HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Şubat 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
6 Ağustos 2019 Salı Saat: 09:04

SON DUA

Ünye’deki Ermeni ve Rum mezarları neredeydi? Son akşam son Dualarını yapıp gittiler Mezarlar Ünye’de Kaldı
SON DUA

Yaşar KARADUMAN

 

Bir soru devamlı sorulur Ünye’de:

“Ünye’deki Rum ve Ermeni Mezarlıkları neredeydi, yoksa mezarlar ve mezarlıklarda mı tehcir edildi ve mübadil oldu mezarlarını da mı berber götürdüler”

Hayır. Rum ve Ermeniler, tehcirde ve mübadelede ölülerini bırakıp gittiler, mezarlıkları Ünye’de kaldı.

Ermeni tehciri, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı’nın bir güvenlik önlemi olarak Ermenileri kritik sınırlardan alıp daha güvenli yerlere nakletmesidir. Bu nakil sırasında bugün bile başımızı ağrıtan hoş olmayan olaylar meydana gelmiştir. Tehcirde komşuları ile huzur içinde yaşayan Ermeni vatandaşlarımız yaşadıkları yerlerden alınarak Akkuş üzerinden Niksar’a ve Sivas’a kadar nakledilmişlerdir. Birinci Dünya savası sonrası ise Ünye’yi tamamen terk etmişlerdir.

Ancak yolculuğa dayanamayacak kadar küçük olan bebekler, Ünye’de bazı eşraf ailelerine sonradan alınmak üzere emanet bırakılmışlardır. Oysa bu bebeklerin aileleri bir daha geri dönememişlerdir.

Çocuklar bu ailelerin yanında tamamen Müslüman ve Türk kültürü ile yetiştirilmişler Müslüman olmuşlardır.

Bunlara daha sonra Ünye’de dönme veya dönmeler denilmiş, yıllar içinde unutulmuşlardır.

Mezarlıkları, olduğu gibi ziyaretçisiz ve bakımsız uzun yıllar şehrin ortasında durmuştur. Daha sonraları buralar bakımsızlıktan mezarlık kisvesinden uzaklaşmış, taşlar kırılmış, alınmış, mezarlar düzleşmiş yerleşim yerleri buraları istila etmiştir.

Ünye’deki geçmişte var olmuş Ermeni Mezarlığı Kaledere Mahallesi’nde idi. Şimdi bir okulun bahçesididir, okul buradaki mezarlık üzerine yapılmıştır. Tam yerini yazamayacağım, çünkü defineciler, şimdi evlerin arasında ve bahçelerinde kalmış bu yerleri yıkıp talan ediyorlar. Bir Ermeni Mezarlığı da Çakırtepe'de idi, buradaki mezarlar da sahipleri tarafından alındı. 

 

Rumlara gelince

Onlar da Mübadelede ölülerini ve

mezarlarını götürmediler

Mübadele, 1925 yılında Yunanistan ile Türkiye arasında yapılan insan değişimidir. Kurtuluş Savaşından sonra varılan bir anlaşma üzerine Yunanistan'daki Türkler Türkiye'ye gelmişlerdir. Türkiye'deki Rumlar da Yunanistan'a gönderilmişlerdir. Bu insan değişimi Ünye'de de yaşanmış ve bir felakete neden olmuştur. Bütün sanatları ellerinde bulunduran Rumlar Ünye'yi terk edince Ünye tamamen çökmüş beş yıl yeni sanatkârlar bulunup getirilene kadar, yenileri yetişene kadar kriz yaşanmıştır. Borçka’dan çömlekçi ustası, Sivas’tan demirci ve sobacı terzi ve fırıncı getirilmiştir. Gelen mübadiller ise Yunanistan ovalarından çiftçi Türklerdi, hiçbir şeyden haberleri yoktu.

Ünye’deki ticareti ve el sanatlarını elinde bulunduran Rumlar yanlarında yerli halktan Türk çalıştırarak sanatlarını öğretmezlerdi, öğretmemişlerdi. Bu nedenle Ünye’de her şeyin yerli yerine oturması uzun yıllar almıştır. Ünye’de yaşayan Rum ahali kısa zamanda taşınmaz mallarını satarak, satamayan bırakarak, Ünye’den gemilerle Yunanistan’a nakledilmişler aynı gemiler oradan aldıkları Türkleri Samsun Ünye ve Ordu’ya getirmişlerdir.

 

Gelince mezarlıklara…

"Bu insanlar, ölülerini de götürmediklerine göre, mezarlıkları nerededir?

Rum Mezarlığı ise eski ortaokulun, bugünkü Merkez Meçhulasker İlköğretim okulunun yerinde bulunan kilisenin bahçesinde ve duvarlarında idi.

Mezarlardaki kemikler ve mezar taşları çoğu parçalanmış olarak yeni yapılan binaların temelleri altında kalmıştır. Bunun dışında bir not olarak eklemek istiyorum. Ünye’de bir Yahudi Mezarlığı hiç var olmamıştır. Geçmişte Ünye’de çok fazla Yahudi yaşamamıştır. Tek yaşayan Yahudi aile ise 1919 yılında“Yahudi Düzlüğü” denilen yere sadece isimlerini bırakarak Ünye’yi terk etmişlerdir.

Bu mezarlar yıllar sonra Meçhulasker İlköğretim Okulu yapılırken gün yüzüne çıkmış ve bizim yaptığımız araştırmanın doğruluğunu ortaya koymuştur.

Aslında biz buranın mezarlık olduğunu çok önceden çocukluğumuzda bilirdik. Ben Kilise yıkılırken Ortaokula başladım. Okulun basket sahasını o zamanki beden öğretmenimiz Ali Rıza Eren bu mezarlık üstüne yaptırmıştı.

Bu mezarlıklar yeni Meçhulasker Ortaokulu yapılırken  gün yüzüne çıkmıştır. Toprak kaldırma çalışmaları sırasında çok sayıda mezar, mezar taşları, kafatasları ve kemiklerle birlikte kaldırılmıştır.

Böylece Ünye’de Rumların bir tek mezarlığı kalmıştır, o da bir evin bahçesindedir. Yerini definecilerin talanına uğramaması için yazmıyoruz.

Bu haber toplam 454 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : SON, DUA

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler