HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Haziran 2019 Salı
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
10 Nisan 2019 Çarşamba Saat: 08:54

Çanakkale Savaşmış Avusturalya ve Endenozyalıların Savaş hakkındaki Düşünceleri

Avustralyalılar kendilerine millet olma bilincini Çanakkale Savaşı'nın kazandırdığını ifade ederler
Çanakkale Savaşmış Avusturalya ve  Endenozyalıların Savaş hakkındaki Düşünceleri

Yaşar KARADUMAN

Avustralya'da (Melburn) dört yıl yaşamış bir kişi olarak, Çanakkale Zaferinin yıldönümü vesilesiyle savaşın Avustralya boyutunu anlatacağız.

Avustralyalılar, İngiliz Orduları saflarında yaklaşık 48 ülkede çarpışmışlardır. Bu savaşların tamamında paralı asker gibi savaştıklarını, ancak Gelibolu Savaşlarının kendilerine bir millet olma kimliği kazandırdığını ifade ederler.

Bu yüzden Çanakkale'deki yenilgilerini adeta bir bayram havası içinde, her yıl 25 Nisanda törenlerle yad ederler. Biz 18 Mart (yani deniz savaşının bittiği tarih) zafer günü kabul ederiz, Avustralyalılar ise Gelibolu Anzak Koyuna ayak bastıkları 25 Nisan gününü  bayram havasında yad eder, Gelibolu Yarımadasını kutsal bir mekan olarak kabul ederler, o koylardan kum taneciklerini memleketlerine götürüp plaketlerin içinde camlı bölümlerde muhafaza edip anma gününde şeref misafirlerine takdim ederler (bana da bir tane vermişlerdi).

Keza, Gelibolu Milli Parkını güvenlik vs bütün bakımı kendilerine ait olmak koşuluyla, yarımadayı Dünya Kültür Mirasına dahil ettirmek için gayret sarf ederler.

 

Avustralya'da Nusrat Mayın Gemisi

Komutanının Torunuyum derseniz nasıl karşılanırsınız?

Avustralya'da 25 Nisan günü resmi tatildir. Bu tarihte ülkede hayat durur. Akşamları ise büyük toplantı salonlarında Gelibolu Savaşı yad edilir. Savaşın Türk kaynaklarında anlatılan hikayelerini bir Türk dile getirirse daha da çok mutlu olurlar. Bu etkinlikler oradaki Türk Toplumunun itibar görmesini de sağlar.

Her Okulun Bahçesinde bir Gelibolu Ağacı

Her ilde bir ANZAK (Gelibolu) Anıtı var

Avustralyalılar, Çanakkale Savaşı ruhunu (yenilgisini), kendilerine büyük bir kimlik kazandırdığı için canlı tutmak isterler. Her okulun bahçesinde "Gallibolu" isimli anıt ağaç vardır.

 

Ağacın kökünde pirince işlenmiş bir levhaya, ağacın cinsi, ait olduğu yer (Gelibolu) ve dolayısıyla Gelibolu'nun kendi tarihleri açısından ne ifade ettiği yazılıdır.

Keza her ilde bir Gelibolu Anıtı vardır. Anıtlara bitişik müzelerde tarihi belgeler, madalyalar, resimler, haritalar teşhir edilir. Kimse taaa Çanakkalede ne işimiz vardı sorusunu seslendiremez. Bu soruyu Avustralya'ya göbek bağı ile bağlı olmayanlar ancak sorabilir).

ANZAK günlerindeki törenlerde, savaştan sonra dostluk kurduğumuz tek millet Türklerdir derler.

 

Yaralı Anzak Askerini kucaklayıp

Mevzisinde tedavi eden

Mehmetçik Avustralya'da nasıl anlatılır?

Melburn ve diğer büyük yerleşim yerlerinde yapılan yürüyüşlerde askerler 1915 yılının Alay, Bölük, Tabur vs sancak ve flamalar arkasında o günün kıyafetleriyle ordu düzenine geçer şehrin merkezinden Anzak Anıtına kadar yürüyüşler düzenlerler. Anzak Anıtlarında iğne atsan yere düşmeyecek kalabalıktadır.

Hanımlar bayramlıklarını, erkekler ise eski SSCB muharip gazileri gibi askerlik sırasında kazandıkları bütün madalyaları yakalarına takarlar.

Yürüyüş korteji protokolü selamladıktan sonra günün önemini anlatan çeşitli konuşmalar yapılır. Keza yol güzergahı boyunca halk yürüyüş kortejini duygulu bir halde alkışlar.

Muharip Gaziler Türk Şubesi Başkanı önderliğinde Türk ve Avustralya Bayraklarıyla Avustralya Türk Toplumunun resmi geçişi sırasında hissedilir derecede alkış alır.

Bunun sebebi Çanakkale’de yaralı Anzak Askerlerine Türklerin yiyecek ve tedavi yardımında bulunmuş olmalarıdır. Türk ve Anzak Askerleri mevzilerde iken ortada can çekişen yaralı Avustralya askerini kurtaran Türk Askerinin merhametini her seferinde değişik ilaveler katarak duygulu bir şekilde anlatır ve böylesi bir milletle yaptıkları savaşın daha o günlerde dostluğa dönüştüğünü anlatırlar.

Keza, Anzak Anıtının bahçesinde merkebiyle askerlere su dağıtan Anadolu köylüsü gibi her büyük olayın rölyefi veya heykelleri hikayeleriyle vardır.

Avustralya ANZAK Törenlerinde Türklere büyük ilgi gösterilir.

Bu yürüyüşlere değişik milletler gibi Avustralya Türk Toplumu da katılır. Türklerin kortejdeki yeri sıralamada gazilerden sonra gelir. Yani Türklere korteje katılan milletlerin en önünde yer verirler. Türkler arasında bazı vatandaşlar kendileriyle savaşmış bir milletin Türk Topraklarına ayak basma gününe katılmalarının uygun olmadığını ifade etseler de genellikle bunları fazla detaylandırmadan kendilerini esen güçlü rüzgara kaptırırlar.


57. Alay Sancağı

Avustralya'da mıdır?

Bu arada zaman zaman basınımızda 57. Alay Sancağının halen Avustralya'da bir Avustralya vatandaşında olduğuna dair haberler yayınlanır. Araştırmalar yapılır. İlgililer harekete geçer fakat sonuç elde edilemez. 57. Alay Sancağı Avustralya'da değildir.

Halifenin "cihad" emriyle Avustralya'da ANZAK Askerlerine savaş açan iki çılgın Osmanlı Avustralyalılar ülkemizle dostluğu kontrollu olarak sürdürürler. (Bu olayın filmi yapılmış şu günlerde ( Tür işi dondurma adı ile sinemalarda gösterimdedir.

 

Gelibolu Savaşları olduğunda trenlerle Sidney ve Melburn'dan batıdaki Perth limanına asker sevkiyatını gören Afgan kökenli Osmanlı tebasından et işiyle uğraşan Molla Abdullah askerin neden akın akın batıya gittiklerini merak eder ve dondurmacı Gül Muhammed'e bunun sebebini sorar. Dondurmacı cevaben, "duymadın mı der, bunlar Halife Sultan Reşad'a karşı savaşmaya gidiyorlar. Halife de bunlara ve müttefiklerine "cihad" ilan etti, Bunlar İngiliz askerleri saflarında Hilafet Merkezini işgal etmeye gidiyorlar." Olayın devamı malum...

Kasap derki: O zaman biz hangi günü bekliyoruz.. Biz halifenin tebası değil miyiz? Bu ferman bizi de bağlamıyor mu? Bu askerlerin gemiye ulaşmalarına engel olmamız lazım, diyerek asker sevkiyatı yapan treni Broken Hill maden kasabasında bombalarlar ve orada meydana gelen çatışmada şehit olurlar.


Molla Abdullah ve Gül Muhammed'in yaptığı Osmanlı (Türk) Bayrağı ve silahlar  Sidney Polis Müzesinde sergilenmektedir

Olayın, "The Battle of Broken Hill" (Brokenn Hill Savaşı), "war" (savaş) tabirleriyle anlatıldığını görürsünüz.  Brooken Hill'de askerleri taşıyan trene yapılan saldırı olayı Çanakkale'de meydana gelen savaşın Avustralya'daki izdüşümüdür.

Kaynak: Osman Şahin / Dünya Bülteni

 

Yüzüncüyıl Törenlerinde Anzaklar

Çanakkale'de Anzak Çıkarması'nın 100'üncü yıl dönümü, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda, Arıburnu önündeki Anzak Koyu'nda Şafak Ayiniyle anıldı. Yaklaşık 30 bin Anzak anma30 BİN ANZAK TORUNU GELDİ

Avustralya ve Yeni Zelandalı askeri yetkililer ile yaklaşık 30 bin Anzak torunu katıldı. Törenden saatler önce koya gelen Anzak torunları, geceyi uyku tulumlarının içinde uyuyarak geçirdi. Ayin öncesi Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ile Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait bando bir konser sundu. Tören alanına kurulan dev ekranlarda, gece boyunca savaşla ilgili belgeseller ve savaşa katılan askerlerin anılarının anlatıldığı röportajlar gösterildi.

 

Bu haber toplam 505 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler