HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
9 Temmuz 2021 Cuma Saat: 19:35

Ünye’den Neron da geçti

Ünye’de yaşamış olan Rum’lar kimlerdir. Rum Yunan değildir .

Yunanlılara “Grek” diyen Avrupalılar, bu adı eski Yunan’ı anlatmak için kullanırlar. Latince sözlüklerde “Grek” kelimesi hırsız, hilekâr demektir. Bu nedenle Yunanlılar, “Hellen” adını kullanmaktadırlar, kendilerine Helen (Elen)

demektedirler.

 

Yaşar KARADUMAN

 

 

Ünye ve çevresi, Pontus Krallığının milattan sonra 63 yılında yıkılışından sonra bir müddet daha Pontus adıyla Roma İmparatorluğu sınırları içinde yer alacaktır.

İtalya’nın küçük bir bölgesinde oluşan ve kısa zamanda Avrupa, Asya ve Afrika’yı egemenliği altına alan Roma, bir müddet sonra tarihten silinecek, Ünye, MS. 395 yılından 1200 yıllarında Türklerin bölgeye gelmesine kadar dokuz yüzyıl Bizans İmparatorluğu yönetiminde kalacaktır.

 

Roma tarihinin büyük bölümü efsanelere dayalıdır. İkiz erkek kardeş olan Romulus ve Romus bir beşik içerisinde Tiber Irmağı'na bırakılırlar. Bebekleri bir dişi kurt bulur ve onları sütü ile besler. Büyüdüklerinde bir şehir inşa ederler. Bu şehir Roma olur.

 

Roma İmparatorluğuna geçmeden geri dönüp şu Pontus ve Yunan ve Rum sözcüklerine tekrar bakalım.

 

Ünye’de Pontus’un Mirası: Midrebolu.

Yunanlılar, “Pontus Krallığı”na sahip çıkmaktadırlar. Oysa Pontus’un kurucusu Mitridat, bir kısım tarihçilere göre Pers, bir kısmına göre de Türk’tür. Pontos’un Ünye ile ilgisi Beşinci Mitridat’ın Ünye’yi başkent yapmak istemesidir. Bugün Ünye’de “Midrebolu” denilen yer Mitridat’ın kurmaya çalıştığı “Mitrapolis” şehridir.  Şehrin kalıntıları denizin içindedir.

 

Anadolu Yunanlı değildir.

Yunanlılar Anadolu’da yaşamış birçok ulus ve kavimden sadece biridir. Kendilerine “Helen” derler. “Yunanlı” ve “Grek” denilmesine kızarlar. Bizim kullandığımız “Rum” ismi de yanlıştır. “Rum” Roma İmparatorluğu vatandaşı demektir. Araplar Anadolu’da oturan halklara Rum demişler bizde onlardan almışız.

Oysa Anadolu o yıllarda birçok ulustan insanın yaşadığı yerdir. Bunların içinde Türkler, Kafkas halkları, İranlılar, Gürcüler, Lazlar, Araplar, Slavlar, Yahudiler ve Orta Asya’dan gelmiş Türk kökenli kavimler vardır, hepsine birden Roma vatandaşı anlamında Rum denir.

 

Grek-Yunan- Helen-Rum ne demektir?

Grek:

Yunanlılara “Grek” diyen Avrupalılar, bu adı eski Yunan’ı anlatmak için kullanırlar. Latince sözlüklerde “Grek” kelimesi hırsız, hilekâr demektir. Bu nedenle Yunanlılar, “Helen” adını kullanmaktadırlar.

Yunan:

Batı Anadolu’yu (İyonya’yı) ele geçiren Persler, buradaki halka “Yauna” demişlerdir. Bu ad zamanla Yunan halkı için kullanılmıştır. Türkler de bu adı kullanmışlardır. “İyonlar”, Yunanistan’dan Anadolu’ya göç etmiş bir halkın ismidir.

Helen:

Hellen, Yunan mitolojisinde bir kahramanın adıdır. Eski Yunanistan halkı, kendine ve kültürel yakınlığı olanlara "Hellen" adını vermiştir.

 

Rum:

Rum, Arapların Roma İmparatorluğunda yaşayan halkların hepsine verdiği isimdir. Bize de oradan geçmiştir. "Yunanlılık" ve "Rumluk" ayrı şeylerdir.

 

Roma İmparatorluğu:

Roma İmparatorluğu, Germen, İtalyan, Romen, Macar, Bulgar, Yunan, Ermeni, Arap, Got, Slav, Yahudi, Türklerden oluşmuş çok uluslu bir toplumdu. Tüm bunları birleştiren, ortak dil Yunanca, din ise Hıristiyanlıktı.

İtalya’nın Latium bölgesinde, kurulmuş birkaç köyden oluşan Roma, sonradan dünyanın en büyük imparatorluklarından birinin merkezi oldu.

Romalılar tarihte pek çok ülkenin dilini, edebiyatını, yasalarını, yönetim biçimini ve mimarlığını etkiledi. Roma şehri ve çevresinde kurulduktan sonra bütün Akdeniz ülkelerine hâkim olan Romalılar gittikçe güçlendiler ve Doğu Akdeniz havzasına da yerleştiler. Mekadonya ve Yunanistan'ı hâkimiyetleri altına aldılar. İspanya işgal edildi. M.Ö. 1. yüzyıl boyunca yeni yeni bölgeleri Suriye’yi ve Filistin'i işgal ettiler.

Doğu ve Batı Roma

Roma İmparatorluğu, Hıristiyanlığın doğuşu ve kavimler göçü sebebiyle M.S. 395 tarihinde doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı. Batı kısmı Gotlar’ın, 397 de Adriyatik kıyılarını ve Frankların da Galya'yı işgali üzerine 5ci yüzyılda Germen’ler tarafından tarihten silindi.

Merkezi İstanbul olan ve Doğu Roma İmparatorluğu da denen Bizans İmparatorluğu ise, 1453'de Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethine kadar bin yılı aşkın süre daha yaşadı. Fatihin İstanbul’u almasıyla Doğu Roma da tarihten silinmiş oldu.

 

Ünye’den Neron’da geçti

Dr. Mürselin Güney, (Ünye Tarihi) Roma İmparatorluğu’na geçen Ünye ve çevresi “Pontos Polemenya” adı ile bir uydu devlet haline geldi. Zalimliği ve garip davranışları ile ünlü olan Neron, imparator olmadan önce bu bölgeyi yönetmişti. Bizans döneminde de “Ünye çevresi, yönetim merkezi Niksar olan “Pontos Polemonya” adındaki bölgede yer aldı.” diye yazar.

M.Ö. 66 yılında Roma yönetimine giren Ünye ve Pontus, Marmara bölgesinde kurulan Bitinya Krallığı’na bağlandı ve “Pontus-Bitinya Eyaleti” oldu.

Daha sonra Roma İmparatoru Antonius zamanında Ünye, Fatsa yöresinde kurulan “Pontus-Polemonya Krallığı” na verildi. Pontos-Polemonya bir müddet sonra İmparator Neron tarafından Galatya-Kapadokya Eyaletine bağlanarak Pontos Kırallığı ve ismi tarihten silindi.

 

Ünye’de Roma İzleri

Ünye’de Romalılardan fazla bir iz yoktur. Hıristiyanların kaçak olarak ibadetlerini yerine getirdikleri ilk döneme ait Ünye’nin tepelerinde kayalara oyulmuş mağaralarda kiliseler ve duvarlarda İsa, Meryem ve aziz figürleri vardır. Bu mağaralardan biri de Beşpınar köyü Demirkaya denilen yerdeki “saklı Kilise Mağarası”dır. Hıristiyanlığın ilk yıllarında İsa’ya inananlar sıkı takibe uğradıkları ve öldürüldükleri için ibadetlerini ulaşılması zor yerlere yaptıkları mağara kiliselerde yerine getirmişlerdir. Mihmandarımız, zirvede çocukluğunda rahip ve papaz mezarlarının olduğunu söyleyerek, şimdi kaybolmuş mezarların yerini gösterdi. Burada yaptığımız araştırmada kayalara oyulmuş mağaraları ve İsa-Meryem ve aziz resimlerini bulduk, fakat resimler tahrip edilmişti. Bunun dışında Saraçlı Mahallesinde bir yol çalışması sırasında bulunan ve halen müze evin bahçesinde duran taştan oyulmuş çocuk lahitlerinin de Romalılar dönemine ait olduğu sanılmaktadır.

(Definecilere hedef göstermemek için yer isimleri değiştirilmiştir.)

 

 

KAYNAK :

Muzaffer Erendil “Yunanlıların Kökeni

Antropolog Timuçin Binder

Osman Doğan, Tarihte Ünye

Mürselin Güney

----------------------------------------------------------

Bu haber toplam 360 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’den, Neron, da, geçti

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler