HABER ARAMA
  • DOLAR5,8310
  • EURO6,5768
  • ALTIN238,9449
  • BIST 10097.030
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


17,00 TL - 18.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
28 Mayıs 2018 Pazartesi Saat: 08:52

ÇANAKKALE SAVAŞLARININ YÜZÜÇÜNCÜ YILI Çanakkale ve Mustafa Kemal

Çanakkale savaşında Mustafa Kemali bazıları kasıtlı olarak gözardı ederler. Oysa Mustafa Kemalsiz Çanakkale olmaz, “Mustafa Kemal olmasaydı savaşı ilk günde kaybetmiştik”
ÇANAKKALE SAVAŞLARININ YÜZÜÇÜNCÜ YILI Çanakkale ve Mustafa Kemal

Çanakkale Savaşı Birinci Dünya Savaşı içersinde düşmanla çarpıştığımız dokuz cepheden biridir.

Yalnız Çanakkele’deki savaşı kazandık diğer dokuz cepheyi kaybettik ve Osmanlı yenildi, yurdun her tarafı işgal edildi, bu felaketten bizi Çanakkale’de Mustafa Kemal ve arkadaşları kurtaracaktı.

Çanakkale’de Mustafa Kemalin rolünü bazı kesimler göz ardı ederler.

Oysa Mustafa Kemalsiz Çanakkale olmaz,

Mustafa kemal olmasaydı Çanakkale Savaşını daha ilk günde kaybederdik.

Çanakkale kara savaşları 24 Nisan 1915 gecesi düşmanın yaptığı çıkartma ile başladı ve dokuz ay sürdü ve 9 Ocak 1916 da bitti. 1915 yılında bu aylarda savaş olanca şiddeti ile devam etmekteydi.

 

Mustafa Kemal

Çanakkale’de

Biz şimdi aşağıda Çanakkale Savaşlarında Mustafa Kemali yok sayanlara, kasıtlı olarak onu anmayanlara aşağıda belgelerle Mustafa Kemal’in Çanakkale’de ne yaptığını anlatacağız

 

 Birinci Dünya Savaşı başladığında Bulgaristan Sofya’da Türk Konsolosluğunda  “ateşemiliter” olan Mustafa Kemal,Aralık 1914’te Başkomutan Vekili Enver Paşa’ya bir mektup yazarak cephede görev alma isteğini belirtmiş, bunun üzerine, 20 Ocak 1915’te,  19. Tümen Komutanlığı’na atanmıştır.

Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşlarına “yarbay” olarak başlamıştır, fakat beş hafta sonra 1 Haziran 1915’te “albay” olmuştur.

Osmanlı ordusunun başındaki Alman General Liman von Sanders Paşa, Çanakkale’ye İngiliz çıkarmasının, Saroz Körfezi ve Bolayır’dan yapılacağını düşünürken, Mustafa Kemal, çıkarmanın Anafartalar bölgesinden; Alçıtepe ve Kocaçimen’den yapılacağını belirtmiştir.

 

Mustafa Kemal’i haklı çıkmıştır.

25 Nisan 1915’te İngiliz, Fransız ve Anzak birlikleri Çanakkale’de sabaha karşı Arıburnu, Seddülbahir ve Kumkale sahillerine çıkarma yapmaya başlamıştır.

Arıburnu’na çıkan düşman  Mustafa Kemal komutasındaki birliklerce geri püskürtülmüş ve bozguna uğratılmıştır.

Çanakkale’ye 25 Nisan 1915’te, saat 05:30 da  düşman çıkarma birlikleri, 09:45’te karşılarında Mustafa Kemal’i ve 57 ci Alayı karşılarında bulmuşlardır.

25 Nisan 1915’teki ilk çıkarma başladığında Mustafa Kemal, çıkarmayı haber alır almaz, 07:45’de karargahından hareket etmiş ve 57ci Alayla birlikte saat 09:40’da Kocaçimen’e varmıştır.

Türk ordusunu gören düşman kuvveti neye uğradığının şaşkınlığını yaşarken imdada yetişen 57ci Alay ve 8 ci Tabur düşmana saldırmıştır. Conkbayırı sırtlarında yaşanan boğaz boğaza çatışma sonunda 57 ci Alayın neredeyse tamamı şehit olmuş, ama düşman çıkarması da sonuçsuz kalmıştır.

25/26 Nisanda düşman Arıburnu ve Conkbayırı’ndan yeni çıkarmalar yapmış ve her seferinde karşısında Mustafa Kemal’i bulmuştur.

26 Nisan tarihinde Conkbayır’na yapılan taarruzu Mustafa Kemal, daha sonra Kemalyeri diye adlandırılacak yerden yönetmiş, Kanlısırt – Kırmızısırt hattında düşmana ağır kayıplar verdirerek, düşmanı kıyıya çekilmeye zorlamıştır.

 

Bu başarılarından dolayı 3cü Kolordu Komutanı Esat Paşa, 27 Nisan 1915’te, Mustafa Kemal’e bir kutlama telgrafı çekmiştir:

 “Geceli gündüzlü devam eden harbi, başarı ile yöneterek fedakar hizmetlerinizin devamını bekler, sizi yürekten kutlarım.”

Mustafa Kemal, Çanakkale’deki başarılarından dolayı 30 Nisan 1915’te Gümüş İmtiyaz Madalyası almış, bunu Altın ve Gümüş Liyakat Madalyaları izlemiştir.

Mustafa Kemal’i günahı kadar sevemeyen Enver Paşa, bu madalyaları herhalde Mustafa Kemal’in mavi gözleri için vermemiştir.

 

9/10 Mayıs 1915’te Arıburnu cephesinin sağ yanından taarruza geçen düşman, Mustafa Kemal’in 19. Tümeni’ne bağlı birliklerce durdurulmuş ve geri püskürtülmüştür.

10 Mayıs 1915’te, Mustafa Kemal’in Arıburnu muharebelerini yönettiği tepeye, 3. Kolordu Komutanlığı’nın günlük emriyle- “Kemalyeri” adı verilmiştir.

17 Mayıs 1915’te Mustafa Kemal’e, Arıburnu muharebelerindeki başarısından dolayı padişah adına “Muharebe Altın Liyakat Madalyası” verilmiştir.

23 Mayıs 1915’te, gösterdiği başarılardan dolayı Mustafa Kemal’e Alman İmparatoru tarafından “Demir Haç” nişanı verilmiştir.

30 Mayıs 1915’te, Çanakkale Ağıldere’de İngilizlerle şiddetli çarpışmalar yaşanmış, Mustafa Kemal’in komuta ettiği ordular Ağıldere muharebesini kazanmıştır.

 

15 Temmmuz 1915’te Mustafa Kemal’e başarılarından dolayı, “Takfon” Harp Madalyası verilmiştir.

8 Ağustos 1915’te, Conkbayırı İngilizlerin eline geçmiştir.  Conkbayırı’ndaki durumun iyice kötüye gitmesi üzerine, Ordu Kurmay Başkanı Albay Kazım İnanç, Mustafa Kemal’e “durumu nasıl gördüğünü” sormuştur. Mustafa Kemal bu soruya:  “Bütün mevcut kuvvetlerin, komutam altına verilmesinden başka çare kalmamıştır!” diye cevap verince, şaşıran Kurmay Başkanı, “Çok gelmez mi?” diye sormuş, Mustafa Kemal: “Az bile gelir!” cevabını vermiştir.

İşte o kritik aşamada Mustafa Kemal gece Anafartalar Grubu Komutanlığı’na getirilmiş ve Mustafa Kemal’in komutasındaki kuvvetler Anafartalar bölgesinde düşmana saldırmıştır. Düşman bozguna uğrayarak kaçmıştır

10 Ağustos 1915’te, Mustafa Kemal, İngilizlerin 8 Ağustos’ta ele geçirdiği Conkbayırı’na taarruz etmiştir.  4 saat süren kanlı süngü muharebeleri sonunda Conkbayırı tamamı ele geçirilmiştir.

Düşmana çok büyük kayıplar verdirilen bu savaş sırasında Mustafa Kemal, göğsündeki saate isabet eden bir şarapnel parçasıyla yaralanmıştır.

1 Eylül 1915’te Mustafa Kemal’e, Gelibolu’daki “üstün başarılarından” dolayı Gümüş Liyakat Madalyası verilmiştir.

7 Kasım 1915’te, İngiliz Savaş Kabinesi Çanakkale’yi boşaltma kararı almıştır.

11 Aralık 1915’te Mustafa Kemal İstanbul’a gelirken, onun yerine Anafartalar Grubu Karargahına Fevzi Çakmak Paşa atanmıştır.

19/20 Aralık 1915’te İngilizler, Çanakkale’deki siperleri boşaltarak çekilmeye başlamışlardır.

 

Belgeler Açıktır

Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşları’ndaki bütün planlarını, kararlarını, emirlerini, başarılarını, yaşanan sıkıntıları

“Anafartalar Muharebelerine Ait Tarihçe ve “Arıburnu Muharebeleri Raporu”

adlı anılarında belgeleriyle ve bütün ayrıntılarıyla anlatmıştır.

Bunlar yayınlanmıştır.

Mustafa Kemal’in anlattıklarını, Çanakkale Savaşlarına katılan diğer komutanların anıları doğrulamaktadır.

Ayrıca, Çanakkale Savaşları sırasındaki “emirler, “yazışmalar”, “mektuplar”, “raporlar” bugün arşivlerde araştırmacılara açıktır.

Bunlara belgelere bakılınca Mustafa Kemal’in Çanakkale’de mücadele nasıl ettiği, askerlerinin en önünde nasıl hücumlara kalktığı, nasıl savaşıp nasıl kazandığı bütün çıplaklığıyla ortadadır.

 

Alıntı yapılmıştır, kaynak: https://bpakman.wordpress.com/ataturk/canakkale/canakkale%E2%80%99de-mustafa-kemal%E2%80%99in-rolu/

 

Bu haber toplam 1.268 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler