HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ekim 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
28 Mayıs 2019 Salı Saat: 08:24

İzmir Konak’ta Bir Ünyeli / EREN TOKGÖZ

Konak sokaklarında çaresiz ve umutsuzdu, yıldızlarla dosttu geceler boyu. Serin imbat rüzgârlarının okşadığı yüzünde hüzün dudaklarında nihavent bir şarkı:
İzmir Konak’ta Bir Ünyeli / EREN TOKGÖZ

Kimseye etmem şikâyet ağlarım ben halime

Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime”

Okulların yaz tatiline girişlerine çocuklar kadar ben de çok sevinmişimdir. Esasta bu sevinç okulların tatile girmesi ile Ünye' ye gelme fırsatı yakalayan Ünyeli arkadaşlarımız ile görüşme sevincidir. Ünyeli İzmirlilerden Kenan ile de böyle bir tatil sonrası buluştuk. Pek sık gelmiyorsun, özlemiyor musun Ünye' yi, soruma cevabını hoş bir tebessümden sonra uzun uzun anlatmıştı. Sıla hasretini dindirmek için Konak'ta Ünyeli hemşerisi ile buluşmalarını…

Tam adresini de vermemişti, neden, nedir bilemedim. O da özlüyordu Ünye' yi, Ünyeliyi. Hemşerisini, gördüğünde yüreği hoplamaz mıydı, uçmaz mıydı havalara, göklere haykırmaz mıydı? Tutsak sokağında tek tesellisi yerini bilip gelen Ünyeli Kenan'dı. Hep Ünye'den konuşuyordu yeni hayatı yokçasına. Geçmişteki dostlarını sıralıyordu durak vermeden.

Ünye ye geldiği, Yaşar Kaptan'ın motoru Dumantepe İlk tanıdığı Mevlüt Usta ve Oğulları, Baba Lütfü, Aga Rafet, Babayavaş, Akrep İsin , Dişçi Seyit, Bekir Usta, İpotek Ömer, Hanımcuk İbrahim, Ömer Çam, Burhan bey, Kelleroğlu Baha bey, Orhan Bora, Arap Mehmet, Fotoğrafçı Hacı, Kepcük Kadir, Şerif Usta, Hüsrev Yürür, Rıza Çuhacı, Gıyas Gökçe, Çerkez Tahsin, Gavaklu'nun Ahmet, Rabbum Yaşar, Ellibeş Şükrü, Kısacıkoğlu Mithat, Avni Çavuş, Terzi Cengiz, Cıdık Ahmet, Kollayıp koruduğu ayak basışından bildiği, Arap Anşa, Termelinin Yusuf, Deli Veysel, Dolaşukbacak Ali, Paşaların Abdullah, Gepgep Mustafa, Toz beyin Nuri, Ahçı Hamit, Avukat Hasan, Kefeli' nin Kemal, Goginoğaların Cemal, Tenekeci Murat Usta, Kibar Mehmet, Fozzik Yüksel (Çelik), Bican, Hamamcı İsmail, Enver Gündüz, Topal Asım, Fon Emin, İsmail Boran, Haliboğlu'nun Süleyman, Hacıbeyin Ahmet, Kokulu Hafız, Gazi'nin Yaşar Dava Vekili Zihni,Tabak Sabri, Domuzcu Kadir, Fırıncı Mustafa, Kotan Alaettin, Cücür, Sarı Mustafa, Hoca Tahsin hoca , Pırtıl Hasan, Mendellü Salim, Davulcu İdris, Elektrikçi Lütfü, Borazan Ahmet, Sarı Mustafaların Mahmut, Avrupalı Hasan, Şekerci Fikret, Karakin Usta, Tapucu Fahri, Variloğlu Ahmet, Adatepe İbrahim, Uzun Hasan, Muhtar, Radyocu Ali, Recai Güdek, Kalafat Mustafa, Galatasaraylı Altun Mustafa, Çataklı Hüseyin, Ebrüşüm Mustafa, Sırmabıyık Hasan, Hasan Fehmi, Betaz Mustafa, Ayla Ahmet, Terzi Leon Usta, Bakırcı Mıngıç, Ahmet Kalfa, Otuzbiroğlu Hasan, Fatalis Ahmet, Pastacı Okumuş Usta, Guççalu Mahmut, Paşa Avni, Ortaokuldan Şaban Dayı, Muammer Tekin, Remzi Kök, Dingal, Arap Fahri, Akrep Atilla ve daha kimler… Saymakla bitmeyecek kadar çok dostları…

Askere gönderdikleri, okullara gönderip zabit, doktor, öğretmen, avukat ve mühendis olanları, gelin edip yuva kuranları anlatıyor, durmaksızın anlatıyordu. Yeni yetmelerden Goca Gafalu Mustafa ile Aksak Timur ve tüm dostları …
29 Ekim'lerde, 23 Nisan'larda, 19 Mayıs'larda bayram coşkuları yaşadı. Değişimi gördü, ne nutuklarını dinledi siyasilerin, hemşerilerinden ne alkışlar duydu. Mutluluklara eşlik etti, acılar paylaştı, yürek yaralarına şahitlik etti. Hasret ile dopdoluydu.

Anlattıklarından etkilenmiştim Kenan'ın. Bir Nisan sabahı kendimi İzmir'de buldum !... Yürek çarpıntısı ile hemşeri hasreti ile dolandım durdum Konak sokaklarında. Tanıdık bir yüz arıyordum, bulmalıydım hemşerimi, yorulmuştum, ayaklarım pes etmişti... Birden irkildim. Aman Allah'ım!... Ayak bileklerimden kavrayan bildik bir eldi. 
Soğuktu elleri, yorgundu ve bitkindi. Mavili yeşilli gözlerinden eser kalmamıştı, solmuştu, canı çekilmişti adeta, oluruna bırakmıştı her şeyi. Gözlerimin ta içine bakıyordu yorgun gözleriyle… Tutsaktı…
Konak sokaklarında çaresiz ve umutsuzdu, yıldızlarla dosttu geceler boyu. Serin imbat rüzgârlarının okşadığı yüzünde hüzün dudaklarında nihavent bir şarkı:

 

"Kimseye etmem şikâyet ağlarım ben halime 
Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime
Perde-i zulmet çekilmiş korkarım ikbalime 
Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime"

 

Açıklama:

Geçmiş yıllar da Ünye'miz sokaklarından sökülmüş doğal parke taşları İzmir Büyükşehir Belediyesine satıldığını yerel TV’lerdeki tartışma programlarından hep dinlemiştik. Yaklaşık 50 yılı aşan bir süre Ünye sokaklarını süsleyen taşlarımız artık İzmir’de Konak sokaklarındaki yerlerindedirler.


Bu haber toplam 629 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İzmir, Konak’ta, Bir, Ünyeli

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler