HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Şubat 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
22 Ağustos 2019 Perşembe Saat: 13:30

Ninni (Nenni- Nani-Ninna)- CANİK DERGİSİ

Annelerin çocuklarına ahenkle, ezgiyle, duygu yüklü olarak sade bir dil ile söylediği ninniler çocuk ile gönül bağını kurmaktır.
Ninni  (Nenni- Nani-Ninna)- CANİK DERGİSİ

Annelerin çocuklarına ahenkle,

ezgiyle, duygu yüklü olarak

sade bir dil ile söylediği ninniler

çocuk ile gönül bağını kurmaktır.

“İnsanlar ninnilerle şiiri ve musikiyi tanırlar.

Ölüm ağıtlarıyla dünyayı terk ederler.”

Hayat mücadelesi içinde yorgun düşen;   

zor şartlar altında çalışan, yorgunlukla

eve dönüp yavrusunu bağrına basan

Anadolu kadını bebeğine ninni söylemeye

başladığında dudaklarından dökülen her

sözün bir değeri vardr.

 

Bebekleri yatıştırmak ve uyumalarını sağlamak için yumuşak bir sesle söylenen ağır ve tekdüze şarkılara ninni denir.

Bir annenin bebeğini uyutmak için şarkı söyleyerek kucağında ya da beşiğinde sallaması çok eski zamanlardan beri süregelen bir alışkanlıktır.

Ninnilerin dünyadaki kültürlerin hemen hepsinde yeri vardır. Yaratıcısı belli olmayan ve kuşaktan kuşağa geçen ninnilerin müziğini ve sözlerini belirleyen kurallar yoktur.

Anneler kimi türküleri ve konuşma parçalarını da ninni makamına uydurarak söylerler. Bunlar bebek için geleceğe yönelik iyi dilekler olabildiği gibi, yakınmalar hatta beddualar, yani kötülük dilekleri de olabilir.

Ninnilerin en ilginç yanı doğaçlamaya açık bu özelliğidir. Ninni çoğu zaman annenin, çocuğu uyutmaya çalıştığı uzun süre boyunca kendi kendine, çocuğuyla ya da bir başkasıyla konuşması ve içini dökmesi biçiminde sürer gider.

Genellikle dörtlüklerden oluşan ninnilerin son dizelerinde "e, e, e" gibi sözler yinelenir. Kimi zaman da "dandini dandini dastana" gibi anlamsız sözcükler yer alır.

Bebeklerin uyuması için söylenen ninnilerin, tüm annelerin ortak şarkısıdır. Kocaeli Üniversitesi'nin araştırmasında; İspanyolca ''nana'', Fransızca ''nani'', İtalyanca ''ninna'', Slavca'da ''nina-nana''nın Türkçe'de ''nenni- ninni'' sözleriyle benzerlik gösterdiği açıklandı. Ninnilerin bebeğin kötülüklerden uzak kalması dileğiyle söylendiğine işaret edildi. (Takvim Gazetesi)


Yeryüzünde en çok ninni söylenen yerler arasında tıpkı masalları da oluşturmakta mahir olan Hindistan Orta Asya ve ön Asya toprakları önde gelir.
Ninni, bebek için okunduğu ve annenin gönlünün derinliklerinden kopup doğduğu için hep bir dua, iyilik temennisi, yücelik isteği şeklindedir. İçinde acınma ve sızlanmalar bulunmasına rağmen sonuçta hep iyi şeyler olması niyaz edilir. Bebeğin uyuması, hastalığının, geçmesi, büyümesi, yürümesi, ilerde büyük adam olması gibi temenniler ninnilerin ana temasını oluştururlar.

“Çocuğun yetişmesinde ninnilerin de önemli katkısı vardır. Çocuklar dinledikleri ninnilerin rüyasını görürlermiş.  Ninni, zamanla yerini masala, masal da hikayeye bırakır. Bu üçüyle çocuğun hem hayal dünyası gelişir, hem ufku açılır. Mesaj verici hikayeler onun kişiliğini şekillendirir, modelleme noktasında yardımcı olur.  (Doç. Dr. Şadi Eren)

Ninniler okul öncesi verilen en büyük eğitimdir.

Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necati Demir, Türk kültüründe yer alan, bugün ise pek rağbet edilmeyen -ninni geleneğinin- aslında içinde bebeği hayata hazırlayan bir eğitim sistemini barındırdığını söyler.

Ninnilerin bebekleri uyutmanın yanında, bebekleri eğlendirmek, onları sevmek, iletişim kurmak için söylendiğini, Türk milletinin bebek ve küçük çocuklarıyla ninniler vasıtasıyla iletişim kurduğunu kaydeden Prof. Dr. Necati Demir, ninnilerin bebek ve çocuğun hayata atılmadan önce ilk eğitim aşaması olduğuna da dikkat çeker.

Türk annelerinin çocuklarına ahenkle, ezgiyle, çoğunlukla da duygu yüklü olarak sade bir dil ile söylediği ninnilerin anne ile çocuk arasındaki gönül bağını kurduğunu belirten Demir, “Ninni metinlerine bakıldığında Türk milletinde eğitime daha beşikte başlandığı görülmektedir.

Sade bir dille ve seçme kelimelerle söylenmesi, son derece arı ve duru olması, anadili eğitimi ile ilgili olmalıdır.

BEBEK HAYATA BEŞİKTE ATILIYOR”

Ninnilerle 0-6 yaşlarındaki çocuklara günlük hayatta kullanılan temel araç gere isimleri, renkler, organ isimleri, yemek ve tatlı isimlerinin öğretildiğini vurgulayan Demir, şöyle der:

“Ninnilere bakarsanız oyuncak, yatak, döşek, elbise, süt, yoğurt, peynir, tabak vs, organ isimleri olan göz, kulak, burun,  kirpik, baş, yüz, kaş, ağız, diş, dudak, alın, yanak, çene, saç, sakal, boyun, omuz, gerdan, böğür, el, kol, bud, parmak, tırnak, bel, bacak, diz, ayak, ciğer, kalp, yürek vs, akraba isimleri olan anne, baba, ağabey, abla, oğul, kız, gelin, yenge, amca, dayı, hala, teyze, dede, nine vs, Türk sayı sistemi olan bir, iki, üç, dört, beş, altı, yedi, sekiz, dokuz, on ve onun katları olan sayılar son derece düzenli bir biçimde ninnilerin arasına serpiştirilmiştir.

Hatta al, kırmızı, kızıl, ak, beyaz, siyah, kara, yeşil, mavi, sarı gibi temel renkler de öğretilmektedir. Daha da ileri gidilerek boz, mor, pembe, kır, benekli gibi ikinci derecedeki renkler de ninni mısraları arasında, konuya uygun olarak yer almaktadır.

İnsanlar için beslenme maddeleri olan ekmek, su, un, şeker, helva, tuz, yağ, inek yağı (tereyağı), bal, peynir, bulgur, pirinç, nohut, kuru fasulye, hamur gibi isimlerin hemen hepsi ninnilerle bebek ve çocuklara tanıtılmıştır.

 Bebeklere ninni neden söylenir

Ninni Nasıl Söylenir ?

Çocuk emzirilip kundaklandıktan sonra salıncakta veya beşikte uyutulmaya çalışılırken söylenen ninniler çocukların uyuması ile son bulur.

Çeşitli ilahi, mani, türkü veya destanların yardımıyla da meydana gelen ölçülü, ölçüsüz, söz ve tekerlemelerle çocuğu oyalayan ninniler, hece vezniyle ve anlaşılır bir dille söylenir.

Annenin çocuğunu uyutmak için kendine özgü bir ezgiyle söylediği nini belli bir kafiye ölçüsü olmadığı gibi, çoğu zaman dizeler arasında tam bir ölçü birliği de görülmez. Hatta ninnilerin dörtlükler halinde olmayanları da vardır

Çocuğun uyumasının sağlanması için, sade bir dille ve hece ölçüsüne göre ezgili olarak söylenen ezgili şiirdir ninni.

Bu sözler annenin o andaki ruh durumunu yansıtır. Ninniler genellikle mani türünde bir dörtlükten meydana gelen bir çeşit türküdür. Ninni, Divanü Lügati’t Türk'de "balubalu" diye adlandırılır. Öteki Türk boylarında değişik isimler verilmiştir.

İnsanlar ninnilerle şiiri ve musikiyi tanırlar. Ölüm ağıtlarıyla da dünyayı terk ederler. Ninniler, şiirin başlangıcı, ağıtlar sonudur. Ninni sözleri ve ezgisiyle dünyaya doğulur, ağıtlarla ölünür.

Ninniler, bilgi anlamında olmasa da bebeğe bir duygusal aktarıma neden oluyor. İlerleyen yaşlarında da bu dini motifli ninnilerle büyüyen çocuklarda bir 'öze dönüş' gerçekleşiyor. Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar özellikle kırsal kesimde büyüklerimizin yaygın olarak çocuklarına, torunlarına ninniler söylediğini biliyoruz. Ne yazık ki; modern hayatla içli dışlı olan yeni neslin, ninni kültüründen çok da haberli olduğunu söyleyemeyiz. Kırsalda halen torunlarına ninniler söyleyen dede ve nineler var ancak şehir hayatında ninni kültürünün gittikçe zayıfladığını söylemek durumundayız.''

Bu haber toplam 616 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ninni, (Nenni-, Nani-Ninna)-, CANİK, DERGİSİ

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler