HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Ekim 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
25 Haziran 2019 Salı Saat: 08:56

Ünyelilerin Kökeni Çepniler

Oğuz Han daha hayatta iken oğullarını Bozoklar ve Üçoklar diye ikiye ayırdı. Vefatından sonra yerine en büyük oğlu Kün-Han (Günhan) geçti.
Ünyelilerin Kökeni  Çepniler

Yaşar KARADUMAN

Oğuz Han daha hayatta iken oğullarını Bozoklar ve Üçoklar diye ikiye ayırdı. Vefatından sonra yerine en büyük oğlu Kün-Han  (Günhan) geçti. Bir kargaşaya meydan verilmemesi için bu yirmi dört oğula birer lâkap, birer işaret ve birer damga verildi.

 Oğuz Han'ın altı oğlu vardı. Gün Han, Ay Han, Yıldız Han, Gök Han, Dağ Han, Deniz Han Her oğlunun da dört oğlu vardı etti yirmi dört.

Oğuz Han’ın torunlarından yirmi dört Oğuz boyu meydana gelmiştir.

Bu boyların her birinin ayrı adı işareti ve unvanı vardı.

GÜN-HAN:  Oğuzun en büyük oğludur. Günhan’ın dört oğlu vardı: Kayı, Bayat, Alaevli, Karaevli.

AY- HAN:  Oğuzun ikinci oğludur ve onunda; Yazır, Düğer, Dodurga, Yaparlı, adında dört oğlu oldu.

YILDIZ- HAN:  Oğuzun üçüncü oğludur, onun da oğullarının adı; Avşar, Kızık, Beğdili, Karkın’dır.

GÖK- HAN:  Oğuzun dördüncü oğlu olup oğulları Bayındır, Beçene, Çavuldur ve Çepni’dir.

DAĞ- HAN: Beşinci oğul, çocukları; Salur, Eymür, Alayuntlu, Üregir.

DENİZ- HAN: Altıncı ve son oğul olup çocukları Iğdir, Büğdüz, Yıva, Kınık tır.

 

Ünye’de ve Karadeniz’de yaşayan Türkler Gök-Han’ın çocuklarından ÇEPNİ’nin soyundan türemişlerdir. O boya Çepni boyu veya Çepni Türkleri derler. Çepniler daha çok Karadeniz Bölgesi’ni kendilerine seçmişlerdir. En yoğun bir şekilde Trabzon Şalpazarı ilçesinde yerleşmişlerdir.

Ünye’de de önemli Çepni boyları gelerek buraları yurt edinmişler ve kurdukları köylere oymaklarının adını vermişlerdir. Bu köy isimleri halen günümüzde de yaşamaktadır. Bunları aşağıda vereceğiz.

Oğuz Han daha hayatta iken oğullarını Bozoklar ve Üçoklar diye ikiye ayırdı. Vefatından sonra yerine en büyük oğlu Kün-Han  (Günhan) geçti. Bir kargaşaya meydan verilmemesi için bu yirmi dört oğula birer lâkap, birer işaret ve birer damga verildi. ÇEPNİ’nin simgesi SUNKUR’dur (Sungur  kuşu) doğan ve atmacayı ifade eder.. 

Oğuzlar’ın Müslümanlığı kabul etmelerinden sonra bu oymaklara genel olarak Türkmen denilmeye başlanır.

Osmanlı İmparatorluğu bunlardan en büyük oğul GÜNHAN’ın oğlu “KAYI”nın soyundan olan “Kayı” boyundan, Selçuklular ise Kınık boyundandırlar.

Dördücü oğul olan GÖKHAN’ın oğullarından “ÇEPNİ”nin soyu ise, Çepniler adıyla Karadeniz Bölgesi’ne gelmişler ve 1100 yıllarında Ünye ve çevresini fethederek buraları kendilerine yurt edinmişlerdir. Çepniler buranın Türkleşmesinde önemli rol oynamışlardır.

Ünye ve çevresindeki köylerde yaşayanlar Oğuz Han’ın torunu Çepni’nin soyundan gelmektedirler.  .

Ünye’ye ilk gelen oğuz boyları önce sahile yakın yerleri yurt tutmuşlar fakat buraların denizden gelen saldırıya açık olduğunu görünce birkaç kilometre yukarılara taşınmışlar ve buralara  kendi adlarını vermiştir.

Bu isimler bugün dahi yaşamaktadır. Bunlardan en meşhurları halen Ünye’nin en büyük köylerinden biri olan “Saylan”dır. Diğer isim, boy ve köy adlarına gelince: Balağuz, Alaman,  Bayramca,  Cinis, Cimbis, Corgi, Milan,Gökbey, Göbeğ, Hüsamlı, İncürlü, Kelengerlü,  Ketsen, Kurna, Caferlü, Küplü, Mahyalu, Nazır Nazurlu, Saraç, Saraçlu, Şuruş,  Şahna, Şıhna, Lahna, Bozulus, Sülübeg, Turmuşlu, Yazman, Yazmanlu, Yomalu, Karaöy, Karlı, Kargı, Nadur, Nadırlı, Göbü gibi bugün dahi yaşayan köy ve yöre isimleri  buralara yerleşen oymak ve aşiretlerin  isimleridir.

Ünyelilerin atası olan Çepniler  200.000 çadırla Sinop-Rize arasına yerleşmişlerdir. Tarihi kayıtlarda Çepniler, Ünye Oinoe (Halibia) yöresini 1100 yıllarında fethetmişlerdir.  Başlarındakiler de bugün Ünye’deki Bayramca Mahallesi’ne adını veren Bayram Bey ailesidir. Bayram Bey Ünye’ye 6000 çadırla gelmiştir.

Çepniler; Sinop, Samsun, Ünye, Ordu, Giresun bölgelerinde yoğun olarak yaşamaktadırlar. Orta Asya’dan getirdikleri Türkmen ve Oğuz özelliklerini kaybetmişler, bulundukları coğrafyaya uyum sağlayıp asimile olmuşlardır. 

Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde bugün hala bir miktar yemek kültürü, kıyafetleri canlı tutulmaya çalışılmaktadır. İslamiyet ten önceki dinleri Şamanizm’den getirdikleri birçok inanç özelliği halen yaşatmaktadır.

 

Çepni Ne Demek

Yardımcı Doç Dr. Erdoğan Altıparmak, Çepni sözü Anadolu’nun bazı yerlerinde “Alevi” anlamında kullanılır. Bazı yerlerde “Türkmen = Çepni = Alevi” kelimelerinin anlamları birbiriyle aynıdır. Doğu Karadeniz Çepnileri  Sünnîdirler.

Çepni isminin yer aldığı ilk yazılı metin, ilk Türk bilgini olan.

Çepni Boyu, Oğuz Boyları’nın 21. sırasında gösterilmiştir. Anadolu’da Çepniler’e ait 50′ye yakın şehir adı tespit edilmiştir.

Günümüze ulaşan kaynaklarda yer alan bilgilerde, Çepniler’in, Osmanlı Hânedânı’nın mensup olduğu ve en önemli, en şerefli, en büyük Oğuz Boyu kabul edilen Kayılar’a yakın önemde bir boydur.

Çepniler; 1071′de Anadolu’nun, 1277 yılından itibaren de Sinop’tan Trabzon’a kadar olan Karadeniz Bölgesi’nin fethedilmesinde çok aktif görevler üstlendiler. Daha sonra da Samsun’dan Giresun’a kadar olan bölgeyi ele geçirdiler.

 

Trabzon’un fethinde Fatih’in Ordusu’na yardımcı oldular. Çepniler, ‘nerede düşman görürse hemen savaşa tutuşan insanlar’ olarak bilinirler. Onlar, bu özellikleri sebebiyle 1690 yılında, Avusturya Seferi’ne çağrıldılar. Savaşa katılarak başarının sağlanmasında etkili oldular.

Çepniler, ilk Müslüman Türk’lerdendirler. Bazı güvenilir kaynaklarda, Alevîler’in bir kolu olarak tanımlanmaktadırlar.

 

Karadeniz Çepnileri :

Rum Pontus İmparatorluğu yönetimindeki Trabzon, Osmanlılar tarafından fethedilmeden önce şehre gelip yerleşen ve fetih ordusunda bulunup Trabzon’da kalan Çepniler’den oluşmaktadır.

Karadeniz Çepnileri , Giresun’dan Rize’ye kadar geniş bir alana yayılmışlardır. Yoğunlukla Şebinkarahisar ve Alucra ilçelerinde ve köylerinde otururlar. Bu bölgelerdeki topraklar, günümüz Çepnileri’nin ataları tarafından kan ve can vererek alınmıştır. ‘Çepni’ denildiğinde, Karadeniz Çepnileri akla gelir. Çepni kelimesine, ‘yiğit – gözü pek ve cesur’ anlamı kazandıran Çepni’ler bunlardır. Çepniler Türkçe’den başka bir dille konuşmazlar. Kaynak: Yard. Doç. Dr. Erdoğan Altınkaynak, 

Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünyelilerin, Kökeni, Çepniler

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler