük çoğunluğu ittifak içindedirler.

MÖ. 2000–1200 de son Tunç Çağı yıllarında yaşamışlardır. Gaşkalar’dan sonra Ünye’de sırası ile Hititler, , Frigler, Kimmerler, İonlar, Lidyalılar, Persler, Helenler, Pontuslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar hüküm sürmüşlerdir. Ünye ve civarı 1402 ylında tamamen Osmanlıların hakimiyetine geçmiştir.

 

Kimmerler

Türklerin ataları kabul edilen Kimmerler yazılı tarihin bize aktardığı Ünye ve çevresine yerleşmiş ilk Türk topluluğudur. Bazı tarihçiler Ünye’ye ilk yerleşen Türk kavmi Kaşkalar’ı kabul eder.
Ünye’yi kurdukları iddia edilen Yunan asıllı Miletlilerin Ünye’ye yerleşmelerinden hemen sonra veya aynı dönemlerde Kafkasya ve Hazar Denizi arasındaki “Kimmeriya” denen bölgede yaşamakta olan Hazar ve Kıpçak Türklerinin ataları olan "Kimmerler" aynı soydan gelen İskitlerin istilasına uğradılar. İskit Türkleri M.Ö. 720 yılında Kimmerler’i Karadeniz’e doğru sürdüler. Sarı saçlı, kumral, gök gözlü Kuman tipinde olan Kimmerlerin Karadeniz boyuna yayılarak yerleştiler.


Asurluların Gimirai dediği ve Tevrat’da da Gimiraya, Antik Grek kaynaklarında Kymmerio olarak geçen Kimmerlerin Türk kökenli olduğu da iddialar arasındadır. 

 

Romeyka-Romeio

Daha sonra Karedeniz’e Doğu Roma İmparatorluğu  sahip olunca bu halklara genel olarak Romalı anlamına gelen Romeyka -Romeio denilmiş Araplar ise bunlara kısaca Rom veya Rum demiştir. Bizde Rum kelimesini Araplardan almışız..

Bu Rum dediklerimizin içinde yüzyıllar önce Anadolu’ya gelmiş Türkler de vardı zamanla ana dillerini unutmuşlar ve Doğu Romanın konuştuğu Gerekçe’yi (eski Yunanca)  konuşmuşlar ve Hristiyan olmuşlardır.

1150 yıllarında oğuzların Çepni Boyu Ünye’ye indiğinde burada dillerini unutmamış Türklere rastlamıştı.

Roma vatandaşı olan bu insanlar Fatih İstanbul’u alınca Osmanlı vatandaşı olmuşlar fakat dillerini ve dinlerini değiştirmemişler  bizimle birlikte barış içinde yaşamışlardır.

1924 yılına gelince Lozan Anlaşması gereği bütün Anadolu’da yaşayan Rumları İstanbul’dakiler hariç Yunanistan’a gönderdik, ve oradaki Türk’lerle değiştirdik.

 

 

Malazgirt’le Anadolu’ya

Ne kadar Türk geldi?

Malazgirt’ten sonra Anadolu ile Türkistan arasında bir göç yolu oluşmuştu.

Türk’lerin Anadolu’ya gelişi bir anda olmamış, birkaç yüzyıl sürmüştür

 Türklerin gelmesinden sonra Anadolu’nun yerli ahalisinden bir kısmı zamanla din değiştirerek Türkleşmiştir. Türkler ile Rumların iyi ilişkiler içerisinde olduklarını, ancak bir kaynaşmanın olmadığını söylemektedir.

Anadolu’ya gelen Türklerin büyük bir bölümü Oğuzlardır. Oğuzların 24 boyunun tamamı Anadolu’ya gelmiştir. (Gelecekte Oğuzların 24 boyunu yazacağım, Bunlardan biri Osmanlıyı Kuran Kayı Boyu Selçukluların içinden çıktığı Kınık Boyu ve Ünye’yi fetheden Çepni Boyudur

 

Anadolu ne zaman Türkiye oldu?

Türklerin akın akın Anadolu’ya gelmeleri sonucu Avrupa’da burası ‘Türkiye’ diye anılmaya başlanılmıştır.  Batılı yazarlar Anadolu’dan, “Turchia/ Turquie” (Türkiye) diye söz etmeye başlamışlardır  Müslüman yazarlar, Selçuklular devlet kurduktan sonra dahi, hiçbir siyasal anlamı kalmamasına rağmen  Rum Diyarı, Rum/ Roma’ sözünü kullanmaya devam etmişlerdir.

Çünkü Anadolu'da yaşayan herkese Rum denirdi. Yunanca konuşan Türk, Arap Kürt, Azeri, İranlı, Gürcü, Çerkez, Ermeni, Yunan ve adı bilinmeyen ulus kavim ve milletlerden insanların hepsi Rum’du,  yani Roma vatandaşı idi.

Anadolu Ne Demektir?

Günümüzde Anadolu, İstanbul Boğazı ile Avrupa’dan ayrılan Asya Kıtası üzerinde kalan topraklara denmektedir.  1071 Malazgirt Savaşı Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı tarih olarak bilinir. Oysa bu tarihten önce de Anadolu’da Türkler yaşamaktadır

Avrupalıların Anatolia veya Anatolien dedikleri Anadolu ismi Yunanca'dan gelmektedir, doğu - doğulu ve güneşin doğduğu yer manasındadır

Türkler Anadolu’ya gelmeden önce bu topraklarda çok çeşitli medeniyetler ulus ve kavimler yaşamışlardır

Bu haber toplam 2.292 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Malazgirt, Savaşı, Öncesi, Ünye, ve, Orta, Karadeniz

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler