HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
30 Mart 2021 Salı Saat: 16:54

Ünye’de İlk İnsan Yerleşimi Taş Devrinde Başlamıştır.

Ünye’de ilk yerleşim taş devrine rastlayan zamanda Cevizdere yöresini kaplayan Tozkoparan, Koytakkaya ve Tilki mağaralarında başlamıştır.

Bu mağaralarda ele geçen bulgular MÖ. 15000 yıllarında insanların buraya geldiğini göstermiştir. Yerleşimcilerin deniz ürünlerinden süs araçları yapmışlar, ölülerini yırtıcı hayvanların leş kokusuna gelmelerini önlemek için gömmüşler,

Taş Devri,

İnsanlığın ilk ortaya çıkışından, M.Ö. yaklaşık 10.000 yıl öncesine kadar süren arkeolojik çağdır. Bu çağda insanla hayvan kemiklerinden aletler yapmaya, besinleri pişirmeye başlanmıştır.

Ünye ve çevresi ile ilgili ilk araştırma, kendisi de Ünyeli olan Ankara Dil-Tarih Coğrf. Fak. Arkeoloji Profesörlerinden rahmetli İsmail Kılıç Kökten tarafından yapılmıştır.

İsmail Kılıç Kökten Hocanın Cevizdere, Tozkoparan mağaralarında ve Yiğitler köyünde yaptığı kazılar sonucu Milattan 15 bin yıl önce Ünye’de toprağa yerleşik hayatın başladığı anlaşılmıştır.  Bu da taş devrine rastlar.

 

Henüz bir ortaokul öğrencisi iken Hocam Orhan Bora beni Kökten Hocaya yardımcı olsun kazma küreği taşısın diye hoca ile kazılara göndermişti. Kökten Hoca bana epeyi toprak kazdırmış taş toprak eletmişti. Hayatımın en zevkli dönemi olan İsmail Hoca ile çalıştığım bu dönemde henüz çocuk yaşımda iken çok şey öğrenmiş ve ileride okuyup bir arkeolog olmaya karara vermiştim. Kökten Hoca bu anlattıklarımı iyi dinle ileride bir gazateci veya bir arkeolog olursan  bani hatırlar anarsın, derdi. Ama kaderde başka şey okumak varmış, hiç istemediğim halde Grafik  okudum, o günden sonra, arkeoloji ve tarih benim hayatım boyu hobim ve uğraşım oldu.

Tarih Çağları

Tarihçiler, yazının bulunmasından sonraki devirlere “Tarihi Çağlar”, yazının bilinmediği zamanlara da “Tarih Öncesi Çağlar” adını vermektedirler. İlkyazı Mezopotamya’da ve Mısır’da M.Ö. 3 binin başlarında kullanılmaya başlanmıştır.

Ünye’de yaşamış kavimlere, geçmeden önce sırası ile tarih çağlarından başlayarak gelelim.

Ateşi bularak madenleri eriten insanların, araçlar yapmaya başladıkları döneme “Maden Devri”  maden tevri Tunç devri ve Bakır Devri olarak dört kısma ayrılır.

Taş Devri

Taş Devri, insanlığın ilk ortaya çıkışından, M.Ö. yaklaşık 10.000 yıl öncesine kadar süren arkeolojik çağdır. Bu çağda insanlar, çakmaktaşı, hayvan kemiklerinden aletler yapmaya, besinleri pişirmeye başlanmıştır.  İşte bizde bu kazılarda hayvan kemiklerinden baltalar, deriyi kazımak için bıçaklar ve süs eşyaları bulmuştuk. İsmail Hoca her yeni şey bulduğumuzda çocuklar gibi sevinir bunları bana çocuk gibi bana anlatırdı

Taş devri de üçe ayrılır:  Kaba taş devri, en uzun ve en ilkel dönemdir, bu dönemde insanlar mağaralarda yaşıyorlardı.

Yontma taş devrinde daha düzgün aletler yaptılar ve ateşte kızartılmış buğday ya da mısır yediler.

Cilalı taş devrinde tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya, topraktan kaplar yapmaya başladılar.

 

Ünye’de ilk yerleşim taş devrinde olmuştur.

Ünye’de ilk yerleşim taş devrine rastlayan zamanda Cevizderesi yöresini kaplayan Tozkoparan, Koytakkaya, Tilki mağaralarında olmuştur.  Bu mağaralarda İlhami Kılıç Köktenin yaptığı kazılarda ele geçen bulgular MÖ. 15.000 yıllarında insanların buraya geldiğini göstermiştir. Buralar doğal mağaralardır. Yapılan sondajlar yerleşimcilerin denizden yararlandıklarını da ortaya koymuştur.  

Deniz hayvanlarını yemişler kemiklerinden süs araçları yapmışlar, ölülerini yırtıcı hayvanların leş kokusuna gelmelerini önlemek için gömmüşler, daha sonraları daha derin kazarak leş yiyicilerin cesetlere ulaşmalarını engellemeyi öğrenmişlerdir.

Kral ve kraliçelerini ulaşılması zor yerlere yaptıkları kaya mezarlarına gömmüşlerdir, bu mezarlardan iki tanesi Cevizdere Tozkopran’da halen durmakta, kimse bilmemektedir.

Doğa şartları ile baş etmekte zorlanan ilk çağ insanları, yabani sebze, meyve ile avlandıkları hayvanları yiyerek beslenmişlerdir. Hayvanların kemiklerinden sialh balta mızrak, dişlerinden kolye yapmışlardır.

İsmail Kılıç Hocayla bulduğumuz bu süs eşyaları balta, taş ve oklar, önce Ünye’de Anafarta okulunda bulunan bir cam dolapta sergilenmiştir. Bu Ünye’nin ilk müzesidir, yıl 1960 tır. Daha sonra bu eşyalar Ankara’ya Anadolu Medeniyetleri Müzesine götürülmüştür. Ünye’ye ileride resmi anlamda bir müze yapılırsa bunları geri alabiliriz.

Buraya yerleşen insanlar küçük gruplar halinde  mağaralarda barınmışlardır.  Ateşi bu çağda bulmuşlar ve  besinleri pişirmeyi, öğrenmişlerdir..Bu dönemdeki çukurlar şeklindeki mezarlar, ilk insanların ölülerini gömdükleri hakkında bilgi veren izlerdir.
Yazar Berkay Dinçer, Taş devri çağı insanlarının, vahşi hayvanlardan korunmak ve avlanmak için aletler yapmaya başladıklarını, ayrıca bu devirde artık insanların ölülerini de sistemli bir biçimde gömmeye başladıklarını, cesetlerin küp içine yerleştirildiğini, küplerin genelde ağızı doğuya, dipleri ise batıya bakar şekilde hafif yatık biçimde gömüldüğünü yazar.

Taş devri insanları mezarlarında, ölüleri hiçbir mezarda, dümdüz yatırmamıştır.  Ölüler genellikle uyku ya da cenin posizyonunda bulunmuştur..

 

Dip notlar:

Beyhan Palancı, Anadoluda Ölüm Ritüelleri

Berkay Dinçer "Türkiye'nin Tarihöncesinden Bir Kesit

“Yeşil Ünye Rehberi 1968 ” Orhan Bora

Osman Doğan, “Tarihte Boyunca Ünye”

.

Bu haber toplam 685 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler