HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Haziran 2019 Salı
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
13 Nisan 2019 Cumartesi Saat: 08:40

GELİBOLU YARIMADASI ÇANAKKALE SAVAŞI ALANLARI TARİHİ MİLLİ PARKI ANITLAR-MEYDANLAR-ALANLAR

Yaşar KARADUMAN Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde olan park, Çanakkale ili sınırları içerisinde, Gelibolu Yarımadası’nın güney ucunda Çanakkale Boğazının Avrupa yakasındadır. Birinci Dünya Savaşın da
GELİBOLU YARIMADASI  ÇANAKKALE SAVAŞI ALANLARI TARİHİ MİLLİ PARKI ANITLAR-MEYDANLAR-ALANLAR

Yaşar KARADUMAN

Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde olan park, Çanakkale ili sınırları içerisinde, Gelibolu Yarımadası’nın güney ucunda Çanakkale Boğazının Avrupa yakasındadır.

Birinci Dünya Savaşın da Çanakkale deniz ve kara savaşlarının yapıldığı yerler parkın içerisindedir.

Savaş alanları, savaş mezarları, anıtlar ve savaşla ilgili kalıntılar ‘Tarihi Sit Alanı ‘ ve ‘Kültürel Varlık ‘olarak tescil edilmiştir.

 

Milli parkta ,Kilitbahir, Taş Yaylası, Seddülbahir Savaş alanı, Tekke Köyü, Ertuğrul Koyu, İkizler Koyu, Hisarlık Tepe, Alçı Tepe, Zığındere, Kereviz Dere, Arıburnu, Anafartalar Savaş alanlarında Kabatepe, Kanlısırt, Conkbayırı, Suvla ovası, Kakma Dağı ayrıca Türk Şehitlik ve anıtları, yabancı mezarlık ve anıtları ,savaş kalıntıları, tabyalar, silahlar, siperler, batıklar, arkeolojik ve tarihi sitler ,müzeler ve yerleşmeler görülmesi gerekli yerlerdir.

 

MECİDİYE BATARYASI – KOCA SEYİT ANITI 

Edremit Havran Çamlık Köyünde doğan ve Rumeli Mecidiyesi Bataryası’nda destan yazan Koca Seyit’ in ziyaret noktasıdır. Deniz savaşı tüm şiddetiyle devam ettiği bir anda batarya isabet almış ve Seyit ‘ in arkadaşları şehit olmuştur. Bu arada düşman donanması ilerlemektedir.Koca Seyit, vinci bozulan topun 275 kilo gramlık mermisini kaldırarak topa yerleştirmiş ve sağ kalan arkadaşıyla birlikte ateş ederek Ocean zırhlısının dümen tertibatına isabet kaydetmiştir.Bu zırhlı daha sonra mayına çarparak batmıştır.

 

SARGIYERİ ŞEHİTLİĞİ ANITI 

Kara savaşları sırasında yaralılarımıza ilk müdahalenin yapıldığı açık hava hastanesinin 28 Nisan 1915 ‘de yaralılar ve tüm sağlık personeliyle birlikte katledildiği yerde kurulmuştur. Bu katliam Avrupa basınınca ustaca gizlenmiştir. 


ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANITI

Çanakkale savaşlarında şehit olan 253.000 kahramanımızın anısına yaptırılmıştır. 1954 yılında başlayıp 1960 yılında tamamlanan, 25x25 m kaide üzerine 41.70 m. Yükseklikte oturtulan dört ayak şeklindedir. Aynı zamanda bu anıtımızın altında o günleri yansıtan objelerin yer aldığı bir müze bulunmaktadır.

 

FRANSIZ ANIT VE MEZARLIĞI

Morto koyuna bakan bir yamaç üzerinde kurulan Anıt, Çanakkale Savaşlarında hayatlarını kaybeden 14.382 Fransız askerinin anısına yapılmıştır.

 

YAHYA ÇAVUŞ ANITI

Ertuğrul Koyuna hakim tepededir.25 Nisan 1915 günü, düşmanın üç alayla çıkarma yaptığı V koyudur. Burada Yahya Çavuş ve arkadaşlarının insan üstü gayretle verdiği mücadelenin bir sembolüdür.Yahya Çavuş 63 kişilik takımı ,düşmanı ,bir gün boyunca şehit olma pahasına durdurmuştur.

 


HELLES ANITI

Çanakkale Savaşları sırasında hayatlarını kaybeden İngiliz, Avustralya ve Hindistan kuvvetlerinden oluşan toplam 20.761 kişi anısına dikilmiştir.

 

 

LONE PİNE MEZARLIĞI

4228 Avustralya ve 708 Yeni Zelanda harp ölüsünün anısına Kanlı sırt mevkiinde yaptırılmıştır. Anıt ve mezarlığın bulunduğu yer Avustralyalıların hedefleri arasındaydı.25 Nisan 1915 de Anzac Koyuna çıkartma yaptıkları ilk gün ele geçirildi. Ancak siper savaşları sonucunda bölge tekrar Türk askerlerinin eline geçti.

 

57Cİ PİYADE ALAYI ŞEHİTLİĞİ

Çanakkale Savaşları sırasında kahramanlıklarıyla destanlaşan ve tümüne yakını şehit olan ve Mustafa Kemal ‘in ‘’ Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum, biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında mutlaka yerimizi başka birlik ve komutanlar alacaktır’’ emrini yerine getiren 57ci Piyade Alayı Şehitleri anısına T.C Kültür ve Turizm Bakanlığınca 1994 yılında yaptırılmıştır. 

 

ARIBURNU YARLARI

19 Mayıs 1915 Günü dört tümen kuvvetle yapılan Arıburun taarruzları neticesi
binlerce şehit verdiğimiz bu yarlar bize sessiz fakat görkemli duruşu ile günleri yansıtmaktadır. Yine Arıburnu yarlarının devamındaki Cesaret tepe bu destanın ismini taşımakta ve bu tepedeki Mehmet Çavuş ,bu kahramanlığın sembolü olarak Cesaret tepe nöbetine devam etmektedir.

 

 

 

CONKBAYIRI YENİ ZELANDA ANITI

Conkbayırı, Çanakkale savaşlarında en önemli hedeflerden birisidir. 6–10 Ağustos tarihleri arasında yapılan Sarı Bayır savaşlarında Yeni Zelandalılar Conkbayırının en uç noktasını ele geçirmeye çalıştılar ancak Mustafa Kemal ‘in başında bulunduğu güçlü savunma karşısında başarısızlığa uğradılar.Bu anıt ,Conkbayırın da hayatlarını kaybeden Yeni Zelandalı askerin anısına yaptırılmıştır.

 

 

Kilitbahir Kalesi ve Sarı Kule Müzesi

Kilitbahir yerleşim alanına doğru devam ettiğimizde, sağda Değirmen Burnu Tabyası, sol taraftaki iskelenin yanında Yüzbaşı Tahir Bey Anıtı'nı görürüz. Sağ taraftaki tepelere doğru baktığımızda, 55 metre yüksekliğindeki ''Mehmetçik Silueti''ni görürüz. Sağ taraftaki ''Kaşıkçı Dede'' mezarının yanından ilerleyerek, Kilitbahir Kalesi kapısından geçmiş oluruz. Aynı dönemde yapılmış olan Çimenlik Kalesi karşısındadır. Kanuni döneminde gözetleme amaçlı olarak yapılan ''Sarı Kule''de, savaş eserleri sergilenmektedir.       

                                       

 

 

Soğanlıdere Şehitliği

Kıyı boyunca 2 kilometre daha gittiğimizde, sol tarafta Karanfil Burnu'nu, sağ taraftaki yükselti üzerinde de Baykuş Bataryası'nı görürüz. Soğanlıdere Vadisi'ne girdiğimizde 7ci Tümen Hastahanesi'nde tedavi edilirken şehit olan 600 askerimiz için yaptırılan Soğanlıdere Şehitliği'ni görürüz.                                                                  

 

Şahindere Şehitliği

Soğanlıdere Vadisi'nden tırmanarak, sağ tarafımızdaki Behramlı köyü yakınından geçip Şahindere Şehitliği'ne ulaşırız. 1969 vatan evladı için yapılan bu şehitlikte, gerçek, kefensiz gömü yerleri mevcuttur.                                                

 

 

 

Mehmetçik Abidesi ve

En büyük Temsili Şehitliğimiz                                             

Soğanlıdere Şehitliği'nden güneye doğru devam ettiğimizde Alçıtepe (Kirte) Köyü'ne varırız. Köyde iki koleksiyon müze, doğuya giden yol üzerinde Alçıtepe Şehitliği'ni görürüz. Bu yörenin en yüksek tepesi olan Alçıtepe'den (Achi Baba) güneye doğru dönen yolun sağında Fevzi Çakmak Paşa'nın karargâhını gördükten sonra ''Mehmetçik Abidesi''ne ulaşırız. 59.408 şehit isminin tek tek yazıldığı bu temsili şehitlikteki Mehmetçik Abidesi'nin yüksekliği 41.70 metredir. Rölyefin önündeki düzlük, 18 Mart Zafer Törenleri'nin büyük katılımlarla kutlandığı tören alanıdır.

 

Fransız Mezarlığı ve Anıtı

Mehmetçik Abidesi'nden deniz kıyısına indiğimizde, Fransızların karargah olarak kullandıkları ''Morto Koyu''na, kuzey tarafta yapılan mezarlığa ve kuzey bölgesine 1930 yılında yapılan ''Fransız Anıtı''na ulaşırız.                                                                        

 

Bigalı Köyü ve Atatürk'ün Müze Evi

Kireçtepe'den geriye dönerek, Büyük Anafartalar Köyü Sembolik Şehitliği'ne uğrarız. Kocadere Şehitliği'nden Bigalı Köyü'ne ulaşırız. Mustafa Kemal'in 19cu Tümen Komutanı olarak, yaklaşık, bir hafta kaldığı ev ''Atatürk Müze Evi'' olarak ziyarete açıktır.  

Bu haber toplam 522 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler