HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
25 Mart 2021 Perşembe Saat: 14:55

Ertuğrul Fırkateyni İstanbuldan yola

Ertuğrul Faciası ve Japonya’da Şehit Ünyeliler Ertuğrul şehidi Çavuşların Ahmet’in Sakarya Gazisi oğlu Yetim Mehmet

Ünye’de fener tarafına giderken sağda yolun alt tarafında Japon bayrağı, kırmızı toplar ve  bir anıt göreceksiniz.

Bu Türk Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri anıtıdır,  Bu anıt Ünye Türk Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri Derneği tarafından yaptırılmıştır.

 

Ertuğrul Fırkateyni İstanbuldan yola çıkarken

Ertuğrul Fırkateyni

Ertuğrul Fırkateyni  (savaş gemisi) 126 yıl önce Japonya’ya yaptığı bir ziyaretten dönerken Oşima adası yakınlarından fırtınaya yakalanmış ve kayalıklara sürüklenerek batmıştır.

Kazada çoğu Karadeniz kasabalarından olmak üzere 500 denizci şehit olmuş 68 kişi ise sağ olarak kurtulmuştur.

Bunların içinde 8 kişi Ünyeli vardır bir kişide sağ kurtularak Ünye’ye köyüne geri dönmüştür.

Bir kaç yıl önce yaptığım çalışma ile bu şehit olan ve kurtularak geri dönenin torunlarını buldum ve konuştum, bu araştırma İstanbul’da bir de ödül aldı. Japon Televizyonundan bir ekip Ünye’ye gelerek araştırmanın Ünye ile ilgili kısımlarını belgesel olarak çektiler.

 

Aşağıda bu araştırmadan bir bölüm bulacaksınız.

 

Ertuğrul Faciası Nedir?

Ertuğrul Faciasında Ünyeliler

İkinci Abdülhamit, 1890 yılında Japonya’ya bir savaş gemisi ile bir ziyaret yapılmasını ister. Bu ziyaret için Ertuğrul Fırkateyni seçilir. Fırkateyn, hem yelken hem de makine ile hareket eden bir savaş gemisidir üç direkli gemi tahtadan yapılmıştır.

Gemide özel olarak seçilen 56 sı subay toplam 607 kişi Japon imparatoruna nişan ve hediyeler götürecekti. 14 Temmuz 1889da İstanbul’dan yola çıkıldı, 11 ay sonra Japonya’ya ulaşıldı. Japonya’nın Yokohama Limanına varıldığında tarih 7 Haziran 1890 dı. Japon İmparatoru, Türk amiralini ve heyetini çok görkemli bir şekilde karşıladı.

 

Dönüş ve Facia

Ertuğrul Firkateyni, 3 aylık Japonya ziyaretini tamamlayıp 16 Eylül 1890da Yokohama Limanından ayrıldı. Fırtına uyarısına rağmen yola çıkan gemi, Oşima Adası Kuşimoto köyü, açıklarında yakalandığı fırtınada kayalıklara çarparak parçalandı ve battı 500 denizcimiz hayatını kaybetti.

Yöre halkı, 69 kişi kurtardılar boğulanları denizden toplayarak kazanın geçtiği buruna gömdüler ve kazada ölenlerin anısına 1891de bir anıt diktiler,1937de Türkiye tarafından restore edildi. Bugün Kushimato’da bir de müze var.

Oshima adası açıklarında Kushimato köyü kayalıklarında 16 Eylül 1890 yılında parçalanıp sulara gömülen Ertuğrul Fırkateyni Türk denizcilik tarihine “Ertuğrul Faciası” olarak geçti.

Fırkateynin battığı köyün sakinleri 69 Türkü kurtardılar kurtulanlar iki savaş gemisi ile İstanbul’a gönderildi. Oşima Adası halkının gayreti ile toplanabilen 260 şehidimiz Japonlar tarafından yapılmış anıtın bulunduğu tepeye gömüldü.

 

 

 

 

Gemideki Ünyeliler

Ertuğrul Fırkateyni'nde biri çavuş, ikisi bando-mızıkacı sekiz Ünyeli bulunmakta idi. Bu sekiz kişi bu faciada boğularak şehit oldular ve kazanın geçtiği tepedeki mezarlığa gömüldüler, bir Ünyeli de faciadan sağ olarak kurtuldu ve Ünye’ye köyüne döndü. (Kuşçulu Köyü)

Bunların isimleri şöyledir:

Dedeoğullarından Mustafa Oğlu Hasan (Bando-Mızıka), Abazaoğullarından Ali Oğlu Emin, Müftüoğularından Ali Oğlu Hüseyin, Kerimoğullarından Sadık Oğlu İsak, Kocamanoğullarından Mustafa oğlu İsmail, Balcıimamoğullarından Raşid oğlu Mehmet. Uzunvelioğollarından Veli Oğlu Mehmet, Atikoğullarından Yusuf Oğlu Mehmet, Aşçıoğullarından Mehmet Oğlu Mustafa...

 

Facianın kısa özeti:

Ertuğrul 3 aylık Japonya ziyaretini tamamlayıp 16 Eylül 1890da Yokohama Limanından yola çıkar ve Oşima açıklarında fırtınalı bir gecede kayalara çarparak batar.

Geminin ahşap parçalarına tutunarak sahile kadar yüzen denizciler sarp kayalıkları tırmanarak yukarıdaki Kaşinozaki fenerine ulaşırlar. Bunların içinde Ünye’nin Kuşculu köyünden Çavuşların Ahmet’te vardır.

Kaşinozaki fenerindeki görevliler, gürültüyle çalınan kapıyı açarlar. Karşılarında yüzü gözü kan içinde bıyıklı, siyah yuvarlak gözlü insanları görünce bir deniz kazası meydana geldiğini anlarlar ve arama kurtarma çalışması başlatırlar. Kurtarma çalışmaları son derece olumsuz koşullarda, sabaha kadar sürdürülür.

Dilini bilmedikleri insanlardan sadece 69 tanesini kurtarabilirler,.

Japon köylülerin gösterdiği çaba göz yaşartıcıdır. İmparator Meiji gemilerinden birini hemen olay yerine gönderir, bu gemi hem köye doktor, hemşire ve yiyecek getirir, hem de ceset arama çalışmalarına yardım eder.

Kazada gemide bulunan beşyüz atmış kişiden  beşyüzü şehit olmuş atmış kişide sağ olarak kurtarılmışlardır.

Bu olay aynı zamanda iki halkın arasındaki dostluğun temelini de atmıştır. İmparator Meiji, kazadan kurtulanları, hediyelerle beraber iki kruvazörünü tahsis ederek İstanbul’a gönderir.

 Kurtarılan Çavuşların Ahmet

Ünye’ye dönüyor

Kazada boğularak şehit olan Kocamanoğlu İsmail köyüne dönemedi genç karısı Pempe’yi ve üç yaşında bıraktığı oğlu Mehmet’i bir daha göremedi.

Kazadan kurtulan birlikte askere gittikleri arkadaşı Çavuşların Ahmet önce Japon gemisi ile diğer kurtulanlarla birlikte İstanbul’a getirilirler. İstanbul’da büyük bir törenle karşılanırlar. Apdülhamit kendilerine bir miktar para vererek memleketlerine gönderir.

 Çavuşların Ahmet bindiği bir Fransız germisi ile birlikte Ünye’ye gelir ve köye koltuk değnekleri ile gazi olarak döner..

Pembe, kocasının acısına dayanamayarak genç yaşta hayata veda eder. Çavuşların Ahmet, İsmail’in vasiyeti üzerine Mehmet’i büyütür. Mehmet’e köyde Garip Mehmet adını takarlar. Garip Mehmet gün gelir askere gider, Sakarya Savaşına katılır ve gazi olur.

1972 yılında hayata veda eder. Mezarını Oğlu Nuri Kocaman ile ziyaret ettik, Pembe’nin mezarını bulamadık..

 

 Facia gecesi Saat 22.00

Kaşinozaki deniz feneri..

Fener görevlileri 16 Eylül gecesi içeriye giren ağır yaralı birinin haykırışları ile irkilirler. Peşinden dokuz yaralı yabancı daha içeri dalar. Fener görevlileri dillerini anlamadıkları bu insanların bir deniz kazası geçirdiklerini anlarlar, onları hemen tedavi ederek battaniye verdiler.. Bu sayı sabaha kadar artmaya başladı her an bir yaralı geliyordu.. Küçük deniz fenerinin olanakları ölçüsünde gelenlere yatak yiyecek giyecek ve battaniye verilerek yaraları sarılmaya çalışıldı.

Acele bir mesajla Kaşinozaki köyünün muhtarına haber verildi. Muhtar da bölge polisine haber verdi Kaşino, Oşima ve Suye halkı akın akın kaza yerine gelerek yaralılara yiyecek sağladılar.. Kurtulanlar sabaha kadar atmış dokuz kişi olmuştu, Kaşino bölge okuluna ve tapınağa yerleştirildiler..

 Wakayama Bölge Valisinin Raporu

Cesetler Gömülüyor

Birçok deniz vasıtası ve gönüllü köylüler azgın denize rağmen ceset toplamaya devam ettiler. Cesetleri önce köy mezarlığına gömdüler.. Sonra gömülecek çok ceset olması nedeniyle deniz fenerine yakın bir yer seçildi.. Bir cenaze töreni yapıldı..

Ortaya Amiral Osman Paşanın mezarı konuldu mezarların başlarına adları ve resmi ünvanları yazılı tahtalar konuldu. Her ceset bir tabut içinde gömüldü. Daha sonra bulunan cesetler çürümeye yüz tuttukları için teşhiş edilemediler.

Wakayama Valisi 1890 25 Eylül

 Kaynaklar:

Erol Mütercimler-Ertuğrul Faciası

Batan gemiden sağ kurtularak köyüne dönen

Çavuşların Ahmet’in torunu Mehmet Sezginer

Amiral Çetinkaya Apatay, Ertuğrul Fırkateyni

Hoşçakal Mayumi: Erdal Güven

Şehit olan Kocamanoğlu İsmailin torunu Nuri Kocaman

Araştırmacı yazar: Osman Öndeş

Osman Doğan Tarih Boyunca Ünye

 

 

Bu haber toplam 1.241 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ertuğrul, Fırkateyni, İstanbuldan, yola

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler