HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Şubat 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
2 Ağustos 2019 Cuma Saat: 08:54

“Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu”

Ünye’nin kendine özgün bir şivesi vardır. Bu şivede bundan yirmi yıl önce Ünye’de bir tiyatro oyunu yazılmış ve Başarılı tiyatro sanatçılarından Ferhan Şensoy tarafından oynanmıştır.
“Aşkımızın Gemisi  Fındık Kabuğu”

YAŞAR KARADUMAN

 

Ünye’nin kendine özgün bir şivesi vardır. Bu şivede bundan yirmi yıl önce Ünye’de bir tiyatro oyunu yazılmış ve Başarılı tiyatro sanatçılarından Ferhan Şensoy tarafından oynanmıştır.

Aşağıdaki satırlarda bu oyunun ve şivenin hikâyesini bulacaksınız.

  

Yerel şiveler Türk diline bir ahenk bir zenginlik ve renk katarlar. Türk dili Anadolu’nun farklı bölgelerinde farklı baskı vurgu ve ses nüansları ile konuşulur.

Ünye’nin de kendine özgü bir şivesi vardır, kelimeler bu şivede konuşurken değişir, kök değişikliğe uğramaz.

Bu, yalnız konuşma dilindedir, yazmada İstanbul şivesine dönülür.

Ünye ağzı bugün Ünye’de halen yaygın olarak konuşulmaktadır. Ve insanlar bu ağızla kendilerini daha rahat ifade ettiklerini söylemektedirler.

Ünye dilinde Tiyatro Oyunu

Ünye dilini yazıda kullanan pek fazla kişi ve eser  yoktur. Bu işin Ünye’de öncüsü Cihan Öksüzdür. Peşinden Bilgin Hasdemir gelir

Cihan Öksüz ise bundan otuz yıl önce Ünye dilinde  bir tiyatro oyunu yazmıştır.

Oyun daha sonra 1991 yılında Ferhan Şensoy tarafından Ortaoyuncular Tiyatrosunda sahneye konulmuş ve üç yıl “Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu” adı altında oynanmıştır.

Ben bu oyunun Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular Tiyatrosundaki gala gecesine gitmiştim.

Oyun,  kız isteme sırasında kız tarafının erkek tarafına verdiği ve tedarik edilmesini istediği bir listenin etrafında kurulmuştu.

Dev bir oyuncu kadrosu vardı. Münir Özkul, Erol Günaydın, Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Demet Akbağ, Derya Baykal.

Cihan Öksüz’ün daha sonra bana verdiği bilgiye göre bu oyun Münir Özkul’un son oyunu olmuştur. Bu oyundan sonra televizyon dizileri hariç sahneye çıkmamıştır.

 

Ferhan Şensoy’un Ünye ile ilgisi nedir?

Ferhan Şensoy’un annesi Ünyelidir, Çarşamba’ya gelin gitmiştir. Babası Çarşamba eski belediye başkanı Naci Şensoy’dur. Ferhan, yazları ve okul tatillerini Ünye’de anneannesinin askerlik şubesinin yanında halen duran evlerinde geçirmiştir. Ünye’yi ve Ünye şivesini iyi bilir, onunla birlikte Şirin Ünye gazetesinde birlikte yazmış ve çalışmıştık. Yazdığı  “Kalemim Sapını Gülle Donattım” adlı romanında Ünye’de  geçirdiği bu çocukluk günlerinden  bahseder.

 

Yıllar sonra Ferhan Şensoy’a sordum:

-Bu güne kadar İstanbul’da tamamı yerel şivede oynanmış bir oyun yok, bu oyundan sonra da olmadı. Aynı zamanda Ünye şivesi hiç bilinmeyen bir şiveydi ne düşündün?

—Benim de başlarken çekincelerim vardı. Ama öyle bir kadromuz vardı ki,  tutmaması imkânsızdı, başkası olsaydı bu oyunu üç gün oynayamazdı biz üç sene başarı ile oynadık.

—Sanatçılar yerel dile adapte olmada sıkıntı çektiler mi?

— Sen ne diyorsun, öldük öldük dirildik, metni okunması gereken biçimde yazdığım halde Ünyeceyi okumak ve konuşmakta herkes zorlanıyordu, kimininki Ege’ye, kimininki Güneydoğu ağzına kaçıyordu. Münir Usta (Münir Özkul) bir gün “Hiç böyle bir şive duymadım.” dedi, ben de “Ünye’den başka bir yerde konuşulmaz zaten.” dedim.

— En iyi kim konuştu?

—En iyi Erol Günaydın konuştu.  Bir de Demek Akbağ. Sanırsın Demet Akbağ doğma büyüme Ünyeli. Hem konuşması hem vücut dili hem oyunuyla… Rasim zorlandı biraz, “K” ları ve “G” leri yapamıyordu. Bican ise çok başarılı idi. Rasim, Bican’ın her gece gizlice Ünye’ye gidip sabahleyin geldiğini iddia ediyordu.

 

 

Ünye dilinin ilk yazarını 

Cihan Öksüz’ü yirmi yıl sonra bulduk ve konuştuk.

Neden durup dururken tiyatro gibi zor bir konuyu hiç bilinmeyen Ünye şivesi ile yazdığını merak edip sordum.

“Ben çocukluğumdan beri hep bilmeden bir şeyler yazardım,  hepsi ya tiyatro ya da dizi senaryosu seklinde idi, yazdıklarımın da ne tarz olduğunu ben de çok bilmiyordum sonradan öğrendim.

Yirmi yıl önce, bizim daha aklımızın köşesinden bile geçmezken bu konuda bir  eser vermiş, hem de en zor dalda tiyatro oyunu yazmıştı Cihan Öksüz.

En acıklı olanı da oyunun, hikâyesinin geçtiği topraklarda yani Ünye'de yazılışından 20 yıl sonra Ordu Sanat Tiyatrosu tarafından oynanmasıdır.

Yine acıklı olanı ise oyuna yazarının davet edilmemiş olmasıdır.   

 

Cihan Öksüz’ün oyunu Ferhan Şensoy’a nasıl ulaştı?

Cihan Öksüz yazdığı şeyleri o günlerde ne yapacağını pek bilemiyordu, ama bir yerlere ulaşmak ve yazdıklarını göstermek istiyordu. Ve bir gün kendisini Ünye’de Ferhan Şensoy’un karşısında buldu. Nasıl mı?

Ferhan Şensoy 1988 yılında Ortaoyuncular ile Karadeniz turnesine çıkmıştı.

Kendisi bunu şöyle anlatır:

“1988 Haziranı, Ortaoyuncuların ilk Karadeniz turnesindeyiz.  Samsun, Çarşamba, sonraki gün Ünye. Ünye’de bir turnede miyim, çocukluğumda bir geziye mi çıkmışım bilmiyorum.  Yıllar, mekânlar insanlar birbirine karışıyor. Rukiye hanımın  torunu büyümüş de  tiyatrocu olmuş da turneye geliyor, anneannesinin mısır unu satıcıları ile kavga ettiği pazar yerinin karşısındaki sinemaya.

 “Ertesi günü Osman Bayraktarın bürosundayız, birazdan Ordu’ya gideceğiz, Osman söz vermiş benimle tanışmak isteyen biri varmış senaryolar yazıyormuş. Çıkıp geliyor Cihan, senaryo menaryo yok, hepsi kafasının içinde. Bunları yazıp bana göndermesini söylüyorum. Aylar sonra kocaman bir zarf geliyor tiyatroya. Cihan Öksüz kafasındaki senaryoları kâğıda dökmüş.  Skeçlerden biri ilgimi çekiyor adı “LİSTE”.  Adını Cihan’la “Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu” olarak değiştiriyoruz ve oynamaya karar veriyoruz.

 

Ferhan Şensoy’un kaleminden prova sırasında yazılan Prova günlüğü:

Provalara 14 Aralık 1990 Cuma günü ses tiyatrosunda başlanıyor.

9 Şubat 1991 Cumartesi günü ilk oyun oynanıyor.

14 Aralık: İlk okuma provası. Kalabalığız 18 kişi. Herkesin elinde metin dosyası, ilk okuma provası başladı. Herkes Ünyeceyi okumakta zorlanıyor. Birinci sayfa biterken özürle Demet daldı içeri. Yeniden başa dönüldü.

29 Ocak Salı: Cihan Öksüz geliyor Ünye’den. Ferhan Şensoy oyuncuları tanıştırıyor. Cihan Ünye’de kadınların başına sardıkları  yemeni (Cember)  bir çuval  fındık erkekler için sekiz köşeli kasket getirtmiş. Cihanın getirdiği Ünye’ce kaset dinleniyor. Özellikle kızlar teybin içine girmişler. Erkekler fazla ilgi göstermiyorlar onlar kasketleri takarak Ünyeli olduklarından eminler. Kızlar fotoğraflardan baş bağlama biçimlerini inceliyorlar

Biraz sonra kasketli, çemberli prova başlıyor, Cihan şaşkın, daha önce hiç tiyatro provası görmemiş.

 

Gala

Aynı akşam  saat 20.30

Ünye’den birçok misafir var oldukça kalabalık, arkadaşlar, akrabalar dostlar gelmişler. Sanki Ünye’de bir düğündeler, Şık şık hanımlar, şık şık beyler. Bir sürü tanıdık . Cihan Öksüz Ünye’den eşiyle gelmiş İstanbul’daki akrabaları ile sahnenin solundaki locada heyecanla oyunun başlamasını bekliyor.

Oyunun sonunda Ferhan Şensoy,  Cihan Öksüz’ü sahneye çağırarak ve seyirciye oyunun yazarı olarak takdim eder.

Büyük bir alkış alır.

Yaşar Karaduman (Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu)

Bu haber toplam 365 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Aşkımızın, Gemisi, Fındık, Kabuğu”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler