HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
18 Mart 2021 Perşembe Saat: 17:29

Esrarengiz Mezar (4) Mezarda çocuklu bir kadın mı Var?

Kimin olduğu bilinmeyen Cumhuriyet Meydanındaki mezar la ilgili yazılarımız devam ediyor.

Bu konuda ilk ciddi araştırma on yıl önce yapılmıştı, bu çalışmada mezarda kimin olduğu bulunamamış hatta bir mezar olduğu bile kanıtlanamamıştır. Mezar hakkında anlatılan masallar, rüyalar, hikâyeler birbirine karışmış gerçek kaybolmuştur.

 

Ünye Kaymakamlığının hemen yanında bulunan siyah mermerle yapılan mezarda çoğunluk, savaş döneminde ölen bir askerin olduğuna inanıyor ve yoldan gelip geçerken başında dua okuyorlar.
Hatta bu inanış o kadar benimsenmiş ki zamanında bu mezarın yerinden kaldırılmak için gelen kepçe yan yatmış, dişleri kopmuş. Hatta ve hatta o mezarın içinde yatan şehitin mezardan çıkıp mezarın başında nöbet tuttuğunu bile görenler olmuş.
Gelecek haftaki bölümde mezarın açıldığını göre iki kişinin gördüklerini anlatacağız.
Mezar arka tarafta evi bulunan birinin şikayeti üzerine 1973 yılında Ankara Kültür Bakanlığı Anıtlar Yüksek Kurulundan gelen bir heyet tarafından açılmıştır.
Mezara yanlışlıkla Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa’yı bile yatırmışlar, Hasan Paşa acaba Ünye’ye nasıl geldi? Başkasının Ünye ile hiç ilgisi paşası ve evliyasıyla ne işimiz vardı?.
Geçen hafta mezara sahip çıkan Kumrulu bir aileden bahsettik, bu hafta da mezar hakkında bilgileri olabileceğini düşündüğümüz kişilerle yaptığımız görüşmeleri yayınlayacağız.

Ahmet Derya Varilci
Yerel Tarih Araştırmacısı
Kaymakamlığın oradaki mezarda kim var?
Bize göre orada evliya olduğu söylentisi işin safsatası ama çocuklu bir kadının olduğu biçiminde ki düşünceler de var. Belki bu nedenle önemsenmiş bir kabir olmalı. Etrafı falan çevrilince daha sonrada yatıra çevrilmiş. Hatta yanlışlıkla bir dönem Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa’nın mezarı olduğu söylenmiş ki bu tamamen yanlış. Zaten o konuyu Yaşar Karaduman Açığa kavuşturdu. Bu konunun üzerinde tekrar tekrar durmaya gerek görmüyorum. Çünkü meydanda benzer bir mezar varmış Tiryaki Zade Hasan Paşa bu. Bu durum 60 hatta 100 yıl sonra ortaya çıkan bir durum. Onun mezarı oradan taşındığı için burada Bir Tiryaki Paşa var olsa olsa bu Tiryaki Hasan Paşa’dır diye. Bu sefer boş ve özenli buldukları mezarı ona atfetmişler. Orası o yüzden kutsal yer olarak benimsenmiş. Oranın tarihinde dediğim gibi mağdur çocuklu bir kadının mezarı olma ihtimali büyük. Büyükler öyle diyor.
Bu şekilde çevrilmiş, yapılmış bir mezar olduğu için de zaman içerisinde tahrip edilmiş zaman içerisinde daha iyisi yapılmış. Bugünkü hali mermerli falan. Eski Belediye Başkanımız Ahmet Arpacıoğlu Döneminde yapıldı. Dediğimiz gibi bu yanlışın üzerinde durduğumuzdan dolayı başta Yaşar Karaduman olmak üzere o tabelayı kullanamadılar. Orası ne Tiryaki Hasan Paşa’nın meazarı ne de Tiryaki Zade Hasan Paşanın mezarı ki onun mezarını biz Ortayılmazlarda Hacıosman Ağa Camiinde mezar taşlarının olduğu avluda.
Tiryaki Zade Hasan Paşa başka birisi. Yani Kanije kahramanı değil. Ondan bir 150 yıl sonra kuşatma sırasında gazi olmuş Ünye’li bir Tiryaki Zade’dir. Bu şekilde ona atfedilmiş ama böyle bir durumu yok. Mağdur bir çocuklu kadından kaynaklanan, ya hamileydi ya çocuğuyla birlikte öldü bilemiyoruz. Oraya gömülmüş. Mezarı biraz farklı yapılmış olsa gerekki zaman içerisidne ona değişik şeyler atfedilmiş. Bugüne kadar gelmiş, bugünde sahipsiz bir mezar konumunda duruyor.

Ahmet Kabayel
Hocazade Abdullah Efendi diye bir adam olduğunu zannediyorum Kumru’lu. Aile tarafından 1960’lı yıllarda yaptırılmış diye biliyorum. Benim bildiğim Hocazade Abdullah Efendi.

Yeni yapılan mezarın mimarı:
Vuslat Çolakoğlu
Bu mezar ile ilgili restore etmeden önce size herhangi bir bikgi verdiler mi? Şu kişinin mezarı gibi?
Yok vermediler çünkü o konu hakkında bir tereddüt olduğu için hatta isimde yazmadık. Orası insanlar tarafından kutsal kabul edilmiş ama ne var ne yok bilemediğimiz için isimde yazmadık öyle yaptık sadece. Bir bilgim yok.

Mezarın modeli ile ilgili ne söyleyebilirsiniz? Bildiğimiz kadarıyla bu mezar 1800-1900 yılları arasında ölen bir kişiye ait. Mezarı neden Osmanlı tarzı bir model yerine bu tarz modern bir model seçtiniz?
Yani daha sade daha yalın bir şey olsun istediler.
Daha önce farklı bir model vardı o çok eleştiri almıştı.Yani beni genel olarak bir araştırdığınız zaman benim tarzım o şekilde. Ben daha bir hoş olabileceğini düşündüm. Daha modern ve daha yalın şekilde günümüze uyarlamış bulundum. Yani dedim ya içerisinde kimin olduğunu bilemediğimiz için bu tarz yaptım. Görüntü olarak ortama meydana binalara en uygun bana göre o diye düşündüm.

Emekli bir zabıta memuru:
Ahmet Arpacıoğlunun 1ci Dönemiydi. Orada Anafarta İlköğretim okulu vardı. Daha sonra öğretmen evi oldu orası. O bina Arpacıoğlu döneminde yıkıldı. Yıkıldıktan sonra bir düzenleme yapıldı. Söylediklerine göre o mezarın sökülmediği kepçenin dişlerinin kırıldığı ve devrildiğini söylüyorlar. Arpacıoğlu o bina yıkılıp genişletilince o mezar olan yerin düzenlemesini yapıyor. Oraya eski taştaki isim olan Tiryaki Hasan Paşa yazacak fakat, baskı üzerine o yazıyı yazamıyor.
Bazısı da diyor orada mezarda yok boş diyor. O şekilde kalıyor şimdiki zamana kadar.
Yorgancı Süleyman abinin yanında biri vardı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenleme yaparken ben oranın altının boş olduğunu, daha sonradan doldurulduğunu biliyorum, gördüm dedi.

 

Bu haber toplam 1.599 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Esrarengiz, Mezar, (4), Mezarda, çocuklu, bir, kadın, , Var?

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler