HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
10 Haziran 2021 Perşembe Saat: 17:55

DENİZ ve KUM

İnsanoğlu olarak ektiğimizi biçiyoruz… Hızlı sanayileşme ve şehirleşme, insanları doğadan ve doğal olandan uzaklaştırdı.

Son günlerde Marmara ve Ege de dehşet ve kaygı verici Deniz salyası görüntülerinin Karadeniz de hatta tüm sahil kentlerimizde görülmesine şaşırmayalım. Çünkü Deniz salyası ne doğaldır ne de doğa olayıdır. Tabiat doğa ananın yaptığı gibi Denizimizin kendisine ait olmayan pisliği sahibine, kirletenlerin yüzüne tükürmesidir. Allah’ın bizlere bahşettiği doğa ve diğer nimetleri hoyratça kullanmamızın sonucudur. Doğayla dostça ve barışık olmalıyız!...

DENİZ ve KUM

Gerçekten çok şanslı bir coğrafyada yaşıyoruz. Şahane denizlerimiz, plajlarımız var. Var olan imkanların değerini bilemiyoruz.

Deniz bulamayanların imdadına deniz sulu havuzlar, jakuziler koşuyor. Teselliyi ‘talassoterapi’ adı altında sıcak deniz suyu yağmuru altında masajda bulanlar da var. Sıcak deniz suyuyla yapılan terapilerin metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yaktırdığı söyleniyor.

Bölgemizde hem termomineralli su (kaplıca) hem deniz, hem de ormanın birlikte olduğu bölgeler var. Bu gibi yerler değerlendirilmeli ve sağlık turizmi açısından desteklenerek öne çıkarılmalı.

Deniz ve kumun sağlığa yararları!

Sivilceye, astıma, kamburluğa, depresyona, alerjiye birebir... Cilde, beyne, bağışıklık sistemine, psikolojiye faydası büyük.  Bu mucizenin adı deniz! Uzmanlar, denizde vakit geçirmenin nimetlerini saymakla bitiremiyor.

DENİZ ve KUM TERAPİSİ

Denizin tıbbi kullanımının bilimsel adı ‘talassoterapi’. Deniz suyu başta sodyum klorür (tuz) olmak üzere birçok miner bakımından zengin. Isıtılarak kaplıca tedavisinde olduğu gibi kür halinde kullanılabiliyor. Yüzme ise egzersiz amaçlı yapıldığında omurga için çok faydalı. Gelişme çağındaki çocukların uygun bir fizik yapıya sahip olması için en sık önerdiğimiz egzersiz yüzme. Ayrıca sıcak kum ve deniz çamurları da tedavide kullanılıyor. Alglerden zengin deniz çamurları kozmetik amaçlı kullanım alanı bulabildiği gibi ısıtılarak kas ve eklem hastalıklarının tedavisinde de kullanmak mümkün.

D VİTAMİNİ BİR HORMON

Ülkemiz güneş açısından çok şanslı. Kuzeydeki ülkeler yıl boyunca daha sınırlı gün ışığı alırken, ekvatora yaklaştıkça yeryüzüne düşen güneş ışınlarının şiddeti artıyor ve uzun süre maruziyette istenmeyen etkiler ortaya çıkıyor. Güneş kaynaklı ultraviyole cilde hızlı yaşlanmadan kanser hastalıklarına kadar geniş bir yelpazede zararlı olabiliyor. Güneş, enerjisiyle bize hayat verirken, D vitamini sentezini uyarıyor. D vitamini cildimizde kolesterolden sentezleniyor ve sindirimle aldığımız kalsiyumun ve diğer minerallerin bağırsaklardan emilerek kana karışmasını sağlıyor. Her yaşta kemik sağlığı için çok önemli bir hormon. Covid 19 da bile uygulanan bir Vitamin D vitamini.

Hazır mevsimiyken ve ilimiz ve sahil kıyı ilçelerimizde birbirinden güzel kumsallar varken terapileri bir yana bırakalım da kendimizi plajlara atalım. Çünkü faydaları saymakla bitmiyor. Sayarken içim titriyor. Ve soruyorum; Niçin yoksun bırakıyorsunuz bu büyük nimetten insanları.

CİLDE FAYDASI ÇOK!

1- Deniz suyunun cilde yararlı olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Kozmetik ve ilaç sektörleri de bu yüzden deniz suyundan vazgeçemiyor. Deniz suyunda bulunan magnezyum ve hidrat, cildin genç ve parlak görünmesi için önemli bir mineral.

2- Sivilcelerin kurutulmasında, cildin yenilenmesinde ve siyah noktaların temizlenmesinde de etkili.

3- Anksiyete ve depresyon gibi çeşitli ruhsal bozuklukları deniz suyundaki magnezyum, brom, lityum maddeleri tedavi ediyor. Bu maddeler, beyindeki melatonin ve serotonin seviyesini dengeliyor.

4- Denizin tuzlu suyu saçların kepeklenmesini önlüyor, saçınıza parlaklık katıyor.

5- Deniz suyunda bulunan iyot bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Deniz suyundaki vitaminlerin, minerallerin emilmesi vücudun hastalıklara yakalanmasına neden olan toksinlerin atılmasını sağlamak için ciltteki gözenekleri açıyor ve alerjik hastalıkların tedavisinde önemli yöntemlerden. Antiseptik olan deniz suyu enfeksiyonlara karşı savaşıyor, mantar, bakteri ve mikropları öldürmek için vücudun direncini artırıyor.

6- Kendinizi yüzerken denizin elektromanyetik enerji alanında hissedersiniz ki bu vücudunuzun yenileme sürecine katkıda bulunuyor. Dahası kumsaldaki hava, kanın ve dokuların temizlenmesine yardımcı olan negatif iyonlarla yüklü.

7- Uzmanlar hafif dalgalı denizin bile faydalı olabileceğini söylüyor çünkü böylece suyun yüzeyinde kalmaya çalışırken harcadığımız kaloriyi artırıyor ve vücudumuza masaj yapıyor. Kan dolaşımımı hızlandırıyor.

8- ABD’li biyolog Wallace J. Nichols, deniz suyunun insan kanında bulunan içeriklere en yakın sıvı olduğunu söylüyor. Kalsiyum karbonat, magnezyum klorür, magnezyum sülfat gibi çok faydalı maddeleri bol miktarda içerdiğini ifade ediyor. Cilde nüfuz eden deniz suyu dolaşım sisteminde vücut fonksiyonlarını dengeliyor.

9- Deniz suyu yara izlerini iyileştiriyor, egzamaya, kurdeşene, isiliğe iyi geliyor.

10- Denizin tuzlu suyu tüm sinüs yollarını temizliyor. Üst solunum yollarına iyi geliyor. Astım, öksürük gibi solunum problemleri için en iyi tedavi yöntemlerinden.

11- Yüzmek, akciğerlerin kapasitesini artıran en önemli fizik tedavilerin başında geliyor. Dik duramama problemlerinin de önüne geçiyor.

12- Harvard Medical School, kumsalda geçirilen günün en büyük faydasının vücudumuzda D vitamini depolamak olduğunu söylüyor.

13- Deniz kenarında geçirdiğiniz birkaç saatte vücudunuzu dinler, daha da önemlisi İsveç’deki University of Gothenburg’a göre teknolojiden uzak kalmak için iyi bir fırsat yakalamış olursunuz.

14- Kumsalda geçirdiğiniz bir günün ardından deliksiz uyursunuz. Deniz suyunda bulunan magnezyum, kasları ve sinirleri sakinleştirerek stresi azaltmaya yardımcı olur.

15- Kum, ayağa uygulanabilecek en güzel peeling. Dahası bu deri elastikiyetini de artırır.

 

DENİZLERDEN TEMİZ ENERJİ ÜRETİMİ

2015 yılında Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, “Termoelektrik Generatör Temelli Enerji Üretimi” projesi ile denizden temiz enerji üretimi ile ilgili Proje kapsamında yapılan prototip bir deney düzeneği ile yapılan ölçümlerden olumlu sonuçlar alındığını hatırlatmak isterim.

Bölgemizde RES ve GÜNEŞ enerji üretimi ile birlikte Temiz enerji üreten bu sistem ile hem denizlerden çevre dostu enerji üretilmesi, hem de bir istihdam alanı oluşturulması kaçınılmazdır.

Şimdi her zaman ifade ettiğim gibi kişilere hayatta şans bir defa güler misali şehirlere de şans güler. Evet; Ordu olarak çok çok şanslıyız Enerji bakanlığı yapmış üstün başarı, bilgi ve yeteneklere sahip olan bir büyük şehir belediye başkanımız var. Çok kıymetli ve çevreye doğaya duyarlı Valimiz var. ODÜ Rektörümüz var. Bölgemiz denizle barışmalı. Bu ve benzer çevre dostu ve bir o kadar istihdama yönelik projeler şehrimizi yönetenler tarafından dikkate alınmalıdır.

"DENİZDEN TEKNOLOJİK OLARAK DAHA FAZLA YARARLANMALIYIZ"

Ülkemizin üç tarafını çevreleyen denizlerden ne derecede yararlanıyoruz? Akdeniz ve Ege kıyılarımızda yapılan deniz turizmi dışında gerek balıkçılık, gerekse deniz taşımacılığına da daha fazla önem vermeliyiz. Hiç değerlendirmediğimiz elektrik enerjisi üretimi gibi birçok alanda denizlerden teknolojik olarak daha fazla nasıl yararlanabileceğimiz konusuna da el atmamız gerektiğini düşünüyoruz.  Gel-git, dalga          enerjisi vb.

Ülkemiz coğrafi özellikler itibarı ile deniz sahası anlamında çok önemli bir avantaja sahip. Dünyada temiz enerji alanında büyük yatırımlar yapılırken, ülke olarak bu duruma kayıtsız kalamayız. Örneğin, yakın bir zaman içinde Amerika Birleşik Devletleri Arizona çölüne kurduğu bir güneş enerjisi santraline 2 milyar dolar para harcadı. Aynı şekilde Singapur deniz üzerine kuracağı bir yüzen güneş enerji santrali çalışmalarına başladı. Bu çalışma bir başlangıçtır. İlerleyen süreç içerisinde denizlerde çok daha farklı çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Nasıl ki sevgiler paylaşıldıkça çoğalır, üzüntüler paylaşıldıkça azalır misali bilgilerde paylaşıldıkça faydalıdır. Duyarlı olmaya çalışan bir yurttaş olarak; Şehrimizi ve insanlarımızı yakından ilgilendiren konularda yaptığım araştırma sonucu edindiğim bilgileri yazıyorum. Sevgi dolu, barış dolu, sağlıklı günlere…

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 334 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : DENİZ, ve, KUM

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler