HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
13 Aralık 2019 Cuma Saat: 08:53

Ünye Sancak Beyleri ve Bir köye adını veren Bayraktar Veli Efendi

Orhan BORA
Ünye Sancak  Beyleri ve Bir köye adını veren  Bayraktar Veli Efendi

Bu yazı değerli hocamız Merhum Orhan Bora’nın 1968 yılında hazırlayıp yayınladığı Ünye hakkında ilk kapsamlı çalışma olan ve halen bizim kaynak eser olarak zaman zaman başvurduğumuz  “TURİSTİK YEŞİL ÜNYE REHBERİ”nden alınmıştır. Bu yazının üzerinden elli iki sene geçmiştir Bayraktar Veli Efendi hakkında bugün yeni bir bilgi yoktur.

 

SANCAK BEYLERİ

Osmanlı İmparatorluğunun yönetim bölümlerinden biri de Sancak Beyliğidir. Bugünkü il ve ilçe arası bir bölüme  Sancak veya Arapça Liva denilirdi,. Sancak Valilerine, Sancak Beyi denilirdi ki bu bugünkü Tümgeneral rütbesidir.

Sancak Beyleri hem mülki hem de askeri vali mahiyetindedirler. Tanzimat’tan evvel Sancaklar Beylerbeyiliğine, Tanzimat’tan sonra ise Vilayet denilen eyaletlere bağlı idiler.

Ünye Sancak Beyliği Trabzon Beylerbeyiliğine bağlı kalmıştır. Onsekiziznci asırda Hacı Ali Paşa’yı Trabzon valisi ve oğlu Battal Hüseyein Paşayı’da Ünye Sancak Beyi olarak görmekteyiz.

Hüseyin Battal Paşa’dan sonra oğlu Cafer Paşa Ünye ve Canik Sancak Beyi olarak hüküm sürmüştür. Bundan sonra Canik Sancağı Canikli Süleyman paşanın damadı Haznedar Behram Bey’in oğlu Süleyman Paşa’ya geçecektir. Süleyman Paşa Ünye’de yaşayan Haznedarzadelerin atasıdır.

Süleyman Paşa sancak beyliği sarayını duvarın üzrine inşa ettirmiştir. Bu saray zamanın sanat bakımından en ünlü saraylarındandır. Bu saray 1830 v3 1835 yıllarında çıkan bir yangın sonucu yanmıştır. Sarayın şimdi duvarları mevcuttur.

Süleyman Paşa’nın dört oğlu vardır: Osman, Memiş, Apdullah ve Ahmet paşalar. Osman Paşa kardeşi  Memiş Paşa’yı da yanına alarak Trabzon Valisis olmuş Kardeşi Apdullah Paşa’da Ünye ce Canik Samcak Beyliğine atanmıştır.

Osman ve Memiş paşaların mezarı Trabzon’dadır. Osman Paşa 1838 yılında ölmüştür. Ayrıca zamanın padişahı tarafından Osman Paşa’ya yazılan altın yaldızlı ferman ve dişğer bazı fermanlar ve belgelerle mersiye bugün hala Haznedaroğullarında mevcuttur.

Osman Paşa öldükten sonra kardeşi Aptullah Paşa Trabzon valisi olmuştur. Ümnye Sancak Beyliğine de Osman Paşa’nın oğlu Mehmet Nurettin Paşa geçmiştir. Nurettin Paşa’nın Asaf ve Mazhar Bey isimli iki oğlu vardır.

 

Bayraktar Veli Efendi

Nurettin Paşa topladığı ordu ile, 1854 yılında Kırım Savaşına iştirak ederek muzaffer olarak memleketine dönmüştür.

(Kırım Savaşı, 1854- 1855 tarihleri arasında Sultan Abdülmecid döneminde Osmanlı, Fransız ve İngilizlerin Rusya'ya karşı yaptıkları savaş.)

Birliğinin bayraktarlığını da Ünye-Tekkiraz Velibayraktar köyünde mezarı bulunan Veli Efendi yapmıştır. Veli Efendi çok dindar bir zat olup arzusu şehit olmakmış, fakat savaştan gazi olarak dönünce çok üzülmüş bunun üzerine Velibayraktar adını Sancak Beyliği’nin rızası ile adı Kenehor  olan

Köyüne vermiştir. Bu olay başbakanlık arşivlerinden çıkarılarak 1935 yılında çıkan soyadı kanunu ile Avukat Hasip Bilgiç’in başvurusu üzerine

Kenahor köyüne Velibayraktar adı verilmiştir.

Ünye Sancak Beyliği Sultan Abdülaziz zamanına kadar devam etmiş 1868 de ilçe olarak Samsuna bağlanmıştır.

Ünye Sancak beyliğinin sınırları tapu kayıtlarından da anlaşılacağı üzere Ünye, Terme, Fatsa, Niksa ve Erbaaya kadar uzanmakta idi.

Turistik Yeşil Ünye Rehberi-Orhan Bora 1969

 

Velibayraktar Köyü

Sitesinden alınan

Bilgiler

 Adını Gazi’den alan köyümüz…

Bölgemiz Sancak Beyliği olarak Trabzon’a bağlı iken, Ünye Sancak Beyi MEHMET NURETTİN PAŞA 1854 yılında ordusu ile Kırım Savaşları’na gönderilir. Nurettin Paşa Ordusu’nun bayraktarlığını yapan Ünye’nin KENEHOR köyünden VELİ adında bir zattır. Şehit olmak arzusunda olan Veli efendi en ön saflarda çarpışmış gazi olarak dönmüştür. Bu duruma oldukça üzüldüğünü gören Sancak Beyi de da Veli Efendi’nin gönlünü alarak “Bundan böyle ölünceye dek ordumun bayraktarısın, adın da VELİ BAYRAKTAR olsun.” demiş ve KENEHOR Köyü’ne de VELİBAYRAKTAR adını takmıştır. Velibayraktar burada vefat etmiştir.

 1934’te çıkarılan Soyadı Kanunu ile Velibayraktar’ın kardeşinin oğlu  avukat Ahmet Hasip BİLGİÇ askerlik şubesinden aldığı kayıtları Ankara’ya yollar ve   VELİ BAYRAKTAR isminin köye verilmesini, ister ve Bakanlar Kurulu kararı ile  1934’te KENEHOR Köyü’nün ismi VELİBAYRAKTAR olarak değişir.

 

Kaynaklar:

Turistik Yeşil Ünye Rehberi

Velibayraktar köyü internet sitesi.

 

 

Bu haber toplam 692 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, Sancak, Beyleri, ve, Bir, köye, adını, veren, Bayraktar, Veli, Efendi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler