HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
13 Temmuz 2021 Salı Saat: 18:54

Bir İnanç, Efsane, Masal Ve Kültür Meselesi Olarak;

ASARKAYA! (1)

Kuşkusuz, ben fakir, köyüm ve yöremle ilgili çok şey bilmeliyim ve biliyorum. Lise’yi bitirinceye değin; zamanım, Cevizdere, Denizbükü, Yüceler, Gölceğiz, Yiğitler, Günpınarı, Nuriye civarını kolaçan ederek geçti.  Coğrafi ve kültürel olarak birçok şeyi bilmeme karşın; ihtiyar annemin hafızası yanında, benim hafızam serçe hafızası kadar kalıyor.

‘Asarkaya’ ile ilgili bir yazı okumuştum. Yazılanların havada kaldığını, yöredeki anlatılarla ve özellikle babamdan ve annemden duyduklarımla uyuşmadığını gördüm. Mademki bir Asarkaya çevresi çocuğuyum; bir şeyler yapmalıyım, dedim. Bölgeyi, şöyle bir ana hatlarıyla (tekrar) gezdim. Bir hafıza antrenmanı yaptım. Sonra…  Anacığımı aldım karşıma. Başladı anlatmaya. Bir söyleşi tadındaki konuşmamızı, gazeteci ağzıyla yazıya döktüm ve bu metin çıktı ortaya:

Asarkaya’nın olduğu yer ziyaret yeri imiş… Asıl türbe, Ünye Şehir Merkezi yönündeki Tepeboz tabir edilen tepede imiş. Tepeboz’da yan yana iki kabir varmış. Bu kabirler yapılı imiş. Dışları taşla örülmüş imiş. Yan-yana iki zatın mezarı varmış. Bu mezarların kime ait olduğu (ismen ve cismen; kesinlenerek) bilinmiyormuş. Ama eskiden beri burada iki mübarek zatın yattığı ve evliya makamı olduğu anlatılırmış.

“Vaktiyle, ben 12-13 yaşlar arasında iken; orada iki sene yaz geçirdik. Yani,  1940-1950 civarı. O zamana kadar,  Akkuş- Dumantepe’ye, yaylaya giderdik.  Ondan sonra, daha girmedik.  Orası (Tepeboz), küçük yaylamızdı. Bütün sülale, orada yazlama yapardık. Orada patates tarlalarımız vardı. Ahşaptan yapma yer evlerimiz vardı.  Evliya makamı, daha yüksekte, tepede idi. Yani, bugünkü Ünye-kent ormanı merkezinin bulunduğu yerde idi.  Oraya doğru bir patika yol giderdi. Yolun sonunda evliya makamı (kabirler) vardı. Ben çocuktum, bir şey olur diye korktuğumdan gidemezdim. Ancak, büyüklerimiz de çekinirdi. Bizi savurur, atar diye korkarlardı.

Burada yatan zatlar kimdi? Nereden geldiler, nasıl geldiler, niye buradalar? Bilinmiyor. Ancak, ataların anlattığına göre, bu bölgedeki evliyalar 7 kardeşmiş. Cinibadet (Terme’de; Cüneydi Bağdadi diye iddia ediliyor son dönemlerde), Şıhnız (Ünye- Gölevi Mh./Saca Mh. arasında; bilindiği gibi, son dönemlerde, bunun Şeyh Yunus,  Yunus Emre olduğu iddiaları var), Saraytepe(Tekkiraz-Ünye’de), Melikgazi(Niksar’da),  Başkızdıran (Kümbet Tepesi/Ünye Yiğitler Köyü ile Üçpınar Köyü arasında), Asarkaya (Makamı Ünye Cevizdere Tepeboz Mevkii; ziyaretgahı: Yüceler Köyü Asarkaya Tepesi). 7.’nin nerede olduğunu bilmiyorum.

Biz, aile olarak, Asarkaya’da çok kurban kestik. Tüm sülale kesti. Şıhnız (Şehnuz)’da kestik. Başkızdıran’da adak kestik. Cinibadet’te kestik.  Melikgazi’ye bir kere ziyarete gittik.

Eskiden, Asarkaya’ya, Temel Hoca isminde bir Hoca gelmiş.  “Burası ziyaret yeri.Karşıda (Tepeboz’un zirvesinde) iki zat var. Bu zatlar dilekleri oradan beri kabul ediyor. Bu zatlar gürültü-şenlik istemiyor.”demiş. Bu Hoca’nın gelmesi, ben doğmadan önce Yani 1937’den önce imiş. Yani, bizim sülalede öteden beri bilinen, makam-ziyaret yeri ayrımı, dışarıdan gelen o Hoca tarafından da doğrulanmış.

Babamdan Dedem, yani: Babam Halil İbrahim Beşli(oğlu)’nin babası olan Şaban(nüfusta Mehmet); Tepeboz’a, evliya makamının olduğu yere odun etmeye gitmiş. O zaman, o civarda mübarek zat olduğu biliniyormuş, ancak yeri bilinmiyormuş. O zamanlar orası ulu ormanmış. Dedem de kabirlerin yerini bilmiyormuş. Katırı bağlamış. Odun kesmeye başlamış. Birden savrulduğunu fark etmiş. Bulunduğu yerden, yani en tepeden, yaklaşık 40-50 metre daha az irtifada olan, eskiden bekçi lojmanı olan, bugün ise iki katlı ve ahşap kaplama yapı olan mevkie düşmüş. Savrulduğu yer ile düştüğü yerin mesafesi yaklaşık 400 m. uzaklıkta. Dedem, kalkıp savrulduğu yere yürümüş, katırın bağını çözmüş, sessizce köye dönmüş. Yaşadığı olayı anlatmış. Dedem, Kur’an yazısı okurdu. Kur’an okurdu ve bilirdi.  Devrine göre, dini bilgisi ileri bir kimseydi. Her gece Kur’an okurdu.  Hoca, Derviş arkadaşları vardı. Dedeme “Derviş” diye hitap ederlerdi.

Balcıoğlu Emir isminde bir kişi vardı. Emiroğluları denen ailenin büyüğü idi. Bu kişiyi ben hatırlamıyorum Ya çok küçüktüm veya ben dünyada yokken ölmüş olmalı. Bu aile, Ünye Cevizdere Köyü Kalfalı Mevkii’nden olan ve halen de orada arazileri olan bir ailedir. Bu kişi vefat ettiği zaman, ölüsünü, bugünkü Çakmak ve Kuşdoğan Köyü’nün alt taraflarında ve Günpınar Köyü ile aralarında bulunan; Cevizdere Irmağı kenarındaki ulu mezarlık olan ve adı SINANKAFA olan kabristana defnedilmiş. (Balcıoğlu Emir’in oğlu Mustafa idi. Sonra o da vefat etti. Fakat bu kişi, Denizbükü Köyü Geneli Mevkiine, hanımının yanına, defnedilmiştir.) İşte bu Balcıoğlu Emir, birgün aklına esmiş; ben demiş,  bu mübarek zatların türbelerinin çevresini temizleyeceğim. Varmış türbelerinin yanına.  Çalılıkları-dikenleri kırkmaya başlayınca, birden savrulmuş. Bir de bakmış; kendisini, Başköy’e bağlı Dönüklü Mevkii’nin, Cevizdere Irmağı kenarında bulunan, Eğribacak isimli yerdeki, Dönüklü Değirmeni yanında bulmuş…”

Bu iki savrulma olayından sonra… İnsanlar, zatların yanına yaklaşamamış. O nedenle,  geleneksel olduğu üzere, ziyaret yeri sayılan Asarkaya Kayası’na gidilmeye devam edilmiş. Hatta Beşlioğlu Sülalesi’nden Gülizar ve Fadime isimli iki hanım; hapse düşen kardeşlerini kurtarsın diye; zatlara yalvarmak maksadıyla gitmişler. Ziyaret yerine değil de, zatların türbelerine giderek, daha etkili olur umuduyla dilekte bulunmak istemişler. Ama korkudan, türbelere yaklaşamamışlar. Uzaktan, bir miktar yaklaşarak dilekte bulunmuşlar.

Bu haber toplam 487 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Bir, İnanç, Efsane, Masal, Ve, Kültür, Meselesi, Olarak;

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler