HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Nisan 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
19 Şubat 2019 Salı Saat: 08:16

Avukat İrfan Demir / Ünyeliler neden adaletin kapısındalar?

Ünye 'de toplumun temel direğini oluşturan aile yapısı halen çok güçlüdür
Avukat İrfan Demir / Ünyeliler neden  adaletin kapısındalar?

Suçların artış ve azalışları ekonomiye bağlıdır, insanımızın

ekonomik durumunda meydana gelen bozukluk nedeni ile yağma, hırsızlık, sahtecilik, karşılıksız çek vermek, uyuşturucu madde ticareti,  suçlarının arttığı, adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs gibi suçların ise azaldığı görülmektedir..

Dünyanın her yerinde toplumsal hayatın gelişmesine uygun olarak hukuki işlem ve eylemlerin de gelişmesi kaçınılmazdır.

Teknolojinin hızlı ilerlemesi karşısında hukuki boşluklar meydana gelmekte deyim yerinde ise hukuk sistemleri gelişmeleri bir adım geriden takip etmek zorunda kalmaktadır. Bu durumu da doğal kabul etmek gerekir. Zira hukuki yapının ana şartı gelişmeleri takip ederek onları yasal hale getirmek, yasadışı gelişmeleri takip ederek önlemek ve nihayet müeyyideler koyarak caydırıcı hale getirmektir.

Ünye'de değişen şartlardan nasibini fazlaca alan bir yerleşim yeridir. Burada Ünye insanının yeniliğe açık olması, pratik zekasının gelişmişliğini, toplumsal alt yapısının gelişim ve değişimlere karşı duyarlılığını ayrıca vurgulamakta fayda vardır.

Konumuz ilçemizde meydana gelen Adli olaylardaki değişiklikler olduğundan, olumsuz örneklerle bu durumu izah etmeye çalışacağız. Ancak hemen vurgulanması gereken husus olumsuz örneklerimiz Adli olaylardan alınacağı için toplumsal yaşantının her kesiminde meydana gelmektedir şeklinde bir sonuca da ulaşılamayacağı gerçeğidir.

İlçemiz Ordu ilinde kurulu iki Ağır Ceza Merkezinden birisidir ve bu merkeze bağlı kendisi ile birlikte 11 ilçe mevcuttur. 11 ilçeden oluşan bu merkezde suç türlerinin fazlalığı da kaçınılmaz bir sonuçtur. Örnekleme yolu ile sayacak olursak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, cinsel saldırı ve cinsel istismar, yağma, dolandırıcılık, Adam öldürme, uyuşturucu elde etmek için  hint keneviri ekmek, uyuşturucu madde ticareti, sahtecilik, hırsızlık, ruhsatsız silah taşımak, müessir fiil, orman yasasına muhalefet, karşılıksız çek vermek, tefecilik suçlarının sayısal oranlarının fazlalığı dikkatimizi çektiği gibi, zamana göre bu suçlardaki artış ve azalışları da ayrıca değerlendirmek gerekir.

Örnek verecek olursak son yıllardaki ilçenin ve insanımızın ekonomik durumunda meydana gelen azalma ve bozukluk, yağma, hırsızlık, sahtecilik, karşılıksız çek vermek, uyuşturucu madde ticareti, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarının arttığını buna karşılık Adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs gibi suçlarının ise azaldığını ortaya koymaktadır.

Ekonomik yapıdaki bozukluk içtimai yapıya da yansımıştır. Örneğin 2007, 2008 ve 2009 yılında Asliye Hukuk mahkemelerinde açılan davaların % 22 sini boşanma davaları oluşturmaktadır. Ancak bu tabloya bakıp çok karamsar olmaya da gerek yoktur.

İlçemizdeki boşanma davalarının bu kadar yoğun olmasındaki ana sebepler geçim sıkıntısı, çekirdek aile yapısına doğru hızlı yönelme, aile içi şiddet, devletin sunduğu sosyal imkanlardan fazlaca yararlanma isteği, ekonomik durumun bozukluğu nedeniyle ev eşyalarının haczedilmesini önlemek şeklinde sıralanabilir.

Bu görüşümüzü boşanma davalarının ferileri sayılabilecek nafaka, velayet davalarının azlığı desteklemektedir. Aynı dönemler için açılan nafaka davalarının ortalaması % 2 iken velayet davaları yüzdelik dilime dahi girememektedir.

Yani Ünye 'de toplumun temel direğini oluşturan aile yapısı halen çok güçlüdür. Rakamsal ve oransal boşanma davalarının fazlalığı karşısında alt yapının çatırdadığı gibi bir sonuca varmak mümkün olsa bile tespit edebildiğimiz yukarıda saydığımız ekonomik kaygıların, yasaya karşı hile yürütme olarak tanımlayabileceğimiz Kamu imkanlarından faydalanma isteğinin başkaca tedbirlerle giderilmesi halinde hızla düzeleceğini ortaya koymaktadır.

Yine suç türlerinin kişinin mal varlığına, kişinin vücut ve cinsel bütünlüğüne, şerefe karşı suçların da kişinin ekonomik hayatında meydana gelecek iyileşmeler ile hızla azalacağı sonucuna ulaşmak mümkündür. Zira önceki dönemlerle kıyaslandığında fındığın olmadığı veya taban fiyatının az olduğu dönemlerdeki hint keneviri ekmek ve uyuşturucu madde ticareti yapmak suçlarının birden patladığı, ürününün para getirdiği dönemlerde ise azaldığı bir gerçekliktir. Ayrıca bu suç türünün özellikle gelir seviyesinin çok düşük olduğu yörelerdeki yoğunluğunun fazlalığı da bu görüşümüzü destekler niteliktedir, bu yörelerde yaşayan vatandaşların ekonomik seviyesinin yükselmesi halinde azalacağı açıktır.

Sonuç olarak Devletin sosyal sorumluluğunu ön plana çıkarması suretiyle aile yapısını koruyacak tedbirler alması, alt gelir gruplarının milli gelirden alacakları payın artırılması, işsizliğin önlenmesi halinde Ünye ve mülakatlarında suç türlerinin ve aile yapısı ile dava türlerinin hızla azalacağı, huzur ve güvenliğin hakim olacağı tespit ve inancını taşımaktayım.

 

 

Bu haber toplam 826 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler