HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Şubat 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
17 Ağustos 2019 Cumartesi Saat: 08:54

Tavsiye Üzerine Alınan İlaçlar

Ecz. Med. Dr.Turgay GÜVEN
Tavsiye Üzerine Alınan İlaçlar

Eski Sümerlerde, pazar yerlerinde, şenliklerde, özellikle yaşlılar dertlerinden, hastalıklarından söz ederler, birbirlerine çareler tavsiye ederlerdi. Tıp-Ecza tarihinde buna “Ampirik Tıp Dönemi” denir. Deneme –yanılma- öğrenme sistemine dayanır. Elbette ki çağlar boyunca tıp bu şekilde gelişti. İnceleme-araştırma-ispatlama yöntemlerine dayalı modern tıp kurulduktan sonra gelişmiş toplumlar bunları terk ettiler.

 

               Hiç unutmam, yıllar önce beni “ Doktora sormadan tavsiye üzerine kullandığı yanlış ilaç adamı zehirledi” diyerek beni köye hastaya müdahaleye götürmüşlerdi. Neyse korktuğumuz gibi çıkmadı.

               Hasta tedavisi gibi en hassas konulardan birisinde insanların davranışları çok ilgi çekici. İnsanımız bunu yerli yersiz, bilinçli bilinçsiz, iyi niyetle veya başka bir sebeple hiçbir şeyi umursamadan yapabiliyor.

               Adam bir yandan portakalın kabuğunu soyuyor.  “ Doktor bey de çok iyi bilir ya portakalın asıl vitamini kabuğunda imiş.”  “Hey Allah’ım, sen aklıma mukayyet ol.”  Bal-şerbet vitamin -mineral besin dolu nektarını bıraktırıp millete kuru kabuğu yedirecek. “Kendin ye”

               Çok kızdığım zamanlarda “ Ben sizin işlerinize ahkam kesiyor muyum?” derdim.

               Vatandaş konu komşuya hastalık anlatıp ilaç öğreniyor, sonra doktora ilaç yazdırmaya geliyor. Doktor adamın dediğini değil, başkasını yazıyor. Vatandaş memnun kalmıyor. Dolanıp duruyor duyduğunu yazdırana kadar, ya da yiğitlik yapıp parayla alıyor. Orda burada dert anlatıp duruyor, “Doktor ilacımı yazmadı” diyerek. Muayenesiz kullanmak istediği  ilaç diyelim ki “En azından alerji yaptı, ne olacak?, “Çoğundan ise Allah korusun”.

               Eski Sümerlerde, Asurlarda, Mısırda, Yunanlılarda pazar yerlerinde, tapınaklarda, şenliklerde, toplum birlikteliklerinde her tür konu arasında özellikle yaşlılar dertlerinden, rahatsızlıklarından, ağrılarından, hastalıklarından söz ederler, aynı zamanda birbirlerine çareler, iyi gelecek usuller tavsiye ederlerdi. Tıp-Ecza tarihinde buna Ampirik Tıp Dönemi denir. Deneme –yanılma- öğrenme sistemine dayanır. Elbette ki çağlar boyunca tıp bu şekilde gelişti. İnceleme-araştırma-ispatlama yöntemlerine dayalı Modern Tıp kurulduktan sonra gelişmiş toplumlar bunları terk ettiler.

               Lakin devir eski devir değil. Sorumlulukları olan bir konu.

Bir eğitime veya geçerli bir araştırmaya dayalı yetkiniz ve bilginiz olmadan üzerinize vazife olmayan özellikle sağlık gibi önemli-hassas bir konuda kimseye sebep olamazsınız. Doktor muayenesinde belirli yöntemlerle bilinçli olarak derinlemesine inceleme yapılıp, bir şeylerin atlanmamasına dikkat edilir. Vatandaş olarak anlamadan, bilmeden kimseye ilaç tavsiye edilmemesi lazım, örneğin genç kadın hamile olur, bilemezsiniz, anne karnında bebeğe sakınca yaratır, sonra ömür boyu felaket ve vicdan azabı.  Yine de bazı bazı, bir şekilde sağlık konularıyla ilgili insanlar bildikleri  bilgileri, yöntemleri, ilaçları dostlarıyla yakınlarıyla paylaşarak hasta insanlara yardımcı olmak istiyorlar, onlar ayrı.

               Ortaokul yaşlarında bir çocuk aile hekimine ilaç yazdırmaya gelir. Elindeki  barsak parazitlerine karşı kullanılan bir ilacın tablet şekli. Ev halkı yetişkinler- çocuklar çeşitli zamanlarda bu ilacı kullanmaktadırlar. Doktor yinede bir gaita da parazit tahlili  baktırmak ister. Bizimki itiraz eder.“ Ben değil, bebek kullanacak.” Altı aylık bebek bütün gece ağlamış.”Karnı ağrıyor, mutlaka bunda da böcek vardır.” demişler. Doktor diyorki “ Bu ilaçlar bir nevi zehirdir, paraziti öldürdüğü gibi bu dozda belli yaş ve kilonun altında çocuk ve bebekleri zehirler, yetişkine bile tahlilsiz, kafadan vermek hiç doğru olmaz”, “Yok hocam siz yinede yazın, evde bana kızmasınlar.”

               Sitemlerimizden sevgili halkımız gücenmesinler. Bunlar geçmiş yıllarda iyi niyetle cahillikten, bilgisizlikten olan şeylerdi. Aile hekimliği kurulduktan sonra azaldı.

               Şimdi revaçta TV ve internetten satışlar var. Bazıları gerçek tıp  doktorları . Onların tanıtımları daha çok tıbbi ve tedaviye takviye. Vitamin, protein vb. gibi branşları ile ilgili ilaç olmayan, ancak besleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici, yaşlanmayı önleyici filan preparatların ya da ağrı kesici, güç arttırıcı vb. diye bir şeylerin   tanıtımını yapıyorlar.

                Ama bir de bakıyorsunuz, bilmem ne tv kanalında ya da internette içinde bitkisel bir preparatın bulunduğu iddia edilen bir kutu. Şuna buna iyi gelir yazısı. Çoğu biraz görüntülü tıbbi bilgi, mucize gibi ümit verici sözler, deyimler. Tıbbi tedaviye takviye tedavi, alternatif tıp vb. adlar. Aslı varken…

                  Bitkisel bir malzeme adı.  Peş peşe erkek, bayan, genç, ihtiyar, kasketli, kravatlı, köylü, şehirli  her guruptan vatandaşların anlatımları, ….. idim ,…..gittim, bunu yedim,…..kullandım, …. iyi oldum benzeri sözler.  

                  Bitkisel preparat kutusunun bir yerlerinde içerik var. Eczacılık fakültesinde ilaç yapımında önemi olmayan Güney Amerika’dan, Afrika’dan, bir yerlerden ot isimleri. Şişenin içindeki muhtevada bu otların tozlarının bulunduğunu belirten Tarım Bakanlığı’nın yazısı. Prospektüste deva olmadığı hastalık çok az. “Tavsiye” diye buna denir. Hele zayıflama preparatları bir ayrı hikaye. Bir kilolu, bir zayıf resim. Dipte “Sende yemek istersen.” diye bir telefon ve fiyat. Allah selamet versin.  

                Başka bir yerde  bir   Prof. Dr. …sağlık konularında  bazı açıklamalar  ve bazı tanıtımlar yapıyor. Hemen internete soruyorum, kim bu. Prof. Dr. . Tıp dışı bir prof. dr.  Ziraat, orman vb. gibi, ama orada o söylenmiyor.

                Doktor dersen doktor, hastane dersen hastane, devlet ilacını veriyor. Gereğinde doktor, hemşire, acil tıp teknisyeni, tam teşekküllü Hızır Servis hazır ambulans tamam.  Her türlü konforlu hastaneler, mükemmel teknik donanımlı servisler, modern laboratuarlar, süper teknik tetkik cihazları her şey var.

               Bırak adam hastasını hastaneye götürsün.

Bu haber toplam 354 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Tavsiye, Üzerine, Alınan, İlaçlar

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler