HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Nisan 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
4 Haziran 2018 Pazartesi Saat: 08:29

Çanakkale Savaşında Hurafeler Uydurma hikâyeler, rüyalar ve masallar

HURAFE: Dinimize sonradan girmiş mantıkla ve gerçek hayatla ilişkisi bulunmayan, akla ve ilme aykırı olan temelsiz inançlar ve halk arasında uydurulmuş masallar ve inanışlar.
Çanakkale Savaşında Hurafeler Uydurma hikâyeler, rüyalar ve masallar

Birkaç sayıdır yazdığımız Çanakkale Savaşları dünyanın sayılı savunma savaşlarındandır, Birinci Dünya Savaşında Türklerin çarpıştığı dokuz cepheden biridir. Diğer sekiz cepheyi kaybederek Osmanlı yenilmiş olarak savaştan çıkmıştır. Tek kazandığımız cephe Çanakkale’dir.

Çünkü Çanakkale’de Mustafa Kemal vardır. O olmasaydı Çanakkale savaşını daha ilk günde kaybetmiştik.

Bazı kesimler Çanakkale’de Mustafa Kemal’i ve Türk askerini yok sayarak, evliyalar, yeşil sarıklılar ve bir sürü garip uydurma hikâyelerle hurafelerle kazanılmış bir Çanakkale Savaşı anlatırlar.

 

Çanakkale kara savaşları 24 Nisanda başlamış ve dokuz ay sürmüş ve 9 Ocakta düşman bir gece gizlice Çanakkale’den kaçmıştır. 1915 yılında içinde bulunduğumuz bu günlerde Çanakkale’de savaş bütün şiddeti ile devam etmektedir.

 

Ben Çanakkale Savaşlarının geçtiği Gelibolu yarım adasına dört defa gittim, her mezarlığı her abideyi uzun uzun inceledim, bütün savaş alanları, abideler, mezarlıklar, yabancıların mezarlıkları ve halen duran gerçek siperler karşısında etkilenmemek mümkün değildi.

İlk gidişim 1968 yılında idi. O zaman Gelibolu’da bulunan İkinci Kolordu da askerliğimi yapıyordum. Savaş alanlarına İkinci Kolordu bakıyordu, her hafta kontrol için savaş alanına giderdik. O zaman bu günkü gibi her taraf ziyarete açılmış değildi. Gelen yabancılara rehber olarak bizi görevlendirirlerdi. Bu konuda ilk yazımı 1968 yılında döndüğümde o zaman Ünye’de yayınlanmakta olan Şirin Ünye Gazetesinde yazmıştım.

Savaş alanları ve abideler ellili yıllara kadar ziyarete kapalı idi. 1953 yılında  ziyarete açtılar.

Şimdi Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı adını alan savaşın geçtiği yerler, Çanakkale ili sınırları içindedir. 1973 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Tarihi Milli Park sınırları içinde 1 İlçe (Eceabat) ile 8 köy bulunmaktadır.

 

Geçen Hafta Çanakkale’de

Mustafa Kemal’i yazdık.

Geçen hafta bazı kesimlerin Çanakkale’de kasıtlı olarak yok saydığı başarılarını küçümsemeye çalıştıkları Mustafa Kemal’in Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında yaptıklarını savaşın başından beri içinde olduğunu yazmıştık.

Bugün Çanakkale Savaşına devam ediyoruz ve yine Çanakkale Savaşında binlerce şehidi ve yaralıları gazileri esir düşenleri yok sayarak savaşın yeşil sarıklılar ve evliyalar tarafından kazanıldığını anlatan bir kesimin akıl almaz saçma sapan masallarına bakacağız.

Çanakkale’de yenilerek kaçan İngilizler bile bunu bir zafer gibi dünyaya sunarken biz gerçek zaferimizi evliya ve yeşil sarıklılara bağlayarak heba ediyoruz..

 

Çanakkale şehitlerinin

kemikleri sızlıyor

Çanakkale Savaşı, bir takım çevrelerce, İngiltere, Fransa, Rusya gibi ülkelerin ordularına karşı binlerce şehidin ve yaralının ve büyük bir komuta ordususun kazandığı savaş değil de, cinler, periler, ermişler, yeşil sarıklılar ve evliyalar tarafından başarılmış bir savaş gibi gösterilmekte uyduruk bin bir masal rüya  ve gerçek dışı olayların kazandığı bir savaş gibi  anlatılmaktadır.

Savaşın geçtiği yerleri gezdiren bazı rehberler bu masallarla halkımızın temiz duygularını kullanarak başka bir Çanakkale savaşı anlatmaktadırlar.

 

Çanakkale gibi yüz binlerce askerin boğuştuğu bir savaş  hurafe, bir kaç cin-peri ile kazanılmaz. Böyle büyük bir zaferin arkasında inanç, bilgi, kurmaylık, komutanlık, eğitim, disiplin, bilinç, yurtseverlik, kahramanlık vardır. Eğer savaşlar sadece dua ile kazanılsaydı Müslümanlar hiç yenilmezdi, oysa geçmişte Osmanlı Orduları son iki yüz yılda hep yenilmişti.

 

Savaşın geçtiği yerlerde Çanakkale’yi böyle masal gibi anlatan rehberler var hurafelerin bulunduğu kitaplar şehitliklerde satılıyor, kafileler halinde çocuklar, gençler savaş alanına getiriliyor, şehitlikler gezdirilirken genç beyinleri bu hurafelerle yıkıyorlar, gerçek saklanıyor hele Mustafa Kemal ağıza bile alınmıyor. Bu insanlar gerçekleri öğrenmeden, hurafelerin yarattığı zihin bulanıklığı içinde Gelibolu’dan ayrılıyorlar.

Halk bir zaferi süslemek, için bazı hikâyeler yaratabilir, olayları biraz abartarak anlatabilir, bunlara Menkıbe denilir ve gerçek olmadığı bilinir, bu nedenle tarih kitaplarında yer almaz. Ancak edebiyat ve halkbilimi bakımından bir değer taşır. Tarih okunarak kitaptan öğrenilir  Çanakkale Savaşı tarihinin yazıldığı yüzlerce kitap vardır..

 

Savaşı yeşil sarıklılar kazandıysa

Binlerce insan neden öldüler?

Demek ki o kesimlerce Çanakkale askeri bir zafer değil,  binlerce kişi boşuna şehit olmuş, tarih kitapları boşuna yazılmış.

Bu sahte menkıbeler, uyduruk hikâyeler Çanakkale Zaferi’ni basitleştiriyor, gerçek olmaktan uzaklaştırıyor ölenleri şehitleri yok sayıyor.

Peki bu cinler periler yeşil sarıklılar iki yüzyıldan beri yenilip duran Osmanlı Devleti’ne ve ordularına neden yardım etmediler? Rusya ile savaşlarda, Balkan Savaşı’nda neden hiç yardımcı olmadılar? Sarıkamış’ta, Süveyş’te Filistin’de, Kudüs’te, Suriye’de, ırak’ta, Bağdat’ta, Musul’da niye hiç yardıma koşmadılar?

 

Fatih ve Fahrettin Paşa

İstanbul’un fethinden sonra Fatih, tebrikleri kabul ediyor, gelenler şeyhlerin, evliyaların zaferdeki büyük payını anlatıyor…

Bir-üç-beş, Fatih Sultan Mehmet sinirlenmiş, çekmiş kılıcını ve bağırmış:

“Ağalar, bu kılıcın zaferde hiç mi hakkı yok”

Çanakkale’de binlerce şehidin, Çanakkale’deki, komutanların, askerin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün hiç mi rolü yok. Bu yeşil sarıklılar neden birtek Çanakkale de ortaya çıktılar.

Türkler ve Fahrettin Paşa Birinci Cihan Savaşında Peygamberin Mezarını İngilizlere teslim etmemek için aç -susuz ve çekirge yiyerek savaşırken, açlıktan teker teker ölürlerken bu yeşil sarıklılar onlara neden yemek ve su taşımadı? Buna tarihimizde Medine Savunması denmiştir Fahrettin Paşa ve askerleri Peygamberin Mezarını İngilizlere teslim etmemiştir.

Bunlar bilinçli olarak uydurulmuş olup dini inançlar ve İslam ile hiçbir alakası olmayan şeylerdir, bunları reddedenlere de inançsız, diye saldırıyorlar.

 

 Mustafa Kemal’i  yok sayıyorlar

Bazı sözde tarihçiler Çanakkale Savaşı'nda Mustafa Kemal Atatürk'ün rolünü küçültmeye çalışıyorlar.

Türk ulusu şunu iyi bilmektedir ki, Mustafa Kemal olmadan, değil sadece Çanakkale Savaşlarını, yirminci yüzyıl tarihini bile yazmak mümkün değildir

Bu gerici çevreler, ağız birliği ederek diyorlar ki, Çanakkale savaşını kazanan asker değil, hacı hoca takımıdır. Yeşil cübbeli, sarıklı evliyalar,  cephede görev yapmış, düşmanın attığı mermileri yeri gelmiş, havada tutmuş, gerisin geriye fırlatmış, düşmanı kendi mermisiyle vurmuş, gemileri batırmışlar..

Tüm dünya tarihinin en dramatik sonuçları olan savaşları arasında yer alan Çanakkale Savaşı'nın çeşitli dini hurafelere bulanarak anlatılması son derece yanlıştır.

Savaş, taktik demektir. Eğitim, bilim ve teknoloji ve hazırlık işidir

Bütün bunlar, başta Mustafa Kemal olmak üzere bir komuta heyetinin, yokluklara rağmen, vatanı koruma azminin sonucudur. Kesinkes, bilinmesi gereken şudur. Mustafa Kemal ve Çanakkale’de savaşan pek çok komutan, baştan sona gerçektir. Mehmetçik, onların emir komutası altında olağanüstü işler başarmıştır. Erinden komutanına tüm Mehmetçikler gerçektir.

Tarih, Çanakkale’de insanüstü, doğaüstü bir durum olmadığını, Mehmetçiğe dayalı bir kahramanlık olduğunu, bir mucize aranıyorsa asıl mucizenin bu olduğunu söylüyor.

Yabancı askeri tarih uzmanları bile Mustafa Kemal’den söz ederlerken, “Çanakkale Savaşı'nın kara muharebelerinde, Conkbayırı ve Anafartalar'da, savaşın kaderini üst üste üç kez değiştiren komutan” demektedirler.

 

İngilizlere bakıyorsunuz, yenilgilerini, bir başarı, bir zafer olarak sunuyorlar. Biz ise bu büyük tarihi zaferi, hurafelerle, masallarla anlatarak, evliyalar ve yeşil sarıklıların başarısı gibi göstererek, kefensiz yatan binlerce şehidin kemiklerini sızlatıyoruz.

Yerli kaynaklara inanmıyorsak, yabancıların yazdığı eserlere bakıp gerçekleri görmek mümkündür.

Tarih bu savaşı gün gün, saat saat, yazmıştır, gizli kapaklı bir şey yoktur bu tür kitaplar çoktur alıp okuyun, çocuklarınıza okutun.. (Alıntı yapılmıştır.)

 

Gelecek hafta:

Çanakkale Savaşının geçtiği

alanlar nasıl talan edildi?

Bu haber toplam 2.137 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler