HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Ekim 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
11 Haziran 2019 Salı Saat: 08:46

Ünye Haznedar Süleymanpaşa Sarayı nasıl yandı?

Süleyman Paşa kimdi, Ünye’ye nereden geldiler, Çarşamba’da oturmayı tercih eden Paşa neden Ünye’ye bu sarayı yaptırdı?
Ünye Haznedar  Süleymanpaşa Sarayı nasıl yandı?

Yaşar KARADUMAN

 

Süleyman Paşa kimdi, Ünye’ye nereden geldiler,  Çarşamba’da oturmayı tercih eden Paşa neden Ünye’ye bu sarayı yaptırdı?

Saray 1855 yılı bir Ekim ayında rüzgârlı bir gecede mutfakta çıkan bir yangın nedeniyle çınar ağacı tarafındaki yarısı yandı

 

Değerli okuyucular geçen sayılarda Feneraltı kayalıkları ve saray duvarları hakkında yazdığımız yazılarda Feneraltı kayalıklarının Süleyman Paşa Sarayı, duvarları ve hamamı için alınan taşlar nedeniyle bugünkü haline geldiğini yazmıştık. Bu sayıda sarayın nasıl yandığına bakacağız.

Süleyman Paşa kimdi, Ünye’ye nereden geldiler, çiftlikleri,  cami medrese imaret, kütüphane, çeşme gibi eserleri olan ama ağırlıklı olarak Çarşamba’da oturmayı tercih eden Paşa neden Ünye’ye bu sarayı yaptırdı?

 

Sarayı Ermeni ustalar yaptı

Sarayın yapımında taş işçiliğinde usta olan Ermenilerden yararlanılmıştır.  Ünye ve civarındaki köylerden getirtilen Ermeni taş işçileri saray duvarlarını, bir önceki Bizans sarayının eski duvarları önüne örmüşlerdir. (Burada Süleyman Paşa Sarayından tahminen yedi yüz yıl kadar önce bir saray daha vardı. Bu ilk sarayı da ondan önce yapılmış başka bir saray üzerine oturtulmuştu. Daha sonra Bizans İmparatoru olacak olan Adrenikos Komenos bu ilk sarayı tamir ettirdi. İleride tamir ettirdiği bu sarayda gözaltında tutulacaktı. Süleyman Paşa Sarayı buraya yapılan üçüncü saraydı ve buraya yapılması tesadüf değildi. Aynı anda bugün yolun kenarında duran hamamın da yapımına başlanmıştır. Hamam önceleri, saraya gelen misafirler ve hizmetliler için yapılmıştı. Saray mensupları için ayrıca sarayın içinde iki hamam daha vardı.

Geçen sayılarda yazdığımız gibi, fenerin altındaki derin ve geniş boşluk, önce buraya yapılmış Bizans sarayı için alınan taşlar nedeniyle oyulmuş ve bundan yedi yüzyıl sonra Süleyman Paşa Sarayı taşları da tekrar buradan alınmıştı. Binli yıllarda yapılan ilk saray ise, yine ondan 700 yıl kadar önce yapılmış başka bir saray kalıntılarının üzerine oturtulmuştur. Yani burada üç saray üst üste inşa edilmiştir.

Süleyman Pasa sarayda fazla oturamadı

Sarayın yapımına 1808 yılında başlandı ve tam yedi sene de bitti.  Bu saraya Ünye Sancak Beyliği Sarayı da denildi. Süleyman paşa yaptırdığı bu sarayda fazla oturamadı.. Saray bittikten üç yıl sonra 1818 yılında hayata gözlerini yumdu.

Trabzon’dan Alanya’ya tayin edilip yola çıkıp Çarşamba’ya uğradığı sırada vefat etti. Mezarı Çarşamba’da Rıdvan Bey camisinin bahçesindedir.

Saray onun ölümünden sonra otuz yıl daha Ünye’yi süslemeye devam etti.

Sarayı en son gören 1848 yılında Ünye’den geçen Fransız gezgin ve ressam Jules Laurens oldu. Saray tahminen 1850 veya 1852 yıllarında bir gece ansızın yandı

Saray’ın ünü tüm İmparatorluğa yayılmış ve İstanbul’daki Sultan’ın kulağına kadar gitmişti. Tüm ışıkları yakıldığı zaman, denizden  geçen yelkenliler tarafından hayranlıkla seyredilmiş, Ünye’de öyle saray yapılmış ki adeta bir peri sarayı gibi denizin ortasında yüzüyor  denilerek anlatılmıştı.

120 odalı muhteşem saray tüm ışıkları yakıldığı zaman çok uzaklardan geçen yelkenli gemiler tarafından hayranlıkla izlenir, yüzen bir saray gibi görünürdü.

 

Sarayın Resmini Kim Çizdi?

Sarayın elimizdeki resimlerini, Karadeniz’de bir seyahate çıkan ve sarayda misafir edilen Fransız Ressam Jules Laurens çizmiş, bize ve dünya sanat tarihine ölümsüz bir eser bırakmıştır.

 

Elimizdeki tüm bilgiler Fransız ressamın çizimlerine ve anlattıklarına dayanmaktadır.  Jules Laurens saraya hayran kalmış, altın yaldızlı süslemeler, kumaşlar, havuzun mermeri ve duvarlardaki tablolardan büyülenmiştir. Ünye kalesini de çizen ressamın Anadolu seyahati sırasındaki anıları, 1998 yılında Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, İstanbul Fransız  Kültür Merkezi ve Paris Güzel Sanatlar Akademisi işbirliği ile hazırlanan” Jules Laurens’in Türkiye yolculuğu  (Le voyage de Jules Laurens en Turquie) sergisi dolaysısı ile Yapı Kredi Bankası tarafından bir katalog halinde yayınlanmıştır…

 

Saray yanıyor            

                  

Saray 1855 yılı bir Ekim ayında rüzgârlı bir gecede mutfakta çıkan bir yangın nedeniyle çınar ağacı tarafındaki yarısı yanmıştır.  Yangın karşı tarafta bulunan ahırlara ve depolara sıçramış oldukça çok sayıda at, öküz, inek koyun, yanarak can vermiştir. Tüm erzak da dâhil her şey çok kısa zamanda yanıp kül olmuştur. Alt katlarda bulunan yaşlı hizmetkârlardan, hastalardan ve çocuklardan olmak üzere yedi kişinin dumandan boğulduğu rivayet edilmektedir.

Sarayın üst katlarının ahşap olması, odaların tavanlarındaki, duvarlardaki ve ağaç kısımlarının bezemesi için boya kullanılması yangını hızlandırmıştır.

Yangın nedeniyle gökyüzü kıpkırmızı olmuş bu kırmızılık denizden geçmekte olan yelkenliler tarafından hayret ve şaşkınlıkla izlenmiştir.

Sarayla beraber sağında ve solundaki paşaya yakın ve komşu olabilmek için yapılmış erkân ve eşraf konakları da tutuşmuş onlar da kurtarılamamıştır.

Rüzgârın etkisi ile çok uzaklara savrulan yanan tahta parçaları ve kıvılcımlar Ünye içinde ve yakın köylerde başka yangınlara da sebep olmuş, harmanda toplanan ürünler, mısırlar ve buğdaylar ot yığınları ve bazı ahşap evler tutuşarak yanmış o gece ve ertesi gün Ünye ve civarında tam anlamıyla bir felaket yaşanmış hayvan ve insan zayiatları olmuştur.

Sarayda yangın esnasında Süleyman Paşa’nın hanımı kendisinden sonra Trabzon valisi olan oğlu Osman Paşa’nın annesi Erbaa’dan İçerlioğlu kızı Safiye Hanım oturuyordu,  yaşlı ve hasta idi,  Safiye Hanımın kurtarılamadığı ve dumandan boğularak öldüğü anlatılmaktadır. Etraftaki su kuyularından, sarayın sarnıcından ve denizden alınan su alevlere karşı koyamamış, o gecenin fırtınalı olması yangının çevre konaklara ve ahırlara sıçramasına neden olmuştur.

Saraydan günümüze çeşmesi, hamamı ve havuzu kalmıştır. Buraya uzun yıllar bina yapılmamıştır.  Paşabahçe olarak şehrin ortasında yemyeşil kalmıştır.  Burada atmışlı yılarda bir de yazlık sinema yapılmıştı. “Paşabahçe Melek Yazlık Sineması”.                

Daha sonra burası da apartmanların istilasına uğradı, beton bloklar paşanın bahçesini yuttu.

Sarayın, yangından kurtulan hamamı, uzun yıllar “Saray Hamamı” adı altında hizmet verdikten sonra yetmişli yıllarda faaliyetini durdurdu, geçtiğimiz yıl  aslına uygun olarak restore edildi, yine hamam olarak kullanılacağı günü bekliyor.

-----------------------------------------------------------

Bu haber toplam 653 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, Haznedar, Süleymanpaşa, Sarayı, nasıl, yandı?

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler