HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Eylül 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
10 Haziran 2019 Pazartesi Saat: 08:40

Ninni-Nenni Nani-Ninna-Lulaby

Annelerinin çocuklarına ahenkle, ezgiyle, çoğunlukla da duygu yüklü olarak sade bir dil ile söylediği ninniler anne ile çocuk arasındaki gönül bağını kurmaktır.
Ninni-Nenni Nani-Ninna-Lulaby

Yaşar KARADUMAN

 

Bebekleri yatıştırmak ve uyumalarını sağlamak için yumuşak bir sesle söylenen şarkılara ninni denir.

Bir annenin bebeğini uyutmak için şarkı söyleyerek kucağında ya da beşiğinde sallaması çok eski zamanlardan beri süregelen bir alışkanlıktır.

Ninnilerin dünyadaki kültürlerin hemen hepsinde yeri vardır. Yaratıcısı belli olmayan ve kuşaktan kuşağa geçen ninnilerin müziğini ve sözlerini belirleyen kurallar yoktur.

Anneler kimi türküleri ve konuşmalarıda da ninni makamına uydurarak söylerler.

Bunlar bebek için geleceğe yönelik iyi dileklerdir. Ninnilerin en ilginç yanı doğaçlamaya açık özelliğidir. Ninni çoğu zaman annenin, çocuğu uyutmaya çalıştığı uzun süre boyunca kendi kendine, çocuğuyla ya da bir başkasıyla konuşması ve içini dökmesi biçiminde sürer gider.

Bebeklerin uyuması için söylenen ninnilerin, tüm annelerin ortak şarkısıdır.  İspanyolca ''nana'', Fransızca ''nani'', İtalyanca ''ninna'', Slavca'da ''nina-nana''nın Türkçe'de ''nenni- ninni'' sözleriyle benzerlik gösterir

Yeryüzünde en çok ninni söylenen yerler arasında tıpkı masalları da oluşturmakta mahir olan Hindistan Orta Asya ve ön Asya toprakları önde gelir.
Ninni, bebek için okunduğu ve annenin gönlünün derinliklerinden kopup doğduğu için hep bir dua, iyilik temennisi, yücelik isteği şeklindedir. İçinde acınma ve sızlanmalar bulunmasına rağmen sonuçta hep iyi şeyler olması niyaz edilir. Bebeğin uyuması, hastalığının, geçmesi, büyümesi, yürümesi, ilerde büyük adam olması gibi temenniler ninnilerin ana temasını oluştururlar.
Hayat mücadelesi içinde yorgun düşen; ayrılık ve yoksulluklar ortasında yüreği paramparça olmuş zor şartlar altında çalışan  yorgunlukla eve dönüp epeyce ihmal ettiği yavrusunu bağrına basan Anadolu kadını  bebeğine ninni söylemeye başladığında dudaklarından dökülen her sözün bir değeri bir yüceliği ve anlamı olur. Çünkü nağmeler gönülden doğup gelmekte; açık net ve anlaşılır biçimde ortaya saçılmaktadır.

Ninniler okul öncesi verilen

en büyük eğitimdir.

Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necati Demir, Türk kültüründe yer alan, ninni geleneğinin- aslında içinde bebeği hayata hazırlayan bir eğitim sistemini barındırdığını söyler.

Ninnilerin bebekleri uyutmanın yanında, bebekleri eğlendirmek, onları sevmek, iletişim kurmak için söylendiğini, Türk milletinin bebek ve küçük çocuklarıyla ninniler vasıtasıyla iletişim kurduğunu kaydeden Prof. Dr. Necati Demir, ninnilerin bebek ve çocuğun hayata atılmadan önce ilk eğitim aşaması olduğuna da dikkat çeker.

Türk annelerinin çocuklarına ahenkle, ezgiyle, çoğunlukla da duygu yüklü olarak sade bir dil ile söylediği ninnilerin anne ile çocuk arasındaki gönül bağını kurduğunu belirten Demir, “Ninni metinlerine bakıldığında Türk milletinde eğitime daha beşikte başlandığı görülmektedir.

 

Ninni Nasıl Söylenir?

Çocuk emzirilip kundaklandıktan sonra salıncakta veya beşikte uyutulmaya çalışılırken söylenen ninniler çocukların uyuması ile son bulur. Çeşitli ilahi, mani, türkü veya destanların yardımıyla da meydana gelen ölçülü, ölçüsüz, söz ve tekerlemelerle çocuğu oyalayan ninniler, hece vezniyle ve anlaşılır bir dille söylenir.

Çocuğun uyumasının sağlanması için, sade bir dille ve hece ölçüsüne göre ezgili olarak söylenen ezgili şiirdir ninni.

Söyleyeni belli olmayan bu ürünler dörtlüklerden ve nakarat bölümlerinden oluşur. Özel bir beste ile söylenir. Bu sözler annenin o andaki ruh durumunu yansıtır. Ninniler genellikle mani türünde bir dörtlükten meydana gelen bir çeşit türküdür.

Ninni, Divanü Lügati’t Türk'de "balubalu" diye adlandırılır.

 

Ninni Neden Söylenir?

Bir annenin bebeğini uyutmak için şarkı söyleyerek kucağında ya da beşiğinde sallaması çok eski zamanlardan beri süregelen bir alışkanlıktır. Bebekleri yatıştırmak ve uyumalarını sağlamak için yumuşak bir sesle söylenen ağır ve tekdüze şarkılara ninni denir.

Ninnilerin dünyadaki kültürlerin hemen hepsinde yeri vardır. Yaratıcısı belli olmayan ve kuşaktan kuşağa geçen ninnilerin müziğini ve sözlerini belirleyen kurallar yoktur.. Bunlar bebek için geleceğe yönelik iyi dilekler olabildiği gibi, yakınmalar da olabilir.

Ninnilerin en ilginç yanı doğaçlamaya açık bu özelliğidir. Ninni çoğu zaman annenin, çocuğu uyutmaya çalıştığı uzun süre boyunca kendi kendine, çocuğuyla ya da bir başkasıyla konuşması ve içini dökmesi biçiminde sürer gider.

Genellikle dörtlüklerden oluşan ninnilerin son dizelerinde "e, e, e" gibi sözler yinelenir..

 

Ninnilerde Ana Tema

Ninnilerdeki ana tema çocuktur. Çocuğun sağlıklı doğmasından gelen sevinç, fiziki güzelliği, soy, sop, iyi huy, sünnet, öğrenim, nişan, evlilik gibi geleceğe ait iyi dilekler, yalnızlık, gurbet, hasret temaları ninnilerde işlenen belli başlı konulardır.

 Ninniler, psikolojik anlamda hem anne hem de çocuk için tam bir psikoterapidir. Ninniler, bilgi anlamında olmasa da bebeğe bir duygusal aktarıma neden oluyor. İlerleyen yaşlarında da bu dini motifli ninnilerle büyüyen çocuklarda bir 'öze dönüş' gerçekleşiyor. Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar özellikle kırsal kesimde büyüklerimizin yaygın olarak çocuklarına, torunlarına ninniler söylediğini biliyoruz.

Ne yazık ki; modern hayatla içli dışlı olan yeni neslin, ninni kültüründen çok da haberli olduğunu söyleyemeyiz. Kırsalda halen torunlarına ninniler söyleyen dede ve nineler var ancak şehir hayatında ninni kültürünün gittikçe zayıfladığını hatta kaybolduğunu söylemek durumundayız.

Bu haber toplam 280 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ninni-Nenni, Nani-Ninna-Lulaby

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler