HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
4 Aralık 2019 Çarşamba Saat: 09:18

ÜNYE’DE BİR MÜZİK ETKİNLİĞİ Kİ...

Cemal Uysal 20. Dönem Milletvekili
ÜNYE’DE BİR MÜZİK ETKİNLİĞİ Kİ...

Ünye’de, Ünye’nin sanat tarihine geçecek çok güzel ve önemli bir müzik etkinliği yapıldı. Bu sözlerimi abartılı bulmayın. Çünkü bu etkinlik ilk defa; Türk Sanat Müziği’ne kırk yıl emek vermiş, okuyucu olarak oldukça ileri bir düzeye gelmiş, Ünyeli olan ve Ünye’de ikamet eden iki müzik gönüllüsü tarafından düzenlenen ve icra edilen bir müzik etkinliğidir bu… Ben bu müzik ziyafetini düzenleyen arkadaşlarımın daveti üzerine; Mersin-Taşucu’nda bulunan yazlığımdan kalkıp tam 1250 km yol kat ederek geldim Ünye’ye. İtiraf edeyim ki geldiğime de deydi, hem de fazlasıyla…

Evet 26 Kasım 2019 akşamı eski bir kilise binasında, Mühendis İsmet Küçükoğlu ve Avukat Arif Çelik’in verdikleri Türk Sanat Müziği konserinden bahsediyorum.  Bu arkadaşlarımız amatör olduklarını söylüyorlar ama 40 yıldan beri gönül ve emek verdikleri Türk Sanat Müziği performansları; bununla 60 yıldır ilgilenen bir Ünyeli olarak söylüyorum ki; bu kardeşlerimizin sanat müziğine olan vukufiyetleri ve okuma teknikleri amatörlüğün çok ötesindedir.

İlk başta okudukları şarkıyı aralarında üç metreden fazla boşluk varken, birbirilerinin yüzüne bakmadan ve dudak hareketlerini takip etmeden birlikte tam ses ve tam nota üzerinden okumaları zaten onların kalitesini göstermişti. Okudukları hiçbir şarkıda detone olmadılar.

Samsun’dan gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği saz heyetine ve Solist Şeyda Sezgin hanımefendiye de teşekkür borçluyuz.

***

Ünye’de hiç müzik etkinliği yapılmadı mı? Elbette yapıldı. Uzun yıllardan beri Ünye Musiki Derneği de var Ünye’de.

Daha sonra Prof. Dr. Sayın Ayşe Haznedar Yalın Hanımefendi de emekli olduktan sonra Ünye’ye yerleşen ve topluma hizmet eden ilk akademisyendir. Diğer çalışmalarının yanında Hazinedar Türk Müziği Korosu’nu kurdu ve her yıl konserler veriliyor. Onu da bir defa izledim çok başarılı bir konserdi.

Bu vesile ile benimle de ilgili bir anektodu da aktarmak istiyorum. Sayın Ayşe Haznedar Yalın tabiptir. Ben SSK’da göreve başlayınca bir gün beni ziyarete geldiler. O sırada Ünye SSK Psikiyatri Hastanesi’ni yeni bitirmiştik. Ayşe Hanım o zaman Ankara Tıp Fakültesi’nde doçentti. Kendisine Ünye Psikiyatri Hastanesi’nin Başhekimliğini teklif ettim. Önce sanki olumlu gibi baktı ama profesör olması için akademik kariyerine bulunduğu fakültede devam etmesi gerektiğini söyleyerek görevi kabul etmedi, bana teşekkür etmeyi de ihmal etmedi. Sonra profesör olarak akademik kariyerinin en üst noktasına geldi, şimdi emekli bir akademisyen olarak atalarının geçmişte yıllarca bölgeyi yönettiği yerde kurduğu kreşte küçük çocukları uzman bir psikiyatr olarak eğitiyor ve yetiştiriyor.

                                                                           ***

Benim Türk Sanat Müziği’ne ilgim henüz 20 yaşına gelmeden önce başladı. Evimizdeki küçük radyodan TRT müzik yayınlarını dinlerdim. Özelliklede haftada birkaç kez akşama doğru yayınlanan Türk Sanat Müziği ince saz fasıl heyetinin programını hiç kaçırmazdım.

Daha sonra 1957 yılında Ticaret Lisesi’nde eğitime başladım. Resim Öğretmeniz ev ödevi verir, her hafta üç dört resim yapıp derse getirmemizi isterdi. Sınıfın en iyi resim yapan öğrencisi bendim. Sınıfımızda Gökşin adında ud çalan bir arkadaşımız vardı. O ud çalardı ama resim yapamazdı, ben de resim yapar ama ud çalamazdım. Gökşin bana ‘Ben hafta sonunda size geleyim. Sen bana resim yap, ben sana ud çalayım’ dedi, anlaştık. Bir odalı talebe evimize her hafta sonu gelmeye başladı. Bir pazar günü; bir elinde bir dergi, bir elinde ud’u olmak üzere bize geldi. Çok üzgün görünüyordu. Ben ‘Ne oldu, neyin var?’ dedim. Elindeki dergiyi açtı, bir resim gösterdi. ‘Bunu tanıyor musun?’; dedi. Ben tanımadığımı söyleyince, ‘Bu ünlü bestekar Selahattin Pınar’dır. O öldü.’ dedi. Resmi öpmeye ve ağlamaya başladı. Ben bir süre sonra Gökşin’e ‘Adam ölmüş, ne yapalım! Gel onun bir şarkısını birlikte söyleyelim’ dedim. Kendisini toparladı, udunu kucağına aldı ‘Neyi söyleyelim’ dedi. Ben de ‘Bestekarın durumuna uygun bir şarkısı var, onu okuyalım’ dedim, teklif ettiğim şarkı Selahattin Pınar’ın babasının ölümü üzerine bestelediği “Gecenin matemini üstüne (aşkına) örtüp sarayım. Gittin artık seni ben nerede bulayım” şarkısıydı. Birlikte okuduk. Biz iki talebe bir odalı evde Selahattin Pınar’ın ölümünden 20 gün sonra onun anısına şarkısını söyleyen ilk kişilerdik herhalde. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; bu şarkının okunması gereken orijinal halinden bir bölümü daha sonra okuyucular tarafından mıdır, nedendir bilemem ama değiştirilerek okunmaya başlandı; hala da öyle okunuyor. “Gecenin matemini üstüne örtüp sarayım bölümündeki “üstünü örtüp” kısmı “aşkına örtüp” olarak okunuyor. Bu değişikliği ben hiç kabullenemiyorum. Çünkü; matem gibi acı verici bir duygunun aşk gibi kutsal ve mutlu bir duygunun; aşk gibi sevgiyi ifade eden kutsal bir duygunun üzerine örtülmesi, bana hiç de mantıklı ve hoş gelmiyor.

                                                                           ***

Bizim lise dönemimizde (1957-1961) bestekar olarak bizi çok etkileyen ve şarkılarını dilimizden düşürmediğimiz üç isim vardı; bunlar Saadettin Kaynak, Selahattin Pınar ve Şükrü Tunar’dı.

Üçü de bir yıl arayla (1960,1961,1962’de) öldüler. Ben naçizane onlardan sonra ki ekolü; Şekip Ayhan Özışık, Avni Anıl ve Yusuf Nalkesen olarak görürüm. Bunlar da şimdi hayatta değiller.

Ben daha sonra 1983 yılında SSK’da Genel Müdür Yardımcı olarak göreve başlayınca, benimle çalışan bir grup müziksever arkadaşlarımla birlikle SSK Genel Müdürlüğü’nde bir Türk Sanat Müziği Korosu kurduk. Hoca olarak da TRT Türk Sanat Müziği Şefi, Kanun Sanatçısı Gültekin Aydoğdu ile anlaştık. 4 yıl koromuzu o çalıştırdı. Gültekin hoca şimdi emekli, ama oğlu Tahir Aydoğdu da TRT’nin önemli bir kanun sanatçısıdır. 4 yıl boyunca başkanlığını yaptığım derneğin koro çalışmalarına, çok yoğun olan işimden dolayı dört yılda dört defa bile katılamadım, hala ona yanarım… Türk Sanat Müziğine olan ilgim ve sevgim devam ediyor, ama koro çalışmalarına katılamadığım için Türk Sanat Müziği konusundaki bilgimi ve kültürümü yeterince geliştiremedim!..                                                                     

***

Bana gelince; ben artık kemale erdim seksen yaşındayım. Doğal ömrümün sonuna doğru hızla ilerliyorum. 35 yıllık bürokrasideki görevimin 12 yılını aralıksız olarak genel müdür ve genel müdür yardımcısı olarak geçirdikten sonra 2000 yılında emekli oldum.

Kendimi çok şanslı buluyorum, çünkü bütün memuriyetimi eğitimini gördüğüm iktisat, maliye ve hukuk ile ilgili kamu iktisadi kuruluşlarında geçirdim. Çok çalıştım, mesleğimde ilerlemek için çok gayret sarf ettim. Birikimimi çeşitli tarihlerde yayımladığım 5 adet kitapta topladım. 30-40 yıl önce Türkiye’nin en büyük gazetelerinde; ekonomi, maliye, finans konularında çok sayıda makalem yayınlandı. Defalarca televizyon programlarında konuşma yaptım. Özellikle SSK’da görev yaparken yurt dışında çalışan işçilerin sosyal güvenlik hakları konusunda görüşmelerde bulunmak için defalarca heyet başkanı olarak Avrupa ülkelerine gittim.

Kader bu ya; üç yıllık emekliyken 63 yaşında politikaya girdim, muhterem hemşerilerimin desteği ile 2002 yılında milletvekili seçildim. 2007 yılında parlamenter görevim sona erince bu defa milletvekilliğinden emekli oldum.12 yıldır milletvekili emeklisi olarak: Ankara, Mersin- Taşucu ve Döşemedibi mahallesindeki evlerim arasında gidip geliyor, ailemle birlikte sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşıyorum.

Bu haber toplam 439 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ÜNYE’DE, BİR, MÜZİK, ETKİNLİĞİ, Kİ...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler