HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Şubat 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
28 Eylül 2019 Cumartesi Saat: 08:57

Kimsesizler Mezarlığı

Canik Dergisi
Kimsesizler  Mezarlığı

“Burası kimsesi olup durumu iyi olmayan,  mezar yeri alacak, defin masraflarını karşılamayacak durumda olanların, kimsesi olup ta sahip çıkılmayanların,  yaşlanmış mezar yeri alamamış aniden ölmüş insanların gömüldüğü bir yerdir.

Komşuları bize müracaat edip böyle biri var diye haber verildiği takdirde belediyemizin bu tür insanlar için böyle bir hizmeti vardır, buraya bu tür insanları defnediyoruz.”

 

 

Ünlü bestekar Mozart sefalet içinde ölmüştür. Cenazesine sadece 6 kişi katılmıştır, katılanlar da o aşırı yağmurlu günde sırılsıklam olmuştur.

35 yaşında hayata gözlerini yuman bu dahi adam beş kimsesizle birlikte bir kimsesizler mezarlığına gömülmüştür.

 Biz kimsesizler mezarlığını,  sokakta yaşayıp, sokakta ölenlerin, trafik kazasında ölüp yanında kimlik olmadığı için bilinemeyenlerin, denizde boğulup kimliği tespit edilemeyenlerin, defnedecek kimsesi olmayanların, akrabası eşi dostu bilinmeyenlerin belediye tarafından gömüldüğü yani arkasında kimseyi bırakmayanların mezarlığı sanırdık.

“Kimsesizler Mezarlığı” ismi biraz ürkütücü ve soğuktu.  Ünye’de de böyle bir mezarlık olduğunu duyduğumuzda ilgimizi çekti ve sizler için araştırdık.

Daha geniş bilgi alabilmek için Ünye Mezarlıklar Müdürlüğüne gittik, bize oldukça ilginç bilgiler verdiler.

Ünye’de iki yerde kimsesizler mezarlığı olduğunu, biri Döşemedibi Mezarlığı içinde biri de Yunus Emre mezarlığında ve ileride başka mezarlıklara da kimsesizleri defnetmeyi düşündüklerini söylediler.

Ancak Döşemedibi mezarlığına defnedilen kimsesizler bizim düşündüğümüz anlamda kimsesiz değildiler.

İsmi cismi, kim olduğu bilinmeyen, sahibi olmayan birinin henüz Ünye’de gömülmediğini söylediler.

Buradaki kimsesizler, kimsesi olup da maddi durumu olmayan, bir mezar yeri satın alacak parası ve defin masraflarını karşılamayacak durumda olanları, kimsesi olup ta sahip çıkılmayanların, öldüğünde ilgilenecek kimsesi olmayanların, yaşlanmış mezar yeri alamamış aniden ölmüş insanların gömüldüğü bir yerdir.

Komşuları bize müracaat ederek böyle biri var diye haber verildiği takdirde belediyemizin bu tür insanlar için böyle bir hizmeti var buraya bu tür insanları defnediyoruz.

Mezar yeri bizden, yıkaması bizden, hocası bizden, tahtası bizden getirip buraya defnediyoruz. Buranın ismini de uygun daha insancıl bir isimle değiştirmek istiyoruz zaten herkesin kimsesi var, mezar taşında isimleri var.

Şeyh Yunustaki mezarlığımız ile birlikte otuz kadar insanımız buralarda gömülüdür.

Yalnız bir mezar vardır, kişi cezaevinde intihar etmiştir, kimsesi bulunamadığı için buraya gömülmüştür. İsmi bizce de bilinmemektedir ancak savcılıkta dosyalarda kim olduğu bellidir.

Biz de buraya defin yaptık. Kimsesi çıkmadı, dört seneye yakın oldu kimse de gelip aramadı.

Belediyenin kimsesizleri ölümünden sonra düşünmesi, onlara yer yapması, baştan sona kadar tamamen normal insanlar gibi mezara kadar yerleştirmesi insancıl bir olaydır.

Bu tür hizmetlerde ve diğer cenaze hizmetlerinde Ünye Belediyesi Karadeniz’de tek olduğu gibi büyükşehirlerle yarıştığını söylemişlerdir.

Yunus Emre mezarlığında yerimiz kalmadığı için bu tür definleri şimdilik buraya yapıyoruz. Bundan sonra her yeni yapılacak mezarlığa böyle bir yer yapmayı düşünüyoruz ama tabela yazmayacağız tabela yazmakla bir bakıma onları ayırmış oluyoruz çok insancıl olmuyor.

Burada bir mezar talep etmenin şartlarını sorduk:

-Önce bir defin belgesi istiyoruz, yani ölüm raporu, o raporla birlikte bize müracaat edilecek vefat edenin kimsesiz olduğuna dair. Ondan sonra biz onun her şeyini ücretsiz yapıyoruz.

Ünye’de sakatlar okulunda bir çocuk vefat etmişti babası geldi bize başvurdu. Diyarbakır’da bir yerlerden gelmişti belki cenazesini Diyarbakır’a götürecek parası yoktu ağladı ben çocuğumu buraya defnetmek istiyorum dedi. Çocuğu buraya defnettik bir müddet sonra geldi kabrini yaptırdı.

Bir enteresan olayda şöyle gelişti.

Ünye’nin Dereköy’ünden Ordu’da bir bakımevinde vefat etmiş bir cenaze geldi. Kışın karda yollar kapalı olduğu ve Dereköy’e gidilemediği için Ünye’ye kimsesizlere mezarlığına defni talep edildi. Kimsesi yoktu, Dereköy muhtarı geldi cenaze sahibinin ailesi ile görüştü ve buraya defni uygun görüldü, bize çok teşekkür ettiler

Kimsesizler mezarlığına en son gömülen Fevzi Çakmak Mahallesinden 1939 doğumlu eceliyle ölen A. E. dir.

Bu araştırma kimsesizler mezarlığını konu aldığı için Mezarlıkar Müdürlüğünün diğer hizmetlerini tek tek yazamıyoruz.

İnsanları ölümünden sonra da yalnız bırakmayan edebi istirahatgahına kadar en güzel bir şekilde uğurlayan Ünye Belediyesinin bu ve diğer hizmetlerini anlatan araştırmamızı gelecek sayımızda bulacaksınız. Belediyenin bizim bilmediğimiz birçok hizmetleri vardır. Bunların içinde en ilginç olanı cenazeyi evde muhafaza eden soğuk tabut ve mezar naklidir. Mezar nakli talep edildiğinde mezar açılıp kemikler bir başka mezara nakledilebiliyor.

Bu hizmetler tamamen ücretsizdir.

Bu hizmeti bu bölgede yalnız Ünye belediyesi yapıyor.

Ölmenin bir mevsimi var mı?

Ölmenin bir mevsimi günü haftası yok. Ömrü biten herkes ölür. Bir kimsenin ömrünün ne zaman biteceğini ise Allah bilir. Ama genelde çevremizde kışın ve yazın ölüm vakaları diğer zamanlara göre çok olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 375 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kimsesizler, Mezarlığı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler