HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Haziran 2019 Salı
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
8 Nisan 2019 Pazartesi Saat: 08:45

Çanakkale Savaşlarının Yüz dördüncü yılı anısına Çanakkale Savaşının Bilinmeyenleri Ve İlginç Anıları

Yaşar KARADUMAN Ön yargılarla doldurulmuş Anzak askerlerini Ransom 30 Nisan 1915 tarihli günlüğünde şöyle aktarmıştır. Arkadaşlarımız yakalanan Türklere karşı acımasızdılar ve onları öldürmek için bir fırsat bekliyorlardı. Bir
Çanakkale Savaşlarının Yüz dördüncü yılı anısına  Çanakkale Savaşının Bilinmeyenleri Ve İlginç Anıları

Yaşar KARADUMAN

Ön yargılarla doldurulmuş Anzak askerlerini Ransom 30 Nisan 1915 tarihli günlüğünde şöyle aktarmıştır.

Arkadaşlarımız yakalanan Türklere karşı acımasızdılar ve onları öldürmek için bir fırsat bekliyorlardı. Bir Türk, yanında yumuşak

 Burunlu mermilerle yakalandı ve bizim çocuklar onu subaylarına götürme gereği duymadılar kaçmasını söylediler ve o daha 10 metre  gitmemişken delik  deşik ettiler (Ransom, “Friday April 30/1915”) (Cuma Nisan 30 1915)

 

Gelibolu Günlükleri:

Kendi Anlatımlarıyla Anzakların Gün Gün  Hikâyesi

Çanakkale Savaşı’yla ilgili kaynaklar detaylı bir şekilde incelendiği zaman nice ilginç bilgilerle karşılaşılır.

● Çanakkale Savaşı sonucu, Anadolu’daki her 3 evin 1’inden şehit çıkmıştır. Ortalama her 3 kadından birisi ise dul kalmıştır.

● Çanakkale Savaşı’nda yaralıların tedavisinde bazen oldukça ilginç yöntemler kullanılmıştır. Örnek olarak; ağır yaralı askerlerin kanamasını durdurmak için tütün, ot ve çaput, bunların olmadığı yerlerde ise toprak kullanılmıştır.

● Çanakkale Savaşı’nı kazanacaklarından son derece emin olan İngilizler, İstanbul’da kullanmak üzere para bastırmışlardır.

● Arıburnu ve Conkbayırı’nda şehit olan üniversite öğrencilerinin büyük bir kısmı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi  öğrencisidir. Fakülte, öğrenciler ordu hizmetine alındığı için 1915 yılın da mezun verememiştir.

● Mustafa Kemal Paşa Çanakkale Savaşı’nı anlatırken “Biz, Anafartalar’da bir Üniversite gömdük…” demiştir.

● Çanakkale Savaşı için, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya’da afişler bastırılarak duvarlara asılmış, bu şekilde cepheye asker toplanmaya çalışılmıştır.

● Çanakkale Savaşı’nda görev alan ordu, 5ci Ordu’dur. Ordunun başında Başkomutan olarak Alman Kumandan Liman van Sanders, Baş Kumandan Vekili olarak ise Enver Paşa görev yapmıştır.

● Çanakkale Savaşı sırasında Osmanlı Padişahı olan Sultan Mehmed Reşad’a, savaş sonrasında “Gazi” sıfatı verilmiştir.

● İngiliz ve Fransızlar, Çanakkale’ye; 18 savaş gemisi, 13 kruvazör, 38 muhrip, 2 uçak gemisi, 1 balon gemisi, 2 mayın tarama gemisi, 108 taşıt gemisi, 64 uçak (uçak gemisinde) getirmişlerdir.

● İngilizlerin 29.Tümeni’ne bağlı birlik olarak katılan Sion Katır Birliği (Zion Mule Corps), 700 kişiden oluşmuş, birlikle Yahudiler İngilizlerin yanında gönüllü olarak Çanakkale Savaşı’na katılmışlardır

● Çanakkale Savaşı’ndan sonra Anzakların Türklere olan bakış açısı değişmiştir. Savaştan Önce : ”Barbar, Vahşi, Acımasız Türk”

Savaştan Sonra : ”Centilmen, Sempatik, Mert Türk”

● İngilizler, sömürgelerinden getirdikleri; Senagallileri, Sihlileri, Pathanlıları, Rawalpindiler, Madrassileri, Maorileri, Nepallileri, Gurkalıları, Jatlıları, Bahicileri, Hintlileri, Nepallileri ve Anzakları Türklere karşı savaştırmışlardır.

● İngilizler Çanakkale Cephesi Savaşlarında Türklere karşı kimyasal silah (gaz bombası) kullanmışlardır.

● Çanakkale Savaşı’nda ölen Yahudi Sion Katır Birliği askerleri için İsrail’in başkenti Tel-Aviv’de bir sokağa “Gelibolu Savaşçıları Sokağı (Rehov Lohamay Gallipoli)” adı verilmiştir.

● İngiliz Deniz Bakanı Churchill ”Çanakkale Savaşı’nı kaybetmemize neden olan Nusret’in boğaza döşediği o 26 mayındır. Bu mayınlar sadece savaşın değil, dünyanın geleceğini değiştirmiştir…” demiştir.

● 600 yıldan fazla hüküm süren Osmanlı tarihinde en fazla öğrencinin şehit olduğu savaş Çanakkale Savaşı olmuştur.

● Çanakkale Savaşı’na katılan Alman Subayı Carl Mühlman, savaş sonrası anılarında  ”Yüzlerce, hatta binlerce askerin bedenlerinde gömlekleri yoktu. Çorapları ve pabuçlarının olmaması yüzünden ayaklarına paçavra sarıyorlardı. İstanbul’dan gönderilen kum torbaları siperlerin açılması için değil, giyim eşyası veya yama olarak kullanılıyordu…” demektedir.

 

Anzak-Anzac

*Mısırda askerlerin kayıtlarını tutan bir katibin sürekli olarak “Australia and New Zealand Army Company/ Avustralya ve Yeni Zelanda Ordu Birliği” yazmaktan sıkıldığı için kelimelerin baş harflerini alarak ANZAC kısaltmasını bulmuş, bu kısaltma da dünya tarihine geçmiştir.

 

*Türk askerleri soba borularından top bataryaları yaparak siperden çıkmadan top atışı yapabilmiş, bu şaşırtmaca savaşta çok işimize yaramıştır.

*Çanakkale Savaşı’nda doktorlar askerler kadar yorulmuştur. Ümitsiz vakalar ile hiç ilgilenilmeyip, kurtulma şansı olanlara öncelik verilmiştir. Bir Türk doktorun önüne kendi oğlu getirildiğinde “Kurtulma şansı yok” diyerek diğer hastayı istemiş ve oğlunun mezarına ancak bir sonraki gün gidebilmiştir.

*Savaş alanında çok yakın mevzilerde savaşıldığı için, havada çarpışarak birbirine geçmiş birden çok mermi bulunmuştur. İki merminin havada çarpışma olasılığı 600 milyonda birdir.

*Edremitli Seyit Onbaşı, topun ağzına mermi süren vinçin arıza yapması sebebiyle 3 adet 250’şer kiloluk mermiyi sırtında taşıyarak topa yerleştirmiştir. Savaştan sonra tekrar yapması istendiğinde bu eylemi gerçekleştirememiştir.

*Çanakkale Savaşı’nda erkekler ile birlikte keskin nişancı kadınlar, kadın piyadeler de ön saflarda savaşmış ve ortak mücadele vermişlerdir.

*Yeni Zelanda’da yaşayıp padişahın Cihad ilanını duyan iki Türk, Avustralyalı askerlerin geçtiği tren raylarını bombalamışlardır. Trenden sağ kaçan askerlere de siper aldıkları yerden ateş ederek yüksek bir zayiat vermişlerdir. Ancak arkadan çevrilmeleri sonucunda şehit olmuşlardır.

*Resmi kayıtlara göre Çanakkale Cephesi’nde, Galatasaray’ın 23, Fenerbahçe’nin 5 ve Beşiktaş’ın da 2 futbolcusu şehit olmuştur.

Deliren İngiliz Generali

 

*Boğazdan kolayca geçeceklerine emin olan Amiral Sackville Carden, Türk topçularının ateş saldığı boğazda bir de mayınlarla karşılaşınca, önce sinir krizi geçirdi ardından da aklını kaybetti. *İngiliz donanmasının üç önemli gemisi batarken, bir çoğu da büyük yara alınca amiral delirdi.

 

 

Kaynak: Karaduman, Recognising the Other: Identities in Conflict at Gallipoli. Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Dergisi

Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Dergisi

(A. Önsan, Çev.) İstanbul: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.

 

Bu haber toplam 504 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler