HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Ekim 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
15 Mayıs 2019 Çarşamba Saat: 08:40

İlk Ramazan Topu Nerede Atıldı? Ramazan Davulu Ve Ramazan Topunun Hikayesi

Yaşar KARADUMAN
İlk Ramazan Topu Nerede Atıldı? Ramazan Davulu Ve Ramazan Topunun Hikayesi

Yaşar KARADUMAN

 

Bir Ramazanın daha sonuna doğru yaklaşıyoruz, bugün, tarihte Ramazan topu ve Ramazan davulunun çıkış noktalarına bakacağız.

Ramazanda sahurda davul çalmanın ne zaman nerede başladığına dair bir bilgi bulamadık., Ünye’de bizim gençlik yıllarımızda sahurda davul çalmak adeti yoktu, bu adet bize sonradan geldi. Bizim davulcumuz Davulcu İdris Emmi idi, ama o da bayramlarda çalardı.

İdris Emmi Ramazanda Çakırtepe’den tekerlekli gerçek topla iftar ve sahur topları atardı. Ramazan bitince bayramda takar davulunu sırtına yanında kızları, davul çalarak attığı topun bahşişini toplardı. İdris Emminin hikayesini geçen Pazartesi tarih sayfasında yazdım.

Bu toplar emekliye ayrıldı bizim topumuz eski radar üssünde duruyor, İdris Emmi bu dünyadan göçeli çok oldu, bir daha bir benzeri gelmedi.

Şimdi ise top yerine ses bombası atarak iftar ve sahur vaktini bildiriyorlar, bunun yanında sahur davulcuları da var ama ben hiç seslerini duymadım.

 

Ramazanda Davul

Ramazanda davul oruca kaldırmak çalınır, sahur vaktinin geldiğini haber verir. Eskiden teknolojik aletler olmadığı için davul ile insanların uyanması  sağlanıyordu.

Ramazan davulu İslam inancında  Kuran’da, Hadis’lerde ve geriye dönük İslam tarihinde yoktur, hatta Türkiye dışında çoğu İslam ülkelerinde de yoktur. Türkiye’de ise bu kültür  sadece şehirlerin bir kısmında vardır, bir gelenektir, geçmişte teknolojinin gelişmediği yıllarda işe yaramıştır.
Davul, en yaygın vurmalı çalgılardan biridir ve dünyadaki hemen bütün halkların kültürlerinde vardır. Yazılı tarihten çok önce eski Mısırlıların, Asurluların ve uzakdoğuluların davulu kullandıkları bilinmektedir.

Türklerde davul binlerce yıldan beri kullanılan bir çalgıdır.

Genellikle bir hakimiyet işareti sayıla gelmiştir. Romalılar, Türk ordularıyla her savaşta gök gürültüsü gibi ses veren yüzlerce davulun sesi önünde şaşkına dönerlerdi. Osmanlı Türklerinin Orta Avrupa’ya yaptığı seferler bu çalgıyı oralara da tanıtmıştır.

Ramazan davulcuları genelde erkektir, Ramazanın sonuna doğru kapı kapı gezerek bahşiş toplarlar.
Günümüzde her evde çalar saat olması ramazan davulcusuna olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır, bir kesim bunu halen nostaljik bulmakta ve davulun sesini beklemektedir.
Bunun yanında Ramazan'da davul çalınmasına karşı  tepki gösterenler de vardır.. Geceleri davul sesinin gürültü kirliliğine yol açması ve insanların istemedikleri halde uykusundan uyandırılması iddiası, bazı belediyelerin davul çalınmasını yasaklamasına sebep olmuştur.
Kısacası; Ramazan davulu teknolojinin olmadığı dönemlerde kullanılan bir uyandırma amaçlı alettir. Günümüzde buna gerek var mıdır, yok mudur tartışma konusudur.

 

 Ramazan Topu

Ramazan davulu hakkında bilgiler bu kadar, şimdi gelelim Ramazan topuna.

Osmanlı arşivlerindeki bilgilere göre Ramazan topu, ilk olarak 1821 yılında İstanbul Anadoluhisarı'nda başlanmıştır. 1827 yılından itibaren de Yedikule surlarından atış yapılmıştır. Sonra Baltalimanı, Selimiye Kışlası gibi yerlere yayılmıştır.

Top atılması adetinin  yayılması 20-25 yıl sürmüştür.. Osmanlıda  her yerde Ramazan ayında top atılması bir gelenek halini almıştır. Liman şehirlerinde top atışları harp gemilerindeki topla yapılmıştır.

Kale olan şehirler de top kaleye yerleştirilmiş, kale olmayan şehir ve kazalarda top atışına müsaade edilmemiştir.

Top atışları sırasında zaman zaman üzücü kazalar da yaşanmış infilak eden toplar yüzünden ölüm ve yaralanmalar olmuştur.

Tarih boyunca Ramazan ayında bu top atışları için Cebel topları, Sahra topları, Balyemez topu, Dağ topu, Karabina topu ve Kamış topu gibi farklı toplar kullanılmıştır.

Kale ve harp gemisi bulunmayan yerlerde top atışları yasak olmasına rağmen bu yasağa uyulmadığı ancak zaman zaman bu gibi yerlerde top yerine çok ses çıkaran tüfeklerle atış yapılması ya da havai fişek atılmasına dair tamimler yayınlandığı resmi Osmanlı arşivi evraklarında görülmektedir.

Günümüzde bazı yerlerde iftar vaktinin duyurulması için halen kuru sıkı top atışları yapılmakta, bazı yerler de ses bombaları kullanılmaktadır.

 

Top eskiden radyo, televizyon gibi iletişim araçlarının olmadığı, ezan sesinin işitilmediği bölgelerde iftar ve sahur vakitlerinin halka duyurulması için atılırdı.

 

Ünye’de Davul ve Top

Ünye’de Ramazanlarda her ikisini de yani top atışını ve davul işini  Davulcu İdris Emmi yapardı.

Davulcu İdris Emmi, bugün Atatakale restoranın yanında antenlerin yerinde bizim İstihkam dediğimiz yerde bulunan bir Cebel Topu ile (Dağ Topu) Ramazanda iftar ve sahur vakitlerini bildirmek üzere top atardı. Atmışların başından seksenlerin sonuna kadar otuz sene bu top atıldı

Ayrıca gece sokak sokak dolaşıp davul çalma adeti Ünye’de bizim çocukluk ve gençlik yıllarımızda yoktu. Yani bu günkü gibi sokak sokak dolaşan davulcular yoktu.

Davulcu İdris Emmi, iftar topunu attıktan sonra Bayram günü davulunu boynuna takar, yanında kızı Necla arkasında bir sürü çocuk, maniler söyleyerek Ramazan boyunca attığı top için bahşiş toplardı kızınn kolunda bir sepet ve elinde ucuna Türk bayrağı bağlanmış bir bayrak ile bayram süresince Ünye sokaklarını dolaşırdı. Bizim emektar topumuz şimdi eski Radar üssünde durmaktadır.

 

 

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İlk, Ramazan, Topu, Nerede, Atıldı?, Davulu, Ve, Topunun, Hikayesi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler