HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
1 Temmuz 2021 Perşembe Saat: 18:55

Esrarlı Mezarın Sırları Çözülemiyor

Aşağıda okuyacağız satırlarda Cumhuriyet Meydanındaki mezarın hikayesi anlatılmaktadır.

O yıllardaki Belediye Başkanı Hüsrev Yürür: “Hükümet konağı yapmak için buradaki mezarları kaldırıp Çakırtepe Mezarlığına taşıdık, burada hiç mezar kalmadı bahsedilen mezardan bilgim olması gerekirdi, böyle bir mezar hatırlamıyorum” demiştir.

 

 

 

 

Cumhuriyet Meydanında Hükümet Konağının yanı başında siyah mermerden yapılmış bir mezar var.

Mezarın ne zaman ve nasıl buraya yapıldığını bilen yok. Mezarda kim olduğunu da bilen de yok. Ünyeliler bu mezarın bir evliya mezarı olduğuna inanır kutsal sayar bazen gelip geçerken başında dua ederler.

Mezarda hiç kimse olmadığını sadece arka tarafta bulunan evlerden birinin önü kapanmasın diye uydurulduğunu iddia edenler de vardır.

Bu bilinmeyen mezarla ilgili bir çok bilinmeyenin yanı sıra içinde yatanlarla ilgili anlatılan birkaç tane hikaye vardır.

 

Bu mezarda kim var?

Biri Ankara’da biri Ünye’de yaşayan iki ayrı aile burada dedelerinin yattığını iddia ederler. Ünye’de yaşayan ailenin fertleri daha da ileri giderek çocukluklarında anneleri ile birlikte bayramlarda gelerek bu mezarın başında dua ettiklerini söylerler.

 Bazıları hamile bir kadının doğum esansında öldüğü ve bebeğiyle buraya gömüldüğü anlatılır.

Bir başka söylenti ise burada bir Çanakkale Şehidi’nin yattığı yolundadır.

Bazıları ise hiç mezar olmadığını söylerler.

Bugünkü Hükümet Konağının oturduğu alan kırklı yılların sonuna kadar  mezarlıktı. Cumhuriyet meydanını kırklı yılların sonunda ilk defa düzenleyen ve buraya ilk hükümet konağını yapan o yıllardaki Belediye Başkanı Hüsrev Yürür vefatından önce Yaşar Yaşar karaduman’ a anlattığı anılarında:

“Cumhuriyet Meydanını açmak ve sonra hükümet konağı yapmak için buradaki bütün mezarları kaldırıp Çakırtepe Mezarlığına taşıdık, burada hiç mezar kalmadı bahsedilen mezardan bilgim olması gerekirdi burada böyle bir mezar hatırlamıyorum” demiştir.

 

Tiryaki Hasan Paşa Yalanı

1940 lı yılların sonunda Cumhuriyet Meydanını  genişletme çalışmaları sırasında iki kişi koşarak Hüsrev Beye gelir , buldukları bir mezar taşında “Tiryaki Hasan Paşa” yazdığını söylerler.. Hüsrev Bey anılarında taşın  Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa’ya ait olduğunu sandılar oysa taş  Ünyeli başka bir Hasan Paşa’ya aitti sadece isim benzerliği” demiştir. Hüsrev Bey  taşın  o günlerde mezarların taşındığı yerde tekrar başına dikilmesi için belediye deposuna kaldrılmasını söyler.

Elli Yıl sonra

Aradan tam elli yıl geçer, taş ta kaybolur, mezarda.. Birgün hocamız Hasan Tahsin Kadıoğlu nerden duydu ise elli yıl önce Tiryaki Hasan paşa diye bir taş bulunmuş, öyleyse bu isimsiz mezar Kanije KAHRAMANI Tiryaki Hasan Paşa’nın mezarıdır der. Belediye hemen bu fikre sarılırlar mezarı düzenler başına da yalan yanlış bir taş dikerler.

“Burada Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa yatmaktadır diye. Burası artık Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa’nın mezarı olmuş ve Tiryaki Hasan paşa Budapeşteden getirilip Ünye’de mezara konulmuştur.

Yanlışı Araştırmacı-Yazar Yaşar Karaduman üç yıl boyunca yaptığı araştırmalar sonunda çözmüş burada yattığı iddia edilen kişinin Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa olmayıp Ünyeli Bahriye Mirlivasi Tiryakizade Hasan Paşa olduğunu o Hasan paşanın da mezarının bu olmayıp taşı ile birlikte kaybolduğunu bulmuştur.

 

Mezar Taşı bulundu

Yaşar Karaduman bununla da yetinmemiş daha fazla kanıt peşine düşmüş nihayet bahsi geçen Ünyeli Bahriye Mirlivası (Deniz Tuğgenerali) Tiryakizade Hasan Paşanın mezar taşını da bularak olayı tamamen çözmüştür. Hasan Paşa’nın bulunan mezar taşı Ünye’de Ortayılmazlar mahallesi Osman Ağa camii avlusunda durmaktadır. Taşta Hasan paşanın kim olduğu da anlatılmaktadır..

Taşta yaklaşık olarak : “Ünyeli Bahriye Mirlivası (Tuğgeneral) Tiryaki Zade Hasan Paşa ve ölüm yılı 1855” yazmaktadır. . Oysa Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa hem Mareşal di hem de 1611 yılında o zamanın Osmanlı’nın Budin (Budapeşte) sancağında vefat etmişti.

 

Ünye Belediyesi tarafından onarılan mezarın ve üzerinde ki Kanije Kahramanı Tiryaki Hasan Paşa yazısı kaldırıldı.

Mezar halen gizemi  korumakta dır. Mezarın içinde kimim olduğu bugüne kadar açıklığa kavuşamamıştır.

 

Ben Ünye’ye geldiğimde herkes bu mezarın başında Tiryaki Hasan Paşa  diye dua ediyordu, hatta o günlerde Ünye’ye gelen bir Turizm Bakanı da  paşanın ruhuna fatiha göndermişti. 

Mezarın başındaki kitabe yanlışlıklarla doluydu, bir sürü uydurma şeylerle, rüyalarla masallarla bir mezar uydurmuşlardı, bunu yapanlara sordum ne gereği var, neden böyle yalan yanlış işler yapıyorsunuz? diye bana  verdikleri cevap aynen şöyleydi..

“Belki bu sebeple buralara turist gelir de birkaç kuruş kazanır Ünye diye düşündük.”

Mezarda Tiryaki Hasan Paşanın olmadığı ispat edildi v e mezarın başına herhangi bir şey yazılmadı.

Ünye bir yalandan kurtuldu. Fakat bu mezar uydurmacıları rahat durmadılar bu seferde hiç Ünye ile ilgisi olmamış birini sadece ismi benziyor başka diye   getirip içinde kimin belli olmadığı bir mezara yatırdılar, işi bilmediklerinden onda da bir sürü tutarsızlık ve yanlışlıklar yaptılar.

 İstanbul’da bu konuda bilgisine başvurduğum Osmanlı Arşivleri Müdürü “Ünye gibi Anadolu kasabalarda adettir muhakkak meşhur birini uydurup bulurlar kasabalarında o meşhur kişinin bulunmasını gururlanma vesilesi yaparlar” demiştir.

 

(Kaynak Y: Karaduman, “Mezarda Karışan Paşalar” adlı araştırmadan)

 

Bu haber toplam 959 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Esrarlı, Mezarın, Sırları, Çözülemiyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler