HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
7 Nisan 2021 Çarşamba Saat: 09:22

Pamuk Helvacı Cemal Kırk sekiz yıllık hikâye

-Artık yaşlandım arabayı itekleyecek gücüm kalmadı, eskiden itekleyerek Fatsa’ya bile giderdim, çoktandır Fatsa’ya gitmedim beni öldü sanmışlar.

Gazetecilikte iki şey var ki, yazmayı beceremedim biri politika biri de spor yazarlığı, ikisinin de oyunu da kuralları da yazması da kıvraklık gerektirir.

Hele politika tamamen kıvraklık isteyen bir iştir ben kıvıramadım. Benim sevdiğim tarihtir, yaşanmış anılardır, edebiyattır, arkeolojidir, şehrin hikayeleri, emektar ve simge kişileridir.

Bugün bu şehrin çocuklarına ömrünü adamış kırk sekiz yıldır pamuk helva yapan bir emektarından bahsedeceğim size:

 

 

 

Pamuk Helvacı Cemal

Gelip geçerken Cumhuriyet Meydanında görürüm onu, hatırını sorarım, pamuk helvacı Cemal Ünye’nin bir rengidir.

Ünye’de tam kırk sekiz yıldır pamuk helva yapar. Çocuklar onun her şeyidir, hasta olduğu ve pamuk helva yapamadığı günlerde bile aklı çocuklarda kalır  “Onlar şimdi beni beklerler” der duramaz evde.

Atık yaşlanmıştır, kırk sekiz yıl dile kolay, pamuk helva yaptığı araba bile yaşlanmıştır.

 

“Ellinci Yılda Bırakacağım”

“Ellinci yılımda bırakacağım, artık yaşlandım” diyor Cemal.

Cemal’in bu dördüncü pamuk helva arabasıdır arabanın siz eski oluşuna bakmayın, bu son arabada biraz son teknoloji de vardır, Cemal yetmiş yaşından sonra teknolojiye de adapte olmuştur, araba yarı güneş enerjisi, yarı aygaz tüpü ve bazen elektrikle çalışmaktadır.

Yukarıda bir güneş enerjisi paneli alttaki araba aküsü gibi bir aküyü doldurur ve bu dönen motoru çalıştırır, aygaz tüpü ise şekerin erimesi için gerekli sıcaklığı sağlar. İlk pamuk helva arabası ayakla basılarak döndürülen bir sistemle çalışırdı.

 

Pamuk Helva

Cotton candy  

Zuckervatte

Dönen makineler ile pamuk helvanın ilk yapılışı bundan yaklaşık 150 yıl öncesine dayanır. Toz şeker ve gıda boyası pamuk helva makinesinin orta kısmında bulunan yuvarlak bölmeye dökülmektedir.

Makine çalıştırıldığı zaman içerisinde bulunan toz şekerler sıcaklık ile birlikte eriyerek yuvarlak bölmeden ince bir şekilde dışarı çıkmakta ve bir çubuğa sarılarak son haline getirilmektedir.

 

Ben Ünye’den Giderken

Cemal, ben Ünye'den giderken 1970 yılında başlamış bu işe.. Ben gittim Avrupa'da 35 yıl yaşadım emekli oldum, geleli on yıla yakın oldu Cemal halen pamuk helva yapıyor.

Madalya takmak lazım Cemal'e..

Avrupa'da şehrin böyle simge insanlarına madalya takarlar ve parklara heykelini dikerler oralarda her parkta bir köşede ya bir müzisyenin heykelini görürsünüz, ya bir yazar veya ya şehrin simge birisinin

 

Son Pamuk Helvacı

Cemal Ünye’nin 48 yıllık pamuk helvacısı ve sonuncusu o bırakınca bu işi yapacak başka kimse yok. 48 yıl yaz kış demeden hasta bile olsa çocuklar beni arar diyerek her gün Cumhuriyet Meydanındadır. Ondan ilk pamuk helvayı alan çocuklar bugün elli yaşın üzerindeler. Onun pamuk helva yapmaya başladığı gün doğanlar bugün kırk sekiz yaşındalar.

“Ellinci yılımda bırakacağım bu işi” diyor Cemal..

“Üzülüyorum de bir yandan, çünkü bu işi benden sonra yapacak yok, çocuklar pamuk helvasız büyüyecekler.

Aslında Cemal’e ellinci yılında bir jübile düzenlemeli bu fedakar pamuk helvacıyı Ünye’ye yakışır bir şekilde uğurlamak lazım.

Ona sabrı ve güzel düşünceleri ve mentalitesi için ben kendi adıma bir teşekkür borçluyum.

Sana teşekkür ediyorum Cemal..

Sana ellinci yılında jübile yapacak babayiğit bir iş adamı inşallah çıkar Ünye'de..

 

 Cemal’e birkaç soru sordum

Cemal’i önceki gün Cumhuriyet Meydanında arabasının başında buldum, “temizlik yapıyorum” dedi. “Birkaç soru soracağım” dedim,

 “Sor” dedi

Sordum ve cevap verdi:

1946 da doğdum ve İnönü İlkokuluna gittim, önce araba tamirhanesinde çalıştım, sonradan pamuk helva yapmak aklıma geldi baktım pamuk helvacı yok Ünye’de, 70 te pamuk helva yapmaya başladım, para kazandım 75 te evlendim. Yedi kardeşiz biri hariç hepsi hayatta, beş çocuğum var.

-Bu kaçıncı araba?

-Dördüncü araba

-İlk araba nasıl çalışıyordu?

-İlki ayaklıydı

-Ellinci yılda bırakacağım diyorsun neden?

-Artık yaşlandım arabayı itekleyecek gücüm kalmadı, eskiden itekleyerek Fatsa’ya bile giderdim çoktandır Fatsa’ya gitmedim beni öldü sanmışlar.

-Pamuk helva kaç lira şimdi?

-Bende bir buçuk, başka yerde üç lira veya beş lira bu krizde ben zam yapmadım.

-Renkli pamuk helva yaptın, meyve aramalı pamuk helva neden yapmadın?

-Meyveli yapmadım o zararlı, meyve esansı kullanmak lazım o doğal değil çocuklara zararlı, onun için yapmadım.

-Bu kırk sekiz yıl içinde muhakkak çok anıların vardır içlerinde bir tanesini anlatır mısın?

-Birgün Samsunda çalışıyorum beş altı yaşlarında bir kız çocuğu geldi bir zaman beni izledi. Şeker verdim almadı ben bakacağım dedi bir zaman sonra 25 kuruş çıkardı uzattı “bende bir tane alim bari” dedi. Kızım  elli kuruş dedim, “ama geçen sene yine gelmiştin 25 everiyordun şimdi elli olmuş, gelecek sene bir lira dersin, ben bunu hiç alamam” dedi, bu ufak kızız hiç unutmadım.

 

Cemal yılları tertemiz yaşamış

Sevgili Cemal, ne güzel tertemiz yaşamışsın arkanda hilesiz hurdasız geçmiş yetmiş yıl var, millet malı götürürken kimseye el açmamış, boyun bükmemiş, hile hurda yapmamışsın, senin dört çocuğu büyütmek için gösterdiğin özveri karşısında,  saygı duymaktan başka yapacak bir şey yok, ben bu şehrin belediye başkanı olsaydım sana şahane bir ellinci yıl jübilesi yapardım. Sana bu şehrin vefa borcu var.

Ama onlar böyle şeylerden anlamazlar, sen şerefinle kırk sekiz yıl bu meydanda pamuk şeker yaparken onların  bu  pamuk helvacıdan haberleri bile olmamıştır, festival yapıyoruz diye çuval çuval paraları  saçarken senden çocuklar için  on tane pamuk helva bile almamışlardır, çünkü  bu onlara bir şey kazandırmaz, ama beşinci sınıf bir sanatçıya bir ton para verirler,üzülme  bu şehrin senin gibi daha birçok dalda elli yılı devirmiş değerleri var, onları da hatırlayan olmadı.

Bu işlerde para, pul olmadığı için, bunlar gönül işi, vefa bilme işi olduğu için bu gibi değerlere artık önem vere kalmadı

Bu haber toplam 686 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Pamuk, Helvacı, Cemal, Kırk, sekiz, yıllık, hikâye

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler