HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
22 Mart 2021 Pazartesi Saat: 15:49

Osmanlı’da Mabetlerdeki Yahudi Yıldızı’nın sırrı

Barbaros Hayrettin Paşanın sancağı ve Yahudi Yıldızı

Sevgili okuyucular bu gün köşemizdeki konu hayli ilginç, çok yanlış bildiğimiz ve belki hiç bilmediğimiz bu bilgiler bir gün gelir lazım olur, lütfen tamamını okuyunuz.

 

Konunun adı yukarıda da okuduğunuz gibi, altı köşeli Yahudi Yıldızı veya Davut Yıldızı, Davit Stern.

Hz. Davut Yahudilere gönderilen peygamberlerden biridir, hem peygamber, hem hükümdardı.. Süleyman peygamberin babasıdır, Kudüs'te doğdu, orada yaşadı ve orada vefat etti.

 

Kendisine Zebur kitabı geldi.  Zebur bizimde inandığımız dört kitaptan biri olup, Tevrat'tan sonra gönderilmiştir.

Altı köşeli yıldızı Davut Yıldızı aslında Hazreti Süleyman'ın mührüdür. Hazreti Süleyman bu mühür ile her şeye hükmederdi.

Bu yıldıza Osmanlı İmparatorluğu da büyük önem vermiş,  Mimar Sinan bunu camilerde kapı ve pencere vitraylarında kullanmıştır

 

 Bir hadiste yıldız için

şöyle denmektedir:

“Davut yıldızı kutsal bir duadır ve bu yıldızı, içindeki yazılarlarla birlikte, kötülükten-beladan korunmak için, evlerinizin kapılarının arkalarına asabilir, sokağa çıkmadan önce korunmak amaçlı  kendi üzerinizde  taşıyabilirsiniz..

 

Yıldız, İslam dünyasında  “Mührü Süleyman” olarak ta bilinir. Mührü Süleyman İslam kültür ve medeniyetinde Hz. Süleyman ve sahip olduğu mucizeler, Kuran ve hadislerle sabit olduğu için bu yıldız koruyucu sayılmış, manevi bir zırh niteliği taşıdığına inanılmış ve olağanüstü güçlere sahip olma arzusuyla ve uğursuzluğu, şer güçleri bertaraf için İslam'da sıkça kullanılmıştır.

Osmanlı’da camilerde, saraylarda, kitaplarda, Müslüman denizcilerin armaların da ve Padişah ve eşlerinin giydikleri tılsımlı ya da şifalı diye hitap edilen gömleklere işlenmiştir. İslam süsleme sanatlarının metal, ahşap, mimari, dokuma gibi pek çok dalında da nakış amaçlı kullanılmıştır. 

Anadolu Selçukluları, Artukoğulları ve İlhanlılar'ın eserlerinde bilhassa kubbelerin kilit taşlarında da sık rastlanır.

 Osmanlılar'da ise başta hamam kubbe delikleri olmak üzere mezar taşları, cami süslemeleri, padişah gömlekleri, sancaklar, anıtlar ve kemer kilit taşlarıyla çini, seramik gibi mimariyi ilgilendiren hususlarda, mutfak eşyalarında, çeşmelerde, sebillerde, madeni paralarda, giyim eşyaları ve takılarda kullanılmıştır. 

 

Ünye'de bir din Âlimin mezar

Taşındaki altı köşeli yıldız

Bu yıldız birtakım insanlar tarafından bilmeden Yahudi Yıldızıdır diye bazı mezar ve camilerde yerlerinden çıkarılarak yok edilmiştir.

Böyle bir yıldız Ünye'de hepimizin tanıdığı Ünyeli bir din Âliminin Tepe Mezarlığındaki mezar taşında vardı. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bilgisizlikten mezar taşındaki bu yıldız kapatılmış ve yeni bir mezar taşı yazılmıştır.

Bu âlimin ismini halen yanlış anlayanlar olur düşüncesi ile yazmıyorum, bence mezar taşında başka bir taşla kapatılan bu yıldızın açığa çıkarılması gerekmektedir, bu tarihi eseri ve mezar taşını yapanlar yıldızın neden mezar taşına konulduğunu herhalde bizden daha iyi biliyorlardı.

 

Yanlış İnanış ve yanlış bilgi

Çok yanlış bir inanışla İsrail Bayraklarında kullandığı altı köşeli Davut Yıldızını biz Yahudilere ait sanırız.

Peki Davut Yıldızı veya Yahudi yıldızı veya İsrail Bayrağında bulunan yıldızın Müslümanların cami ve türbelerinde, halı ve kilimlerde, mezar taşlarında ne işi vardı?

Davut Peygamber bizimde inandığımız hak peygamberlerinden biridir, kurda kuşa hükmeden Süleyman peygamberin babasıdır. Kuranda da anlatıldığına göre Hz. Süleyman; kuşlara, hayvanlara, insanlara ve cin taifesine hükmeder, onları çalıştırırmış,  Allahın verdiği insanüstü-metafizik bir kuvvete ve derin bir ilme sahipmiş. Bazı tefsircilere göre de; bu güç-kuvvet, ona Tanrıyı temsil eden bir çeşit tılsım olan altı köşeli yıldızdan gelirmiş. İşte yıldızın İslam eserlerinde ve mezar taşlarında kullanılmasının nedeni budur.

Hatta Barbaros Hayrettin Paşanın sancağında bile vardır. Barbaros Hayrettiin Paşa'nın, rüzgara hükmedebilmek maksadıyla sancağına bu yıldızı işlettirdiği söylenir

Bu yıldızın Yahudiler tarafından bir sembol olarak sıklıkla kullanılmaya başlanması ve özellikle İsrail Devleti ile siyasi bir nitelik kazanmasıyla birlikte günümüzde Müslümanlar tarafından artık kullanılmamaktadır..

Bu altı köşeli yıldız görüldüğü zaman, halen  akıllara  İsrail ve Yahudilik kavramları gelmektedir.

 

Yıldızın Sırrı

Altı köşeli yıldız bulunan mekanlara şeytanın giremeyeceğine dair halk arasında bir inanış vardır bu koruyucu simge,  camilerin yanı sıra çeşmelerde, mezar taşlarında, mutfak eşyasında, miğferlerde, muharebe esnasında zırhın içine giyilen hat işlemeli koruyucu gömleklerde, askeri sancaklarda da yer almış,  bereket, güç, hikmet,  ilahi himaye-koruma gibi görülmüş, yıldıza manevi bir zırh, kötülüklerden koruyan ilahi bir işaret ve bulunduğu yere şeytanın giremediğine dair anlamlar yüklenmiştir.

 

Ünye'deki bir din aliminin mezar taşına da bu kavramlar nedeni ile koyulan yıldızın bilgisizlikten  üzeri kapatılmış ve  gizlenmiştir. Mezar taşına bu yıldızı koyanlar muhakkak bir şeyleri bizden iyi biliyorlardı, yoksa kullanılması yasak ve günah olan bir işareti mezar taşına işlemezlerdi.

Bu kişi vefat ettiği yıllarda henüz bayrağında bu yıldız bulunan İsrail diye bir devlet ve yoktu, ölümünden 70-80 sene sonra kuruldu.

Altı köşeli yıldız Yahudiler tarafından bir amblem olarak kullanılmaya başlandıktan sonra dikkat çekmeye başlamıştır.

İslam kültür ve medeniyetinde Hz. Süleyman ve sahip olduğu mucizeler, Kuran ve hadislerle sabit olduğu için Yıldız Türk-İslam toplumu tarafından da kutsal sayılmıştır.

 

Edirne’de Selimiye

Camisinde bile var

Bu yıldız. Edirne'deki Selimiye ve Bursa'daki Ulu cami'nin kapılarında Üsküdar'daki Valide Sultan Camisi'nin kuzey kapısında da karşımıza çıkar..

İslam inancına göre Hz. Adem'in cennetten getirdiği üç şeyden biri olan Mührü Süleyman, yani Davut Yıldızı tüm semavi dinlerce kutsal kabul edilmiştir.

Bu yıldız bereket, güç, hikmet ve bir tılsım olarak görülmüştür.

 Hz. Süleyman'ın ateşe, suya, rüzgara, kuşlara ve hayvanlara hükmetmesini sağlayan mührü cennette Hz. Adem'e ait iken Cebrail tarafından Hz. Süleyman'a getirildiğine inanılmaktadır.

 Altı köşeli olan yıldız, hakkında insanın yüzünü, dünyanın altı günde yaratılmasını, bereket ve bolluğu sembolize ettiği, insanı şer güçlerden koruyan bir tılsım olduğu gibi fikirler de öne sürülmüş, kutsal kabul edilmiş, tarih boyunca pek çok millet ve kültür tarafından kullanılmış,  bulundurulmuş ve taşınmıştır

Bu nedenle Ünye’deki bahsedilen mezar taşında kapatılan yıldız yeniden gün yüzüne çıkarılmalıdır.. Bu mezardaki yatan aynı zamanda Ünye’deki bir medresede hocalık yapmış onlarca öğrenci yetiştirmiş biriydi.

Biz ondan daha iyi mi biliyorduk. Bunu kapatacağımıza öğrenmeli ve öğretmeli idik.

 

 

Bu haber toplam 1.303 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler