HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
3 Ağustos 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
5 Aralık 2019 Perşembe Saat: 08:54

Akkuş Fasulyesi ve Fındık ye Alzheimer’dan korun!

Dr. ALİ COŞKUN
Akkuş Fasulyesi  ve Fındık ye  Alzheimer’dan korun!

Fındık Ünye’de bolca var, kuru fasulyenin en güzeli de Akkuş’da var. Akkuş’ta  Alzheimer hastalığı yok denecek kadar azdır.

 

Bildiğiniz gibi aylar önce çeşitli makaleleri okuyarak kendi bilgilerimi de katarak Alzheimer hastalığı ile ilgili bir yazı yazmıştım. Gazetede  de yayınlanınca toplumdan çeşitli kesimlerden ,aydınlatıcı bir yazı olduğu için iltifatlar aldık. Konu oldukça ilgi çekmişti çünkü artık toplumda sık olarak görülüyordu. Bu nedenle bu konudaki en son gelişmeleri de takip etme kararı aldım ve en son olarak da güzel bir makale yazısı ele geçirdim.

 

Günlük tıbbi makaleleri takip ettiğim MEDSCAPE  ( Medscape Medical News )  isimli bir makale sunucusu var. Alzheimer hastalığı ile ilgili en son gelişme ve deklerasyon bu makaleye göre 25 Temmuz 2013 tarihinde Dr. Sue HUGHES tarafından yapılmış. Makale başlığı : Alzheimer’a yakalanma riskini azaltmak için diyet rehberi. Bu rehberi  PCRM  ( Physicians  Committee for  Responsible Medicine  ) adındaki tıbbi araştırmalar yapan doktorların oluşturduğu bir tıp komitesi açıklamış.

 

Benim bir önceki makalede yazdığım bilgi ve öneriler aynen geçerliliğini korumaktalar, onun için burada onları tekrar etmeyeceğim.

Ben burada sizlere benim yazdığım makaleye ilave olarak en son yenilikleri aktaracağım. Bir kere kesinlikle hareket etmek çok önemli, özellikle de tempolu yürüyüş önerilmektedir. Yani öyle vitrin seyrede seyrede değil, enerjik olarak tempolu yürüyüş önerilmektedir. Bu durum haftanın en az 3 günü ve 30 dakikadan az olmamak üzere, terleten yürüyüş olmalı. Tabi ki, bunu için öncelikle aile doktorunuzla görüşüp kalp ve damar hastalıkları yönünden onayını almalısınız.

 

Tavsiye edilen en önemli 2 gıda : Birisi fındık, diğeri kuru fasulye.  Fındık Ünye’mizde bolca var, kuru fasulyenin en güzeli de Akkuş’umuzda var. Şimdi ben bir çıkarımda bulunmak istiyorum: Bence Akkuş insanımızda Alzheimer hastalığı yok denecek kadar azdır. Eğer bu yönde aile hekimlerimizce bir araştırma yapılırsa bu sonuca varılacağına inanıyorum.

 

Başka gıdalar da önerdi  PCRM doktorlar komitesi. Onlar da Özellikle NOHUT, Fasulye, bezelye, mercimek, iri taneli hububat gibi gıdalardır. Bu gıdalar çok tüketilirse, Alzheimer’dan korunma sağlayacaklardır. Ayrıca acı baharat salçası, taze meyveler, yaban mersini, yaban mersini şurubu, ceviz, çekirdek de yenilmesi tavsiye edilen gıdalardandır. Brokoli salatası ise sık yenilmesi tavsiye edilen gıdalardandır. Ayrıca yeterince Vitamin E ve Vitamin B12 alınmalıdır.

 

Şimdi de yasaklar listesine bir göz atalım: Özellikle doktoruna danışmadan sık sık vitamin tabletleri alan ve çok da iyi yaptığını zanneden kardeşlerimize sesleniyorum, o  çoklu vitaminlerin içersinde aşırı demir ve bakır var ise bu durum Alzheimer hastalığına yakalanmaya zemin hazırlayabilir. O nedenle demir ve bakır’ın aşırısından uzak durmak lazım.

 

Bir de alüminyumdan uzak durmalıyız. Çünkü alüminyum Alzheimer hastalığına yakalanmayı artırabilmektedir. O nedenle evde yemek pişen kap kacağı, yapılış menşeyleri açısından bir gözden geçirmekte çok büyük fayda görülmektedir. Ayrıca mide ağrılarında nane şekeri gibi tüketilen çiğneme tableti antiasitlerin bazılarının içinde de alüminyum vardır. Doktorumuza danışarak ilaç değişikliği yapabiliriz.

 

Bir tehlike de kabartma tozlarıyla kabartılmış yediğimiz kabartılmış kek ve pastalarda var. Çünkü birçok kabartma tozunda karbondioksitin yanında alüminyum da vardır. Kabartma tozundaki alüminyum,  sodyum alüminyum sülfat şeklindedir ve Alzheimer hastalığına davetiye gönderebilir. Dolayısıyla kabartma tozlarının da, eğer illa da kullanılacaksa, içeriğine bakmak şart olmuştur artık.

 

Yağlar yönünden ise, doymuş yağlar ( tereyağ, süt ürünleri ) ve trans yağlar yenmeyecek, bunların yerine monoansature yağlar ( zeytinyağı )  tercih edilecektir. Poliansature yağlardan olan balık yağları da yararlıdır.

 

Trans yağlar sentetik (margarin) yağlardır ve normal doğal yağların ısıtılarak hidrojen katılarak katı hale gelmiş şekilleridir. Doğal trans yağlar ise geviş getiren hayvanların işkembelerinde vardır ve aşırı yendiği takdirde bunlar da zararlıdır. Her ne şekilde olursa olsun trans yağlardan uzak durmak lazımdır. Trans yağlar sadece bu iki şekilde görülmez, kızartılan yağlar da trans haline geçerler.

Demek ki kızartmalar da trans yağ içerdiğinden, Alzheimer hastalığına yakalanma yönünden büyük risk içermektedir. Fast food sektörü patates ve benzeri kızartmalarıyla oldukça yüksek oranda trans yağ içermektedir. Trans yağlar ucuzdur, maalesef lezzet verirler, bu nedenle birçok lokanta ve pastane gibi ticarethanelerde sık olarak kullanılmaktadırlar. Cipsler ve bisküviler, kurabiyeler içeriği araştırılarak yenmelidirler. Tabi bunun için de bilgili olmak gerekmektedir. Bir yağ paketinin üstünde veya bir bisküvi- cips ambalaj paketinin üstünde ‘’ HİDROJENİZE YAĞ  kullanılmıştır ‘’ diyorsa, o trans yağdır ve uzak durun! Bir margarin ne kadar sert ise o kadar çok hidrojen yani trans yağ vardır demektir.

Sağlıklı kalabilmek için bilmek ve uygulamak gereklidir.

Allah’a ( C.C.) Emanet Olun,

Ünye Canik Dergisi sayı 20

 

 

Bu haber toplam 378 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Akkuş, Fasulyesi, ve, Fındık, ye, Alzheimer’dan, korun!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler